Reklama

Siły zbrojne

VMFA-314 przyjął pierwsze F-35C

Fot. Sgt. Dominic Romero/U.S.M.C.
Fot. Sgt. Dominic Romero/U.S.M.C.

Marine Fighter Attack Squadron (VMFA) 314 znany jako „Black Knights” przyjął na stan pierwsze samoloty F-35C „Lightning II”. „To nic dziwnego, że VFMA-314 jest kolejny raz w awangardzie zmian zachodzących w naszych siłach zbrojnych”- mówił podczas uroczystości dowódca jednostki, Lt. Col. Cedar Hinton.

Jednostka stacjonuje w Miramar i wchodzi w skład 3. Marine Air Wing. Sformowana została w 1943 r. w MCAS w Cherry Point. W 1952 r. jako pierwsza jednostka 3. MAW przyjęła na stan samoloty F-9F Panther, a w 1957 r. F-4D Skyray. Otrzymała też wtedy obecną nazwę (w miejsce dotychczasowej "Bob's cats"). W 1961 r. "Czarni rycerze" jako pierwszy dywizjon USMC przyjęli na stan F-4B Phantom, a 1982 r. - F/A-18 Hornet (również jako pierwsi Marines).  W latach 1965-1970 jednostka wzięła udział w wojnie w Wietnamie (gdzie uzyskała status jednostki zasłużonej), później prowadziła działania w rejonie Morza Śródziemnego (m.in. Operacji "Kanion El Dorado" - nalotach na Libię po zamachu bombowym w dyskotece w Berlinie Zachodnim), Operacjach "Pustynna Tarcza" i "Pustynna Burza", wojnie w Afganistanie i II wojnie w Iraku.

F-35C to najnowszy typ uzbrojenia na wyposażeniu jednostek lotniczych U.S. Navy i USMC. Bazujący na lotniskowcach F-35C będzie wypełniał zadania związane z osiąganiem przewagi powietrznej, zwalczaniem obrony powietrznej wroga oraz wsparciem powietrznym. Jest to ostatnia wersja Lightninga II na wyposażeniu amerykańskich sił zbrojnych, która osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Po uzyskaniu pełnej gotowości operacyjnej VFMA-314 będzie współpracować z jednostkami US Navy, stacjonując na lotniskowcach klasy "Gerald R. Ford" i "Nimitz". Kolejnym dywizjonem, w którym F/A-18 zostaną zastąpione przez F-35C będzie VMFA

Reklama

Komentarze (3)

 1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  No to mają awans wsteczny teraz polatają na samolotach poddźwiękowych i nisko manewrowych.

  1. Admirał Kuznetsov

   Rozumiem, że pijesz do pilotów z Kuzniecowa? Trudno wcelować im w pokład lotniczy ze względu na zadymienie i rosyjską ruletkę ;)

  2. FR technologiczne imperium

   Jeśli ktoś w 21 wieku porusza sprawę manewrowość samolotu to chyba mentalnie tkwi w okresie bitwy o Anglię kiedy to samoloty robiły beczki i wychodziły sobie na ogon , ale to już było i nie wróci więcej .

 2. Porucznik

  Rosjanie aż kipią że złości kolejne udane zakupy a oni z suchojem 57 się męczą. Brawo Polska

 3. Navigator

  F35 C nareszcie zastąpi Harriera a ten to byl na oblocie w 1978

  1. Gal

   Wersja C zastępuje Hornety, wersja B Hariery!

Reklama