Reklama

Siły zbrojne

Ułani z Wędrzyna ćwiczą w Żaganiu

FOT. PPOR. ALICJA MORZYK-KOSTRZEWA
FOT. PPOR. ALICJA MORZYK-KOSTRZEWA

W ostatni poniedziałek 15 Batalion Ułanów Poznańskich rozpoczął ćwiczenia na poligonie. Przez najbliższe dwa tygodnie Wędrzyńskie Pantery będą szkoliły się na obiektach w Żaganiu.

Jak podaje ppor. Alicja Morzyk-Kostrzewa, ćwiczenie poligonowe pozwoli sprawdzić zdolność pododdziału do wykonania zadań zgodnie z wypracowanymi przez dowódców decyzjami oraz zmieniającą się sytuacja taktyczną. Według pełniącego obowiązki dowódcy 15 Batalionu mjr Roberta Księżyka głównym celem szkolenia jest realizacja zadań ogniowych oraz koordynacja działań z pododdziałami wsparcia i osłony. Major Księżyk podkreśla, że poligon stanowi doskonałą okazją do zgrywania oraz integrowania elementów zgrupowania taktycznego zgodnie z przyjętą strukturą szkoleniową na 2018 rok. 

undefined
FOT. PPOR. ALICJA MORZYK-KOSTRZEWA

W szkoleniu bierze udział 170 żołnierzy zawodowych oraz 40 rezerwistów. Pierwszym zadaniem wykonanym przez zgrupowanie było bezkolizyjne przemieszczenie sił i środków do rejonu stacjonowania. 

Żołnierze z Wędrzyna kultywują tradycję przedwojennego 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Dlatego w czasie ćwiczeń towarzyszy im hasło zawarte w "Instrukcji szkolenia kawalerii” z 1937 roku: „Kawalerzysta musi napotkać przeszkody, które musi sam pokonywać. Chodzi tu zatem o ćwiczenie woli, a nie łamanie jej”.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Ewrsa

    Ćwiczą stanie w kolumnie. Bez żadnego maskowania. Bez osłony plot. Stoją sobie i czekają na co? Atak rakietowy? Powietrzny?te ćwiczenia to żenada.

  2. haleres

    rozumiemy ze cwicza stanie - coraz bardziej żałosna ta Armia i te pseudo cwiczenia do tego kultywacja tradycji przedwojennych czyli ze w razie godziny W skonczymy jak w 1939 roku?

Reklama