Siły zbrojne

Ukraina: terytorialsi z działami bezodrzutowymi szykują się na atak z Białorusi

Ukraińscy terytorialsi podczas szkolenia z obsługi dział bezodrzutowych SPG-9.
Fot. Ukraine Territorial Defense Forces/ Twitter

Ukraińscy żołnierze z 100. Wołyńskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej podczas ćwiczenia swoich zdolności m.in. z eliminowania celów opancerzonych używali już dość przestarzałych dział odrzutowych SPG-9, jednak ich wygląd wskazuje na bardzo dobry, wręcz fabrycznie nowy stan techniczny.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Zwalczanie pojazdów opancerzonych jest jednym z zadań, do jakich powinny być przygotowane wojska obrony terytorialnej. W celu doskonalenia swoich zdolności w tej kwestii i w miarę możliwości sprzętowych ukraińscy terytorialsi z 100. Wołyńskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej korzystali z bezodrzutowych dział SPG-9. Jest to obecnie przestarzałe rozwiązanie w kwestii zwalczania celów ciężko opancerzonych. Podyktowane jest to m.in. przestarzałą amunicją, dużymi rozmiarami samego działa, za którymi nie idzie zysk w postaci większych zdolności niszczenia pojazdów względem nowocześniejszych znacznie lżejszych systemów takich jak Carl Gustaf.

Niemniej, może ono z powodzeniem eliminować lekko opancerzone pojazdy jako rosyjskie bojowe wozy piechoty BMP-1/2/3 lub kołowe transportery opancerzone rodziny BTR. SPG-9 także jest używane przy ostrzeliwaniu wrogich pozycji ogniem pośrednim, co wielokrotnie jest czynione przez Ukraińców, którzy w celu poprawienia mobilności swoich oddziałów montują SPG-9 na przestrzeni ładunkowej samochodów typu pick-up.

Czytaj też

SPG-9 to radzieckie działo bezodrzutowe/ciężki granatnik przeciwpancerny kal. 73 mm, przeznaczony do zwalczania opancerzonych wozów bojowych, niszczenia i obezwładniania siły żywej oraz środków ogniowych. Działo przystosowane jest do strzelania pociskami odłamkowymi OG-9W oraz przeciwpancernymi kumulacyjnymi PG-9W, podobnie jak główne uzbrojenie bojowych wozów piechoty BMP-1 (w Polsce BWP-1), czyli armata 2A28 Grom, będąca jej rozwinięciem. W zależności od użytej amunicji przy użyciu SPG-9 można przebić 400-600 mm RHA, zatem przy dogodnych warunkach dalej może za jego pomocą zniszczyć czołg podstawowy, zwłaszcza przy trafieniu w burty kadłuba/wieży które nie będą posiadać pancerza specjalnego.

Czytaj też

Ukraińscy żołnierze z działem SPG-9 podczas ćwiczeń
Fot. US Army

Komentarze (6)

 1. Rainman184

  Czyli przy najsłabszej amunicji , ten granatnik , wiem działo bezodrzutowe , pod odpowiednim kątem uderzenia przebije 40 cm stali tak ? Czyli czołgi z rodziny t54 , i w dogodnych warunkach t 62 , czołgi t 72 nie zniszczy ale może unieruchomić ? , To 80 czy t 90 można zapomnieć ?

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   Krótka odpowiedź jest taka, że to nie takie proste. Przebicie podawane jest w cm stali RHA czyli jednorodnej walcowanej, a tak pancerz czołgu nie wygląda, więc nie przeliczysz tego tak prosto. Różne pancerze na różne środki rażenia różnie reagują. xD Pomiędzy wersjami T-80 już jest masa różnic. Są wkłady: ceramika, płytki wysokiej twardości, guma jakaś czy coś takiego etc. Czasem coś przyoszczędzone lub podiwanione - jak to u ruskich. W ogóle te kwestie zniszczenia/przebicia są liczone w pewnym prawdopodobieństwie (można nie przebić, a zniszczyć/uniemożliwić walkę i/lub ucieczkę). Może ci się nie udać rozwalić T-55, a możesz fartownie walnąć w T-90A i pójdzie. Myślę, że w karuzelę automatu można śmiało celować w każdym przypadku (nie wiem jak z mitycznym T-14, ale ruscy chyba sami nie wiedzą).

 2. Pucin:)

  Do wszystkich czytających (@wert - w szczególności do Ciebie byś się ogarnął) - artykuł pt. Polacy walczą i giną w obronie Ukrainy. W Legionie Międzynarodowym są czwartym narodem pod względem liczebności - Portal i.pl - autor Marcin Kziestański - wczoraj 13:49. Polacy ogarnijcie się tak wygląda wojna!!!!! :)

  1. Rusmongol

   Chwała bohaterom którzy walczą z [email protected] Rosją.

 3. Pucin:)

  Skucha - CHWAŁA kobiecie żołnierzowi - UA !!!!!!!!!! - i wielkie przeprosiny za pisarskie błędy!!!!! :)))

 4. Pucin:)

  @Powiślak - ta z tyłu to najprawdopodobniej babka-chała jej za to, że chce walczyć w miejscu gdy flaki ludzkie wokoło latają!!!!!!. Chłop na przedzie poszedł po bandzie, zamiast chwycić za zamek i podstawę (bo masa większa a widać że zdrowy chłop!!!!) - poleciał chwycić za rurę!!!! Humorystycznie to wygląda!!!! :)

 5. Powiślak

  Każdy sprzęt by unieszkodliwić czy tylko uszkodzić kacapskie wozy jest cenny i przydatny. A w warunkach leśnych, przy ograniczonej widoczności można tym dzialem z zasadzki zdrowo zaszkodzić kacapom i mimo że nie jest to NLAW to wystarczy dwóch chłopa aby - jak widać - w miarę sprawnie zmienić jego pozycję. A wersja na pickupie to już prawie... niszczyciel czołgów! Przypomnę, że w Normandii w 1944 gdzie drogi i pola były oddzielane nazwijmy to "żywopłotami" dzięki właśnie tym sprzyjającym warunkom straszliwe żniwo zebrały Panzerfausty mimo ich słabiutkiego zasięgu i minimalnej celności.

  1. Pucin:)

   @Powiślak - trzeba chwalić Ukraińców za bitność i nieustępliwość - Szwecja w ramach kosztów wstąpienia do NATO powinna Ukrainie sprezentować znaczne dostawy AT4 i CG MK4. A ty jesteś przygotowany na ten scenariusz - masz skompletowany szpej żołnierski jak prawdziwy samuraj - zaciągnąłeś się do WOT????? :)

 6. wert

  na tereny Polesia gdzie kierunki ataku będą kanalizowane SPG będzie znacznie lepsze od granatników. Zapewni większą celność i natężenie ognia na max dystansie Zwiększy szansę na bezpieczny odskok

  1. SAS

   Ale żadnych ataków nie będzie, bo armia białoruska to jedna z najsłabszych armii świata i od miesięcy ruskie ją kanibalizują ze sprzętu.

  2. sigvarth

   SAS, przecież atak z terenów Białorusi nie musi oznaczać ataku armii białoruskiej. Niby co wydarzyło się w lutym?