Reklama

Siły zbrojne

Trzecie życie Pattona. Tureckie czołgi Sabra z aktywnym pancerzem

Fot. SSB
Fot. SSB

Jak poinformowała turecka Prezydencja Przemysłu Obronnego (SSB), zakończono prace nad modernizacją czołgów podstawowych M60T Sabra do najnowszego standardu M60TM. Zmodernizowane wozy miały trafić już do pododdziałów tureckiej armii, w tym tych rozlokowanych w północno-zachodniej Syrii.

Turecka armia rozpoczęła program modernizacji wszystkich posiadanych czołgów M60T Sabra o kryptonimie "Firat" w 2017 roku w oparciu o doświadczenia zdobyte w trakcie interwencji zbrojnej w północno-zachodniej Syrii. Kontrakt na modernizację tych wozów do standardu M60TM otrzymał koncern Aselsan we współpracy z Tübitak SAGE i Roketsan oraz ukraińskim przemysłem zbrojeniowym. Po raz pierwszy prototyp zmodernizowanego czołgu zaprezentowano publicznie na targach IDEF-2019.

M60T Sabra to zmodernizowana przez izraelski przemysł zbrojeniowy wersja amerykańskiego czołgu podstawowego M60A3 Patton na potrzeby tureckiej armii. Główny nacisk w pracach modernizacyjnych położono na maksymalne zwiększenie poziomu ochrony (z naciskiem na zwalczanie przeciwpancernych pocisków kierowanych) a także poprawę świadomości sytuacyjnej, co wynikało z doświadczeń wyniesionych z konfliktu syryjskiego.

W celu poprawy ochrony wozu otrzymał on system aktywnej ochrony pojazdu typu hard-kill PULAT, system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera TLUS, dodatkowe moduły pancerza reaktywnego oraz pancerza klatkowego z tyłu wieży, oraz wewnętrzne wykładziny przeciwodłamkowe przedziału załogi. Poprawę świadomości sytuacyjnej osiągnięto dzięki instalacji systemu nadzoru 360° bliskiego zasięgu YAMGOZ oraz nowe systemu obserwacyjnego kierowcy ADIS

Na stropie wieży zamontowano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SARP UKSS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz maszt teleskopowy z systemem rozpoznania optoelektronicznego. Dodatkowo w ramach modyfikacji zainstalowano także nowy system przeciwpożarowy oraz wyrzutnie granatów dymnych kal. 76 mm i kilka innych modyfikacji.

Swój udział w programie modernizacji tureckich czołgów podstawowych miał także ukraiński przemysł zbrojeniowy, który w ostatnich latach nawiązał bliską dwustronną współpracę ze swoim tureckim odpowiednikiem. Zastosowany w modernizacji system aktywnej ochrony pojazdu to turecka wersja ukraińskiego systemu Zasłon-L opracowanego i produkowanego przez spółkę BCKT "Microtech", która jest produkowana na licencji w Turcji pod nazwą PULAT.

System M60T/TM jest dowodem, że prawidłowo przeprowadzony program modernizacji uzbrojenia starszej generacji, nawet jeżeli przez wielu uznawane jest ono za nieperspektywiczne, może doprowadzić do poważnego wzmocnienia zdolności bojowych tego sprzętu. Ponadto, Turcja dzięki wcześniejszemu transferowi technologii od partnera izraelskiego uzyskała potencjał, który pozwolił dalej samodzielnie modernizować te czołgi.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Anders

  Falny pomysl ten teleskopowy maszt z systemem rozpoznania optoelektronicznego.

  1. Komar

   Dlaczego tak uważasz? Mnie się wydaj bardzo dobrym pomysłem.

  2. anakonda

   to popatrz na zachodnie konstrukcje czy coś sterczy z wieży byle snajper to zlikwiduje i oślepi

  3. Nikt

   To raczej miało być fajny pomysł

 2. Szarik

  Tureckie zmodernizowane M60 są wartościowymi MBT o dużych walorach bojowych , ale ten stan osiągnięto po wielu kosztownych modernizacjach , w tym przez izraelskie firmy. M60 wymagał głębokich zmian , czyli wymiany prawie wszystkich części na nowe , aby stać się nowoczesnym MBT. Turcja modernizowała M60 nie mając alternatywnego sposobu pozyskania innych czołgów. M60 pierwotnie był czołgiem drugiej generacji a jego modernizacja uczyniła go nowoczesnym środkiem walki , jednak za wysoką cenę. Modernizacja drugiej generacji MBT jest opłacalna tylko wtedy gdy nie ma możliwości zakupu sprzętu trzeciej generacji i dlatego Korea Południowa zastępuje M60 nowymi K2 , a Tajwan swoje M60 zamierza zamienić na ABRAMSY. Inne kraje , obecni lub dawni sojusznicy USA , od Bliskiego Wschodu po Wschód Daleki posiadają jeszcze setki M60 mniej lub bardziej zmodernizowanych , ale w większości wycofują je z uzbrojenia , Izrael używa ich jako tarcz na poligonach ale ma jeszcze niewielką ilość zmagazynowanych SABR w rezerwie. Reasumując modernizacja czołgów drugiej generacji jest technicznym i ekonomicznym nonsensem , natomiast konieczne jest ciągłe unowocześnianie MBT trzeciej generacji czyli naszych Leopardów 2 A4 i A5.

