Reklama

Siły zbrojne

Wojska OT na 126 punktach granicznych

Fot. MON
Fot. MON

Tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę w 126 punktach kontrolnych rozmieszczonych na granicy kraju - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak. Terytorialsi wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych i Żandarmerią Wojskową wspierają Straż Graniczną.

Ppłk Pietrzak poinformował w komunikacie, że od północy z soboty na niedzielę tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz Żandarmerii Wojskowej wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy.

"Terytorialsi są obecnie w 126 punktach kontrolnych wzdłuż wewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz uczestniczą we wspólnych patrolach ze strażnikami granicznymi na granicy zewnętrznej Unii" - podkreślił.

W nocy z soboty na niedziele żołnierze WOT wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i policji zamykali drogi, którymi do tej pory odbywał się normalny ruch. Wykorzystane zostały m.in. bariery hesco. Po zamknięciu dróg żołnierze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej i policjantami tworzyli posterunki kontrolne.

Pietrzak poinformował, że aktualnie żołnierze WOT wspólnie z funkcjonariuszami SG i policji pełnią służbę w punktach kontrolnych na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Uczestniczą również we wspólnych patrolach z pogranicznikami na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Do działań wykorzystywane są samochody ciężarowe, osobowo–terenowe oraz quady. WOT udostępnia także namioty, maszty oświetleniowe i agregaty prądotwórcze.

Od północy w niedzielę z powodu pandemii koronawirusa zamknięte są granice Polski dla osób podróżujących zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską; granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy poddawani są kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe.

Źródło:PAP

Komentarze (6)

 1. Xxx

  Brawo WOT

 2. Adam

  Kiedyś nazywało się to ORMO

  1. marian

   Jeszce 15 - 20 lat temu wojsko można było odsłużyć w straży granicznej. Czy to też było ormo?

 3. Autor

  Hahah to niecałych 8 na jednym przejściu.

  1. Grzegorz

   Przecież nie tylko oni pełnią na nich służbę. Dobrze, że są .

 4. Żołnierz

  Biedni chłopcy. W wiadomosciach w telewizji widać jak stoją i kontrolują. Inne służby mają ubrania ochronne, maseczki, rękawice a ci biedacy bez niczego. Mięso armatnie.

  1. Obywatel

   Co ty wiesz o mięsu armatnim

 5. Hmmm

  Mieszam nieopodal granicy ze Słowacją i lokalne struktury WOT są bardzo pomocne zarówno w wsparciu SG w pilnowaniu przejść granicznych jak i pomoc osoba potrzebującym ( niepełnosprawnym , starszym ) wielu wylewało tu sporo negatywnych komentarzy o ludziach wchodzących do WOT ale teraz to oni pomagają w wy siedzicie w domach .

  1. .

   Wot to nie wojsko tylko dzieci Macierewicza.

  2. A ty kim jesteś ,*

  3. Wachmistrz Soroka

   A NSR to czyje dzieci? Kto zawiesił pobór?

 6. Wołodyjowski

  Kompania wyszla na pas taktyczny Prawie korpus ochrony pogranicza Transportu brak no i trzeba z buta