Reklama

Siły zbrojne

Ukraina utworzyła lotnictwo wojsk specjalnych [WIDEO]

Mi-8MSB-W podczas ćwiczeń ukraińskich wojsk specjalnych w Winnicy. Fot. SSO SZU
Mi-8MSB-W podczas ćwiczeń ukraińskich wojsk specjalnych w Winnicy. Fot. SSO SZU

W pierwszych dniach stycznia ukraińskie siły zbrojne utworzyły 35. Mieszaną Eskadrę Lotnictwa, której zadaniem jest wsparcie Sił Operacji Specjalnych. Na wyposażeniu jednostki są obecnie śmigłowce lekkie Mi-2, średnie Mi-8 oraz samoloty transportowe An-26. Wymóg powstania komponentu lotniczego wojsk specjalnych wynika z zastosowania przez Ukrainę standardów NATO w ich formowaniu. Dzięki temu w 2019 roku ukraińskie 140. Centrum Sił Specjalnych uzyskało certyfikat formacji specjalnej NATO Response Force.

Nowa jednostka, pomimo tego, iż istnieje od początku 2020 roku, złożona jest z doświadczonego personelu, który niejednokrotnie ma za sobą wieloletnie doświadczenie bojowe. 35. Mieszana Eskadra Lotnicza weszła w skład stacjonującej na wschodzie kraju 456. Brygady Lotnictwa Transportowego i 80% jej personelu pochodzi właśnie z niej. Brygada sama w sobie jest jednostką szczególną, gdyż nosi imię Dymitra Majboroda – dowódcy załogi samolotu An-26 z tej właśnie brygady, który został zestrzelony 14 lipca 2014 roku w rejonie Ługańska przez wspieranych przez Rosję separatystów. Jednostka od pierwszych dni konfliktu brała w nim intensywny udział, wspierając wojska Ukraińskie.

W skład 456. brygady od 2008 roku wchodziła również mieszana eskadra lotnictwa sanitarno-ewakuacyjnego, która realizowała wielokrotnie zadania ewakuacyjne w bardzo trudnych warunkach. Wszystkie te czynniki wpłynęły z pewnością na sformowanie eskadry lotnictwa wojsk specjalnych w ramach 456. brygady i umieszczenie jej bazy na lotnisku Winnica.

Nowa eskadra podporządkowana jest dowództwu Sił Operacji Specjalnych, które utworzono w 2015 zgodnie ze standardami NATO. Celem wyodrębnienia jednostki lotnictwa specjalnego było zapewnienie wsparcia działań oddziałów specjalnych, skrócenie czasu reakcji oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa kontrwywiadowczego, dzięki skróceniu drogi służbowej.

Na wyposażeniu 35. Mieszanej Eskadry Lotnictwa znajdują się obecnie co najmniej dwie maszyny transportowe An-26 oraz lekkie śmigłowce Mi-2 i średnie maszyny wielozadaniowe Mi-8TM/MSB-W. Zarówno Mi-8 jak i An-26 należą do samolotów wyremontowanych i zmodernizowanych w ubiegłym roku. W 2021 roku do składu eskadry mają zostać włączone śmigłowce szturmowe Mi-24. Ze względu na połączenie silnego uzbrojenia i opancerzenia z ograniczonymi możliwościami transportowymi będą one stanowić istotne wzmocnienie możliwości operacyjnych jednostki.  

Reklama

Komentarze (3)

 1. arek

  Mi-8 to samolot?

 2. assassin

  Wyślijcie wszystkie siły przeciwko separatystom z Ługańska i Doniecka, może wtedy konflikt się zakończy...

  1. fifi

   A jak się zarządzającym Ukrainą zapas Ukraińców wyczerpie ?

  2. andys

   Wtedy konflikt dopiero się zacznie. Kol. assassin radziłbym pomysleć przed napisaniem czegokolwiek.

  3. Adam S.

   To niestety nie jest wojna z "separatystami", a z Putinem. On już pokazał w 2014 roku pod Iłowajskiem, co zrobi, gdyby siły ukraińskie zaczęły wygrywać. Odbicie Donbasu będzie można zorganizować dopiero wtedy, gdy Rosja nie będzie gotowa do wojny.

 3. fristajlo

  przy walce z ruskimi na wschodzie takie jednostki są na wagę złota, szybka elimiacja wroga i odwrót

Reklama