Reklama

Siły zbrojne

Ukraina wprowadza transportery Dozor [Foto]

 • fot. pxhere.com
  fot. pxhere.com
 • Image Credit: CC DO RSZ
  Image Credit: CC DO RSZ

Lwowska Fabryka Czołgów zaprezentowała pierwsze egzemplarze lekkich wozów opancerzonych Dozor-B dla ukraińskiej armii, wyprodukowane na licencji Charkowskiego Biura Konstrukcyjnego Morozowa. Pojazdy mają na początku września trafić do jednostek sił zbrojnych Ukrainy i Gwardii Narodowej. 

Publiczny pokaz pierwszych wyprodukowanych we Lwowie wozów Dozor-B odbył się na terenie Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Podczas uroczystości dyrektor generalny koncernu "Ukroboronprom" Roman Romanow potwierdził, że pojazdy seryjne niebawem trafią do prób państwowych, a potem do jednostek ATO.

Mamy uzgodnienia z rządem, szefami odpowiednich departamentów, które prowadzą ścisłą kontrolę na wszystkich etapach realizacji projektu. Jeśli armia przeprowadzi testy zgodnie z harmonogramem, to na początku września pierwsze seryjne "Dozory" trafi do Sił Zbrojnych Ukrainy.

Oświadczył dyrektor „Ukroboronprom” Roman Romanow

Dozor-B zabiera niemal tylu ludzi co BTR-80 przy - jak podkreśla producent - trzykrotnie mniejszym zużyciu paliwa i wielokrotnie niższych kosztach zakupu oraz eksploatacji. Transporter jest też mniejszy, szybszy i bardziej zwrotny.

Lekkie transportery opancerzone Dozor-B posiadają klasyczną konstrukcję w układzie 4x4 i są odporne na detonacje min oraz ostrzał amunicją przeciwpancerną do kalibru 7,62 mm. Masa pojazdu wynosi 6,3 tony i może on osiągnąć na drodze prędkość nawet 120 km/h. Załoga składa się z 3 ludzi, a desant to do 8 żołnierzy. Uzbrojenie transportera stanowi karabin maszynowy kalibru 12,7 mm sterowany zdalnie z wnętrza pojazdu.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Swiarowid

  Piszacy ten artykul Juliusz Sabek, moze sie troche wziasc w garsc i napisac dokladniej przed jakim rodzajem amunicji jest ochrona Dozoru-B. Bo oznaczenie ze przed nabojem 7,62 bo istna bzdura i dziecinnada. Prosze sie troche poduczyc . No ale jaki defence24 taki i pismak!

 2. Oj

  Kraj biedny kupuje mniejsze wozy 4x4 za to kraj "bogaty" kupuje 8x8 ba nawet rozpoznawcze mają być 6x6. Ale kto bogatemu zabroni!?

  1. Swiarowid

   Oj, ukraina w 2013r. Czwartym (4) producentem uzbroienia na swiecie. Mieli 23 lata namzbudowanie kraju i obrone. Polska po 123 latach zaborow miala 2 lata na to by sie obronic przed nawalnica bolszewicka w 1920r. Nie chca nic robic, niechca sie bronic ! Niech oligarchowie zrobia teraz miasta panstwa. Albo panstwo dzielni owe z oligarchalnymi krolami !

 3. iolek

  Ukraiński Козак 2 testy. https://www.youtube.com/watch?v=KeaSRSp0KJw

 4. Ekspert pola walki

  Podstawową wadą pojazdu jest brak ściany oddzielającej załogę od luku kierowcy i działka laserowego. Dodatkowo widzę iż pojazd został wyposażony w jedną lampkę nad oknem kierowcy. A co gdy ulegnie awarii?

  1. vvv

   dzialko laserowe? brak sciany oddzielajacej kierowce od przedzialu desantu? tylko jedna lampka? :D 1. to nie dzialko laserowe ale wkm albo granatnik 30mm. 2. bo to lekko opancerzony pojazd i w razie ostrzlu kierowca ucieka tylnim wyjsciem a nie pod lufy wroga i pomiedzy desantem a kierowca jest miejsce dla operatora wkm/30mm. 3. w czasie walki te lampki sie nie swieca i kierowca powinine miec noktowizor a nie lapmki :)

 5. Polak

  Brawo Ukraińcy. Szkoda, ze nikt Wam nie chce pomoc. Wstydze sie za Polske i moge tylko przepraszac

  1. xfgb

   A ja się nie wstydzę i uważam, że silna Ukraina jest nam nie potrzebna. Poza tym to nie nasza wojna i nie powinniśmy w ten konflikt ingerować. Zabezpieczyć granice i cicho siedzieć.

  2. cynik

   moze ty pomozesz?

 6. Nobo

  Pływa?

 7. gość

  będzie kolejna "peremoga"

 8. zdzich

  Nieaktualne dane sprzed kilku lat.Masa 8,5 tony.

  1. Pablito

   Dla Oncilli 8,5t, a dla Dozor-B 6,3t. (z ukraińskiej strony Wikipedii). Wygląda, że chłopaki w Miste trochę jednak go zmodernizowali.

Reklama