Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski zmodernizowany BMP-1 z „latającą” wieżą

BMP-1 Basurmanin
Autor. Uralvagonzavod

Wybuch magazynu amunicyjnego w różnych pojazdach bojowych stał się już symbolem obecnie trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zjawisko to dotyka zarówno czołgów, jak i bojowych wozów piechoty. Rosyjscy żołnierze na Ukrainie przekonali się, że nawet znaczące zmniejszenie kalibru uzbrojenia głównego nie zmienia efektu wybuchu nieizolowanej amunicji składowanej w pojeździe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na filmie zamieszczonym w serwisie Twitter przez użytkownika Ukraine Weapons Tracker widzimy potężną eksplozję, po zbliżeniu się operatora do miejsca zdarzenia widać pierwsze elementy pojazdu, w którym miała miejsce eksplozja. Najważniejszym z nich jest bezzałogowy system wieżowy BPPU-1, który jak widać, został oderwany przez eksplozję i odrzucony na kilka metrów. Oznaczało to, że zniszczony został BMP-1AM "Basurmanin" lub BTR-82A. Na końcu materiału filmowego widzimy zniszczony, wręcz rozerwany przez eksplozję kadłub wyżej wspomnianego bojowego wozu piechoty. Zważywszy jednak, na olbrzymi rozmiar eksplozji wozu można wnioskować, że w pojeździe znajdował się nadmiar amunicji lub zbiorniki paliwa umiejscowione m.in. w tylnych drzwiach wozu były dość obficie zatankowane. Drugim powodem tak efektywnego zniszczenia mógł być efektor użyty przez ukraińskich żołnierzy którego siła była ponad wystarczająca do unieszkodliwienia tak słabo opancerzonego pojazdu.

BMP-1AM Basurmanin to niskokosztowy program, obejmujący przede wszystkim zastąpienie starej wieży z archaiczną armatą 2A28 Grom kalibru 73 mm bezzałogowym modułem bojowym BPPU-1, stosowanym na standardowych obecnie w rosyjskiej armii kołowych transporterach BTR-82A. Jest on wyposażony w dzienno-nocny przyrząd celowniczy TKN-4GA-01 (z noktowizorem i dalmierzem laserowym) i uzbrojony w stabilizowaną 30 mm armatę automatyczną 2A72 i sprzężony z nią 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Prócz uzbrojenia zastosowano nową radiostację, system nawigacji oraz produkowany w Rosji silnik UTD-20S1 produkowany przez zakłady Barnaultransmasz z Barnał właśnie, którym zastąpiono dostarczane wcześniej z Ukrainy UTD-20.

Reklama

Czytaj też

Nowe uzbrojenie i dzienno-nocny celownik pozwalają na zwalczanie pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych, na odległościach do 2,5 km a nie jak armata 2A28, na dystansie kilkuset metrów. Instalacja wieży z BTR-82A na BMP-1 stanowi tanią modyfikację istotnie podnoszącą możliwości pojazdu. Masa wieży BPPU-1 wynosi około 1700 kg, co powoduje, że zachowana jest zarówno zdolność do pływania jak i inne osiągi pojazdu. Problemem nadal pozostaje jednak słabe opancerzenie pojazdu, które nie zostało poprawione.

Reklama

Komentarze (2)

 1. TIGER

  WEDŁUG MNIE POLSKA W 2025 roku powinna dac na armię 6%pkb

 2. DIM1

  Jak dotychczas, podjęta jest w Polsce najgorsza z możliwych decyzji. Czyli brak decyzji. Jakiejkolwiek.

  1. Powiślak

   Zgadzam się! Ulubione zajęcie "snafcow" z MON to ...czekanie i odwlekanie decyzji. Bo jeszcze nikt w MON nie poniósł NIGDY konsekwencji "nic nie robienia" i NIKT nie odpowiada za BRAKI sprzętowe. A prowadzone latami "analizy" i czekanie pozwalają na spokojne siedzenie bez konieczności działań , poza "mieleniem" papierów w drodze z lewej strony biurka na prawą, rozsyłaniem pism celem "uzyskania wiedzy w przedmiocie zamówienia".oraz "uzupełnienia informacji" jeszcze nikomu nie zaszkodziły. A niejednemu pozwoliły doczekać emerytury czy awansu "za nieustanne działanie"?

  2. Janosik

   W Polsce to działa zawsze według jednego schematu. Urzędnicy boją się jakiegokolwiek ryzyka więc nie ma środków na badania i rozwój. Modernizacja starego też może zostać uznana za marnowanie pieniędzy więc lepiej nie ryzykować. I trwa to tak długo aż dłużej się nie da i wtedy kupujemy z półki gotowy produkt od obcych. Bo taki zakup jest pozbawiony ryzyka. A to, ze polska gospodarka przez to traci i w efekcie tracą wszyscy, łącznie z tymi wystraszonymi urzędnikami to już jest poza zasięgiem ich percepcji.

  3. Jeremiasz

   Czy wam ludzie mózgi zaczadziały jak piszecie w komentarzach takie głupoty ...

Reklama