 3. LMed

  Modernizacja a nawet modyfikacja ma sens jeśli "wkłada" się własne wyposażenie i rozwija pozyskaną technologię. Tak wyrażnie jest w tym przypadku.

 4. yaro

  Libia, nadchodzi nowa odsłona konfliktu? Dziś przedstawiciele plemion Libii przyjechali do Kairu (Egipt) spotkali się z prezydentem Egiptu prosząc armię egipską o pomoc w przypadku ataku armii Rządu Jedności Narodowej i Turków na Syrtę będącą w ręku rebeliantów marszałka Haftara. Egipt rozwinął w libijskiej bazie Al-Dżufra dwie baterie przeciwlotniczego systemu p-lot dalekiego zasiegu S-300 WM "Antiej" i 12 systemów krótkiego zasiegu Pancyr-S. Prezydent Francji dzwonił dziś do prezydenta Egiptu w imieniu Francji udzielajac pełngo poparcia działaniom Egiptu w Libii.

 5. Wojciech

  Wbrew pozorom taka modyfikacja ma sens. Taki czołg staje się świetnym pojazdem wsparcia. Tam gdzie nie ma czołgów wroga i walczy tylko z piechotą i transporterami uzbrojonymi w ppk, cięzko będzie go zniszczyć. Taką modernizacje T72 moglibyśmy robić (zwłaszcza jeśli ten system aktywnej ochrony dałoby się zdemontować w przyszłości i umieścić na nowych BWP)

  1. Marek

   Mamy zasłona/szerszenia przecież. Za cholerę nie rozumiem czemu nie ma go w Rosomakach na przykład. Elementy do rodzimego też mamy. Miał też być zrobiony ZASOP z dodanymi granatami wielospektralnymi.

  2. Davien

   Marek, jak ASOP powstawał dla MBT to dla BWP raczej pasował nei będzie, patrz ze potentat w tej dziedzinie czyli Izrael dla BWP/TO opracowuje lekkie wersje systemów Trophy i Iron Fist.

  3. w

   mamy ???? Jakos nie widze poza pakietem kwitow pod nazwa "analiza....'

 6. dim

  I to proszę zauważyć, że właśnie taka modernizacja została uznana za niezbędną, po praktycznych spotkaniach z "grupami pasterzy kóz w sandałach". A wobec tego polska "modyfikacja" T-72... - mam na myśli te pojazdy szkoleniowe, mające wychowywać kadry do czasu gdy Wojsko Polskie zostanie uzbrojone. Co BYĆ MOŻE nastąpi, ale nie wiadomo kiedy. Na razie sukces, że tych "nowych" 2PL może wystarczy na defiladę i tylko to się (dla polityków) liczy. - czy wystarczy ich na defiladę ?

  1. Karkoszka

   Proszę zwrócić uwagę na teleskopowy maszt z głowicą obserwacyjną. Dobre narzędzie - w ukryciu w drzewach, stacjonarnie. W czasie jazdy bezużyteczne. Ciekawe jak szybko szlag to trafi po przejeździe przez zwykły teren, o lesie i zaroślach nie wspomnę.

  2. carl fath

   To wyposażenie czołgu nie roweru...

  3. Davien

   Dim, bazowy T-72 jest czołgiem lepszym i to sporo od M-60

 7. mosze

  A myśmy nasze T72 pomalowali. I też jest piknie.

  1. Tomasz33

   Dobrze wiesz że więcej rzeczy było zrobionych w przypadku T-72. Z kolei Leopardy Polska modernizuje w dużo poważniejszym zakresie.

  2. Jabadabadu

   Taaaa, ale malowanie jest najważniejsze. Amunicja to pikuś, może jej nie być. Obrona tak samo. Malować!

  3. Tomasz33

   A o postępowaniu na nową amunicję słyszałeś ? https://www.defence24.pl/kto-dostarczy-nowa-amunicje-do-t-72. Bardzo dobrze że nie ładują większych pieniędzy w te stare T-72. Szkoda pieniędzy.

 8. Troll z Polszy

  Och jakże udana modernizacja, jaki doskonały czołg, nie to co pudrowanie trupa czyli T72M1(T72A) produkowanego od 1981r. A to że M60 wszedł do produkcji w 1960r to wymysły kremra i Trolli z Pietra

  1. Andy

   A wiele Paton z 60 ma wspólnego z tym po modernizacji A wcześniej była izraelska modernizacja więc co tu chcesz porównywać

  2. Kazik :)

   Słowo klucz - modernizacja nie modyfikacja!!!!!!! Tak niewiele a tak wiele znaczy!!!!!

  3. Ślązak

   Lepsza tania modyfikacja niż głęboka droga modernizacja T-72 a niech już ten Wilk ruszy z miejsca

Reklama