Siły zbrojne

Ukraina: kontrakt na haubice Dana-M2 podpisano już w 2018 roku

Podwozie Dana-M2 dla Ukrainy w zakładach Excalibur Army. Fot. Ukrsecexport
Podwozie Dana-M2 dla Ukrainy w zakładach Excalibur Army. Fot. Ukrsecexport

Ukraiński parlament zatwierdził w listopadzie 2020 roku zakup 26 samobieżnych armatohaubic Dana-M2 wraz z amunicją kalibru 152 mm, jednak z informacji spółki Ukrspetsexport wynika, że już dwa lata wcześniej, w listopadzie 2018 roku, zawarto umowę na dostawę partii 66 pojazdów. Pomimo redukcji zamówienia cena jednostkowa pozostała niezmieniona i wynosi około 1,5 mln dolarów. Zakłady Excalibur Army już rozpoczęły prace związane z modernizacją pojazdów, które pochodzą z zapasów czeskiej armii.

Informacja o zakupie przez Ukrainę 26 samobieżnych armatohaubic w sowieckim kalibrze 152 mm, które mają zastąpić działa holowane haubice Msta-B i D-20 również kalibru 152 mm pojawiła się w wywiadzie szefa Dowództwa Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Adrija Malinowskiego na początku listopada 2020 roku. Za łączną sumę około 40 mln dolarów wraz z 26 wozami Dana-M2 ma zostać dostarczonych 5 tys. pocisków standardowych i 1 tys. pocisków z gazogeneratorem o wydłużonym zasięgu, również produkcji czeskiej.

Koncern Excalibur Army, który jest wykonawcą tej umowy, już rozpoczął prace nad 26 wozami wz. 77 Dana z zapasów czeskiej armii, które zostaną podniesione do standardu Dama-M2 i dostarczone na Ukrainę. Jak jednak informuje portal Armia Inform, powołując się na koncern Ukrspetsexport, miał on już w 2018 roku wynegocjowaną i podpisaną umowę na dostawę 66 armatohaubic samobieżnych Dana-M2, opierając się na analizach porównanych rynkowych i technicznych parametrów innych potencjalnych rozwiązań. Ostatecznie końcowy odbiorca jakim jest ministerstwo obrony Ukrainy, zdecydował się zredukować zamówienie do 26 egzemplarzy. Mimo to strony zgodziły się na utrzymanie pierwotnej ceny jednostkowej, co może wskazywać na to, że Excalibur Army liczy na kolejne zamówienia i szerszą współpracę.

image
Reklama

Czeska firma była bardzo aktywna w ostatnich latach i na Ukrainie prezentowała m.in. zmodernizowane armatohaubice Dana-M2, zmodernizowany BMP-2 Szakal oraz wyrzutnię wieloprowadnicową RM-70. Zrealizowała również dostawy m.in. pojazdów BMP-1K dla sił zbrojnych Ukrainy oraz zawarła umowy ramowe i porozumienia o współpracy m.in. z koncernem Ukroboronprom.

Przeznaczone dla Ukrainy armatohaubice Dana-M2, od bazowej wersji sprzed 40 lat z której zostaną przebudowane, różnią się przede wszystkim nową, przeszkloną, opancerzoną kabiną załogi, wyposażoną w system klimatyzacji i filtrowentylacji. Mniej widoczne, ale bardziej znaczące zmiany to m.in. 12-cylindrowy silnik wysokoprężny Tatra T3-930-52M o mocy 265 kW (355 KM) współpracujący z pięcioprzekładniową skrzynią biegów Tatra 10 TS 130. Pojazd rozwija dzięki nim prędkość maksymalną w terenie do 25 km/h i na drodze do 80 km/h.

Dzięki nowej hydraulice Dany-M2 czas rozłożenia i złożenia podpór, a co za tym idzie opuszczenia stanowiska strzeleckiego, jest 2,5 razy krótszy niż w poprzedniej generacji wozów. Automat ładowniczy pozwala razić cele z szybkostrzelnością do 5 strzałów na minutę, a magazyn ładowniczy dysponuje 36 ładunkami i pociskami gotowymi do natychmiastowego użycia. Całkowity zapas amunicji wynosi ponad 60 sztuk, a dodatkowe uzbrojenie to wkm NSWT kalibru 12,7 mm.

System kierowania ogniem, nawigacji i pozycjonowania współpracuje z systemami zarządzania polem walki i pozwala razić z dużą precyzją cele na maksymalnym dystansie 20 km przy użyciu amunicji klasycznej i ponad 25 km z pociskami o zwiększonym zasięgu wyposażonymi w gazogenerator. Tego typu amunicja w liczbie 1000 egzemplarzy została zakupiona przez Ukrainę. 

Komentarze