Siły zbrojne
Ukraińskie transportowce dla Arabii Saudyjskiej. Licencyjna produkcja An-178? [Video]

Arabia Saudyjska podpisała list intencyjny z ukraińskim koncernem Antonow dotyczący zakupu 30 samolotów transportowych An-178. Dokument zawiera opcję licencji produkcyjnej. Jest to kolejna saudyjska inicjatywa dotycząca współpracy z ukraińskim koncernem lotniczym i promocji samolotów Antonowa na rynkach bliskowschodnich.
W zawartym przez ukraińską firmę Antonow liście intencyjnym, podpisanym z saudyjską firmą Taqnia Aeronautics, mowa jest o produkcji 30 maszyn An-178 na potrzeby saudyjskich sił powietrznych (Royal Saudi Air Force RSAF), oraz udzieleniu licencji produkcyjnej lub montażowej na rynki lokalne. Jest to już kolejna inicjatywa przemysłowa związana z inwestycjami saudyjskich firm we współpracę z koncernem Antonowa, który poszukuje nowych odbiorców dla swoich produktów.
Firma Taqnia Aeronautics zajmuje się już promocją specjalistycznych wariantów (morskich, ratowniczych czy VIP) samolotu An-148, oraz posiada udziały w programie rozwoju samolotu An-132 (głęboka modernizacja An-32) realizowanym wspólnie przez King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST) i Antonowa. Celem tych działań jest zarówno rozszerzenie rynków zbytu dla samolotów Antonowa, jak też uaktywnienie saudyjskiego przemysłu w nowoczesnych dziedzinach technologii nie powiązanych z przetwarzaniem paliw kopalnych.
Bliski Wschód i Afryka to dla samolotów transportowych Antonowa naturalne rynki - ukraińskie maszyny charakteryzują się zdolnością do operowania z nieutwardzonych lądowisk, powszechnych w tym rejonie świata. An-132 to zaawansowana modernizacja samolotu An-32, popularnego wśród wielu afrykańskich użytkowników, natomiast An-178 powstał jako następca maszyn takich jak An-12 czy C-160. Pod względem przewożonych ładunków An-178 plasuje się pomiędzy samolotami C-27 Spartan, czy An-74, a znacznie większymi maszynami, takimi jak C-130, An-70, czy A400M.
An-178 powstał na bazie udanej rodziny samolotów pasażerskich An-148/158 jako samolot transportowy, mogący przewozić ładunki wielkogabarytowe, między innymi standardowe kontenery morskie, 90 żołnierzy z pełnym wyposażeniem lub 80 spadochroniarzy. Z maksymalnym ładunkiem o masie 18 ton maszyna może przelecieć 1000 km, natomiast zasięg 4000 km osiągalny jest z ładunkiem o masie 10 ton. Prędkość maksymalna wynosi 825 km/h. An-178 posiada możliwość krótkiego startu i lądowania na nieprzygotowanych lądowiskach. Cena samolotu szacowana jest na 20-25 mln dolarów, zależnie od konfiguracji i użytej awioniki. Z dostępnych szacunków wynika, że jest to kwota znacznie mniejsza niż w wypadku zachodnich maszyn o podobnych możliwościach.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.