Siły zbrojne

Ukraina: Spadochroniarze trenują walkę w mieście [WIDEO]

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

W rejonie Chersonia ukraińscy spadochroniarze przeprowadzili ćwiczenia w zakresie takich elementów walki w mieście jak współdziałanie piechoty z pojazdami opancerzonymi BTR-3 i szturmowanie budynków. Był to element szerszych ćwiczeń na obszarach graniczących z Krymem, które skoncentrowane są na zwiększeniu możliwości obronnych jednostek ukraińskich na kierunku południowym.  

Jak poinformowało Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy - „podczas szkolenia taktycznego żołnierze powietrznodesantowej jednostki szturmowej grupy wojsk podległych Dowództwu Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy rozwinęli praktyczne umiejętności w zakresie operacji bojowych w mieście”. Ćwiczenie które miało miejsce 29 kwietnia, obejmowało przede wszystkim szturmowanie i zabezpieczenie budynku zajętego przez przeciwnika, wykrywanie i neutralizację min i fugasów w terenie miejskim oraz ewakuację rannych wewnątrz budynków w warunkach kontaktu z przeciwnikiem.

 

Dzień wcześniej jednostki marynarki wojennej i ukraińskiej piechoty morskiej prowadziły na kierunku południowym, a więc zajmowanego przez Rosjan Krymu, ćwiczenia artylerii rakietowej, przede wszystkim systemów BM-30 kalibru 300 mm. Na poligonie w obwodzie chersońskim trenowały również jednostki przeciwlotnicze uzbrojone w armaty automatyczne ZU-23-2 oraz przeciwlotnicze systemy rakietowe Osa. Główne elementy treningu przeciwlotników i artylerii związane były z szybką zmianą stanowisk i prowadzeniem ognia do wykrytych celów w minimalnym czasie.

Wszystkie te działania związane są z trwającym od kilku miesięcy intensywnym zwiększaniem możliwości operacyjnych i gotowości jednostek ukraińskich sił zbrojnych na obszarach graniczących z anektowanym Krymem. Jest to kierunek, na którym Rosjanie posiadają znaczne możliwości bojowe na bardzo ograniczonym obszarze lądowym oraz w zakresie desantu morskiego.

Reklama
Reklama

Na Krymie skoncentrowane są znaczne siły lądowe i lotnictwo, oraz duże zapasy amunicji i paliwa, które skoncentrowano na przełomie marca i kwietnia w ramach trenowanego wówczas przerzutu znacznych sił w rejon Krymu i wschodnich granic Ukrainy. Na dodatek na Morze Czarnym operują obecnie jednostki desantowe Floty Kaspijskiej, co zwiększa możliwości realizacji przez siły rosyjskie zmasowanych desantów morskich.

Komentarze (1)

  1. Patriota

    A kiedy Żydzi oddadzą Polskę Polakom?