Reklama

Siły zbrojne

Turcja: wsparcie militarne dla Azerbejdżanu jeśli o to poprosi

Fot. Staff Sgt. Andrew Goedl/US Army
Fot. Staff Sgt. Andrew Goedl/US Army

Turcja nie zawaha się i wyśle swych żołnierzy oraz zapewni militarne wsparcie Azerbejdżanowi, jeśli władze w Baku wystosują taką prośbę — powiedział turecki wiceprezydent Fuat Oktay. Dodał, że Ankara nie została dotąd o to poproszona.

Turcja w pełni solidaryzuje się z Azerbejdżanem i oskarża Armenię o zajęcie ziem azerbejdżańskich. Udzielając wywiadu telewizji CNN, Oktay skrytykował tzw. grupę mińską OBWE — utworzoną przed laty do mediacji w konflikcie o Górski Karabach, w skład której wchodzą Francja, Rosja i USA. Jego zdaniem kraje grupy mińskiej nie starają się rozwiązać problemu i wspierają Armenię zarówno politycznie, jak i militarnie.

Wcześniej premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że na tym etapie nie jest możliwe żadne rozwiązanie dyplomatyczne konfliktu z Azerbejdżanem o Górski Karabach.

W piątek szefowie MSZ Armenii i Azerbejdżanu Zohrab Mnacakanian i Dżejhun Bajramow spotkają się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo w celu podjęcia próby rozwiązania zbrojnego konfliktu o Górski Karabach.

Władze Górskiego Karabachu, ormiańskiej enklawy w Azerbejdżanie, o którą spór od kilkudziesięciu lat prowadzą Erywań i Baku, poinformowały w środę, że kolejnych 62 ich żołnierzy zginęło w walkach z siłami azerbejdżańskimi, które rozgorzały na nowo 27 września. Do 834 wzrosła tym samym liczba ofiar wśród wojskowych Górskiego Karabachu — podają te źródła. Siły Azerbejdżanu nie informują o stratach po swojej stronie.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.