Reklama

Siły zbrojne

Ukraiński An-124 dostarczył norweskie bwp na Litwę [WIDEO]

CV90 An-124 Lithuania
CV90 zjeżdża z pokładu ukraińskiego An-124 na lotnisku Szawle na Litwie.
Autor. NATO eFP Battlegroup Lithuania

W ramach wzmocnienia sił NATO na wschodniej flance na Litwie wylądowały w niedzielę 27 lutego dwa samoloty transportowe, przewożące norweskich żołnierzy i bojowe wozy piechoty CV90. Trzy z nich przyleciały na pokładzie ukraińskiego samolotu An-124 linii Antonv Airlines realizującym misje SALIS (ang. Strategic Airlift Interim Solution), których celem jest transport sprzętu i ładunków ponadwymiarowych NATO.

Reklama

Ciężki Antonow AN-124 Rusłan przywiózł na Litwę trzy z czterech wozów bojowych CV90 z których każdy waży ponad 30 ton. Ostatni pojazd wraz z 44 żołnierzami Norweskimi wylądował na pokładzie C-17 Globemaster należącego do transportu strategicznego US Air Force. W ten sposób wzmocniony został plutonem zmechanizowanym norweski kontyngent stacjonujący na Litwie w ramach misji NATO enhanced Forward Presence.

Reklama
Reklama

Obecnie trwa wzmcnianie obecności sił sojuszu w krajach bałtyckich, która do końca bieżącego roku ma się podwoić i przekroczyć 6 tys żołnierzy. Ze względu na specyfikę działań część sprzętu przerzucana jest droga powietrzną, m. in. dzięki programowi SALIS. Od 2019 roku jedynym uczestnikiem SALIS są linie Antonow Airlines, które zobowiązane są na mocy kontraktu zawartego do końca roku 2023 do stałego oddelegowania do misji na rzecz NATO i UE dwóch samolotów transportowych  An-124-100. Stacjonuja one na niemieckim lotnisku Lipsk/Halle.

Koniec rozmów Ukraina-Rosja. Ciężki ostrzał miast - NA ŻYWO

Zgodnie z kontraktem, większa liczba maszyn może zostać „dostarczona" w krótkim czasie, jeżeli zaszłaby taka potrzeba. W minionych latach zdarzało się, że najwięszy na świecie transportowy samolot An-225 Mrija realizował szczególnie duże dostawy w ramach SALIS. Obecnie ze względu na zniszczenie przez rosyjskie wojsko na lotnisku w Hostomelu jedynego egzemplarza An-225, maszyny An-124 będą najcięższymi samolotami transportowymi jakimi dysponuje NATO.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sailor

    Dozbrajanie Ukrainy idzie na całego.

Reklama