Siły zbrojne

USA: wypadek samolotu T-38 Talon

Fot. Senior Airman Kenny Holston/.S. Air Force
Fot. Senior Airman Kenny Holston/.S. Air Force

Samolot T-38C Talon II należący do US Air Force rozbił się koło bazy Columbus w stanie Missisipi. Dwuosobowa załoga zdołała się bezpiecznie katapultować. To drugi wypadek maszyny tego typu w ciągu niecałego roku. 

Maszyna T-38C należąca do 14. Skrzydła Szkolnego stacjonującej w Bazie Sił Powietrznych Columbus rozbiła się w pobliżu autostrady 373 na północ od lotniska. W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał, jak poinformowały amerykańskie siły powietrzne samolot spadł na teren niezamieszkały. Zgodnie z komunikatem pożar szczątków maszyny został szybko ugaszony przez lokalne służby. Przyczyny zdarzenia nie są na razie znane. 

To kolejny wypadek w tym roku z udziałem statku powietrznego należacego do amerykańskich sił zbrojnych. W maju w katastrofie samolotu WC-130H Hercules w stanie Georgia zginęło dziewięć osób. Na początku kwietnia, w ciągu zaledwie dwóch dni, doszło natomiast do trzech katastrof wojskowych statków powietrznych, w których zginęły cztery osoby. Rozbiły się wtedy F-16 grupy akrobacyjnej US Air Force "Thunderbirds", a także samolot pionowego startu i lądowania AV-8B Harrier II oraz śmigłowiec CH-53E Super Stallion należące do Korpusu Piechoty Morskiej USA . 

Samoloty T-38 Talon to jedne z najstarszych maszyn na wyposażeniu US Air Force. Najnowsze samoloty tego typu pochodzą z 1972 roku, a duża część liczącej ponad 500 maszyn floty weszła do służby jeszcze w latach 60. XX wieku. Do poprzedniego wypadku z udziałem T-38 doszło w listopadzie 2017 roku koło Del Rio w Teksasie. Zginął wtedy pilot maszyny. 

Trwa proces wyboru następców Talonów w ramach programu T-X, którego celem jest pozyskanie 350 samolotów szkolno-treningowych za ok. 16 mld USD. Pierwsze nowe maszyny osiągną jednak wstępną gotowość operacyjną zapewne nie wcześniej niż w 2023 roku. 

Komentarze (4)

 1. Hektor

  Polskie wojska lotnicze mają M-346 Master, więc przynajmniej pod względem nowoczesności odrzutowych samolotów szkolnych istnieje u nas przewaga nad USA.

  1. terdet

   do Hektor_______polskie wojska kolego będą wykorzystywaly wypalarki paliwa Master które kupiono za kosmiczne pieniądze bez zadnego uzbrojenia - do szkolenia miedzy innymi Katarczykow natomiast dla nas zostaną ochlapy - tak wlasnie wyglada nasze wstawanie z kolan

 2. Yugol

  Wiekowe maszyny i Amerykanie trochę przespali pozyskanie następcy.

 3. fgfhfhfbhf

  Amerykanie nie potrzebują kuźniecowa aby tracić statki powietrzne :o

  1. Xd

   Ta ale treningowe

  2. Whiro

   Tylko Amerykanie w tym wypadku stracili stara maszynę szkolną a na Kuzniecowie Rosja traciła nowoczesne maszyny z najlepszymi pilotami.

 4. Krzychu

  Talony prawie jak nasze Iskry ciekawe kiedy one zaczną spadać