Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska Gwardia Narodowa w walce koronawirusem

Gwardia Narodowa Ukrainy. Fot. www.fiep.org
Gwardia Narodowa Ukrainy. Fot. www.fiep.org

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na ulice ukraińskich miast i miejscowości, w których obowiązuje stan sytuacji nadzwyczajnej, skierowano Gwardię Narodową. Dotychczas na Ukrainie odnotowano 26 przypadków SARS-CoV-2, w tym trzy śmiertelne.

Stan sytuacji nadzwyczajnej wprowadzono w obwodach kijowskim, czerniowieckim i żytomirskim. Jak informuje Gwardia Narodowa, specjalne środki ostrożności obowiązują też na wjazdach do miast: Kijów, Winnica, Dniepr, Czerkasy. Funkcjonariusze Gwardii razem z policjantami pełnią dyżury na punktach kontrolnych i patrolują ulice. Sprawdzają m.in., czy w transporcie publicznym nie podróżuje więcej osób, niż przewidują nowe obostrzenia (tj. nie więcej niż 10). Wszyscy pasażerowie powinni również nosić maseczki ochronne.

Jak dodano w komunikacie Gwardii, jej funkcjonariusze wraz z policją pilnują jednego z trzech szpitali w Kijowie, przygotowywanego do przyjęcia pacjentów z SARS-CoV-2. W związku z przypadkami łamania obowiązujących ograniczeń policja sporządziła do tej pory ponad 400 protokołów, z czego najwięcej w obwodzie dniepropietrowskim.

W piątek państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazała, że ulicami Kijowa jeżdżą specjalne pojazdy, z których przez megafony do mieszkańców apeluje się o przestrzeganie norm higieniczno-sanitarnych, by nie dopuścić do szerzenia się infekcji. Służby wzywają mieszkańców, by nie wychodzili z domów bez potrzeby. Zapowiedziano, że takie samochody mają jeździć we wszystkich miastach w kraju.

Źródło:PAP

Komentarze (2)

 1. Marek

  Patrząc na sposób ewakuacji Ukraińców przypuszczam, że niedługo będą mieli nadmiar roboty. Tak samo jak w każdym miejscu w Europie będą mieć ją ludzie, którzy choć liznęli słowo dyscyplina. Włochy i Hiszpania już to przerabiają

 2. Leon zawodowiec

  Krymu tą gwardia nie odbijesz A donbas?

  1. Andrettoni

   W zależności od tego kto sobie lepiej poradzi z epidemią - Rosja czy Ukraina, wiele się zmieni w nastrojach. Mam tutaj zarówno prawdziwe działania jak i propagandowe.