Reklama

Siły zbrojne

Udane testy okrętowej wersji izraelskiego systemu Iron Dome

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Izraelska marynarka wojenna poinformowała o zakończonych sukcesem testach systemu antyrakietowego i przeciwlotniczego Tamir Adir, który jest okrętową wersją lądowego systemu Iron Dome.

Nowy system uzbrojenia ma służyć do zwalczania rakiet krótkiego zasięgu, dzięki czemu jest reklamowany jako idealny środek do ochrony izraelskich okrętów i strategicznej infrastruktury przybrzeżnej i brzegowej. Składa się on z dwóch podstawowych elementów: sensora (radar Adir) oraz efektora (wyrzutnia rakietowa Tamir).

W czasie testów wystrzelono w kierunku platformy testowej klika rakiet krótkiego zasięgu różnych typów. Wszystkie zostały wykryte przez morską stacje radiolokacyjną Adir, która przekazywała dane do systemu uzbrojenia Tamir.

Podczas pracy wykorzystano rozwiązania zastosowane w systemie antyrakietowym i przeciwlotniczym Iron Dome, którego dotychczasowa skuteczność w zwalczaniu rakiet wystrzelonych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas wynosi 90%.

Izraelczycy chcą połączyć zestawy Tamir Adir z przeciwlotniczym systemem okrętowym Barak 8. Ma to dać pełną ochronę strategicznym obiektom przybrzeżnym – w tym morskim platformom wydobywczym gazu. Platformy te znajdują się w odległości około 16 Mm od brzegu, a więc mogą być celem ataku rakietowego.

System Tamir Adir jest opracowywany wspólnie przez firmy IAI (Israel Aerospace Industries), Rafael, izraelskie ministerstwo obrony oraz izraelską marynarkę wojenną.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Morgul

  nie wiem jak Wy ale dla mnie wybuch na tle już wcześniej zarysowanej smugi spalin innej rakiety to nie jest trafienie.

 2. ?

  Ile kosztuje taka jedna rakieta Iron Dome?

 3. WojtekMat

  Podoba mi się podejście Izraelskich konstruktorów : minimum "designu", maksimum skuteczności. Na końcu wychodzi sprzęt może niezbyt nadający się na parady czy do gier komputerowych, ale za to mający niesamowicie korzystny stosunek koszt-efekt.

  1. Davien

   Nie mają innego wyjścia, dla nich priorytetem jest ochrona ludzi, ale faktycznie sprzęt mają jeden z najlepszych choc często specyficznie przystosowany do ich sytuacji.

Reklama