Siły zbrojne

Trzecie życie Pattona. Tureckie czołgi Sabra z aktywnym pancerzem

Fot. SSB
Fot. SSB

Jak poinformowała turecka Prezydencja Przemysłu Obronnego (SSB), zakończono prace nad modernizacją czołgów podstawowych M60T Sabra do najnowszego standardu M60TM. Zmodernizowane wozy miały trafić już do pododdziałów tureckiej armii, w tym tych rozlokowanych w północno-zachodniej Syrii.

Turecka armia rozpoczęła program modernizacji wszystkich posiadanych czołgów M60T Sabra o kryptonimie "Firat" w 2017 roku w oparciu o doświadczenia zdobyte w trakcie interwencji zbrojnej w północno-zachodniej Syrii. Kontrakt na modernizację tych wozów do standardu M60TM otrzymał koncern Aselsan we współpracy z Tübitak SAGE i Roketsan oraz ukraińskim przemysłem zbrojeniowym. Po raz pierwszy prototyp zmodernizowanego czołgu zaprezentowano publicznie na targach IDEF-2019.

M60T Sabra to zmodernizowana przez izraelski przemysł zbrojeniowy wersja amerykańskiego czołgu podstawowego M60A3 Patton na potrzeby tureckiej armii. Główny nacisk w pracach modernizacyjnych położono na maksymalne zwiększenie poziomu ochrony (z naciskiem na zwalczanie przeciwpancernych pocisków kierowanych) a także poprawę świadomości sytuacyjnej, co wynikało z doświadczeń wyniesionych z konfliktu syryjskiego.

W celu poprawy ochrony wozu otrzymał on system aktywnej ochrony pojazdu typu hard-kill PULAT, system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera TLUS, dodatkowe moduły pancerza reaktywnego oraz pancerza klatkowego z tyłu wieży, oraz wewnętrzne wykładziny przeciwodłamkowe przedziału załogi. Poprawę świadomości sytuacyjnej osiągnięto dzięki instalacji systemu nadzoru 360° bliskiego zasięgu YAMGOZ oraz nowe systemu obserwacyjnego kierowcy ADIS

Na stropie wieży zamontowano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SARP UKSS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz maszt teleskopowy z systemem rozpoznania optoelektronicznego. Dodatkowo w ramach modyfikacji zainstalowano także nowy system przeciwpożarowy oraz wyrzutnie granatów dymnych kal. 76 mm i kilka innych modyfikacji.

Swój udział w programie modernizacji tureckich czołgów podstawowych miał także ukraiński przemysł zbrojeniowy, który w ostatnich latach nawiązał bliską dwustronną współpracę ze swoim tureckim odpowiednikiem. Zastosowany w modernizacji system aktywnej ochrony pojazdu to turecka wersja ukraińskiego systemu Zasłon-L opracowanego i produkowanego przez spółkę BCKT "Microtech", która jest produkowana na licencji w Turcji pod nazwą PULAT.

System M60T/TM jest dowodem, że prawidłowo przeprowadzony program modernizacji uzbrojenia starszej generacji, nawet jeżeli przez wielu uznawane jest ono za nieperspektywiczne, może doprowadzić do poważnego wzmocnienia zdolności bojowych tego sprzętu. Ponadto, Turcja dzięki wcześniejszemu transferowi technologii od partnera izraelskiego uzyskała potencjał, który pozwolił dalej samodzielnie modernizować te czołgi.

Komentarze