Siły zbrojne

Ukraińska artyleria kontra moździerze rosyjskiego desantu

2S9 Nona-S
Fot. wikimedia

Rosyjskie samobieżne moździerze kalibru 120 mm 2S9 Nona-S zostały zauważone podczas przejazdu przez miejscowość Popasna na Ukrainie. Jeden z moździerzy udało się zniszczyć ukraińskim artylerzystom.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Rosyjskie oddziały WDW zostały nagrane przez lokalną ludność w miejscowości Popasna. Jednak w dość szybkim czasie w serwisie Twitter opublikowano zdjęcie, na którym widać utratę jednego 2S9 przez Rosjan. Dzieło to należy przypisać artylerii 80. Brygady Desantowo-Szturmowej Ukrainy.

2S9 Nona to radziecki/rosyjski samobieżny moździerz kalibru 120 mm opracowany w latach 70 XX wieku i wprowadzony w roku 1981 na uzbrojenie Armii Czerwonej. Powstał on z połączenia gąsienicowego transportera opancerzonego BTR-D przeznaczonego dla wojsk powietrznodesantowych i systemu wieżowego z 120 mm odtylcowym moździerzem gwintowanym. Moździerz ten pozwala na ostrzał celów oddalonych o maksymalnie 7,1-8,8 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność zestawu określa się na 6-10 strzałów na minutę.

2S9 jest przystosowany do transportu drogą powietrzną (samolotami An-12, An-22, Ił-76, An-124 i śmigłowcami Mi-6, Mi-26). System ten może być zrzucany na spadochronie (załoga desantuje się osobno). Zrzut może być wykonywany z małej wysokości przy pomocy specjalnego spadochronu wyciągającego platformę z 2S9 z samolotu, albo z dużej wysokości na platformie desantowej wyposażonej w system spadochronów, oraz system silników rakietowych zmniejszających końcową prędkość opadania.

Pojazdy te, podobnie jak ich odmiana kołowa 2S23 Nona-SVK do tej pory pojawiły się tylko kilka razy, co może (choć nie musi) wskazywać na relatywnie małą ilość tego sprzętu przygotowanego (wysłanego) do walki. W przypadku wersji kołowej dochodzi fakt wyprodukowania bardzo małej ilości pojazdów tego typu. Obecnie wozy tego typu są przeznaczone co wycofania w przyszłości i zastąpienia przez 2S42 Lotos.

Fot. TsNIITochMash

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Gdy druga strona nie ma niczego co może w to trafić to wtedy jest idealnym rozwiązaniem gorzej jak mają drony lub artylerię xd