Siły zbrojne

Trump: Polska poniesie część kosztów obecności amerykańskich żołnierzy, zbuduje też infrastrukturę

33 BLTr w Powidzu / Fot. B. Sulik
33 BLTr w Powidzu / Fot. B. Sulik

Polska poniesie część kosztów obecności amerykańskich żołnierzy, zbuduje też infrastrukturę, mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura - powiedział w poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

"Współpracujemy na wielu obszarach, głównie w obszarze wojskowym. Przemieścimy żołnierzy do Polski" - powiedział Donald Trump po tym jak podpisał wraz prezydentem Andrzejem Dudą deklaracji o pogłębieniu współpracy wojskowej Polski i USA.

Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę. Mam nadzieję, że będzie to piękna infrastruktura. Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polska- przyp. PAP) poniesie część kosztów; jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia

Donald Trump, prezydent USA

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo dodał, że Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Departament Obrony USA "wykonali ciężką i bardzo znaczącą pracę". "Jest to naprawdę dowód wzajemnego uszanowania i przyjaźni. Najprawdopodobniej będziemy przenosić inne jednostki z innych rejonów Europy do Polski, aniżeli ze Stanów Zjednoczonych" - zapowiedział.

Donald Trump na pytanie dziennikarza, czy w przyszłości będzie w Polsce więcej amerykańskich żołnierzy, odpowiedział: "o tym porozmawiamy jeszcze".

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. nikt ważny

  Nie Polska tylko POLSKI PODATNIK. Oczywiście podatnika nikt się nie pytał czy chce by w jednym z pokoi w jego M4 zamieszkałą obca banda zakapiorów, ale POLSKI PODATNIK coraz mniej jest tu na swoim i jak tak dalej pójdzie to może sam podpali cały budynek w końcu bo są granice. Tymczasem lodówka codziennie wyżarta. pasta do zębów zużyta, meble albo połamane albo gdzieś zniknęły, matka wiecznie pobita, a dzieci zestrachane, nie mówiąc o tym że jedno gdzieś niby to zaginęło, ale wszyscy boją się pytać. I nie wciskajcie mi tu "ideolo" o bezpieczeństwie bo akurat o tzw "incydentach", dokładnie o każdym, mam komplet informacji.

  1. addx

   Twój opis pasuje do Rosjan i Niemców. Amerykanie będą tutaj po to, żebyśmy nie musieli gościć ani jednych, ani drugich.

  2. nikt ważny

   Rosjanie tez tutaj byli by nie było Amerykanów i Niemców, a Niemcy, cóż, żeby nie było nikogo prócz Niemców.

 2. SimonTemplar

  Zamiast umacniać własne siły wojskowe, inwestować w rozwój własnej technologii oraz rozbudować własną infrastrukturę, my wolimy utrzymywać obce wojska.

  1. jhkjljkl

   Tam była mowa o rozbudowie infrastruktury, a nie o utrzymaniu. To są dwie różne sprawy, także z punktu widzenia finansowego.

  2. Fort

   Wojska USA w Polsce to bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo to rozwój gospodarczy, zamozne społeczeństwo i dziesiątki miliardów extra w budżecie w tym także na rozwój naszej armii i tyle w temacie

 3. Urko

  Tylko taki cytat: "Naród, który nie chce karmić swojej armii, będzie karmić cudzą".

  1. Wania

   Lepiej amerykańska niż przez dziesięciolecia rosyjską. W jakim stanie zostawili bazy po sobie można zobaczyć do dzisiaj. Nawet kable ze ścian wyrywali radzieccy żołdacy. Każdy ich wyjazd za bramy oznaczał panikę na drodze i ucieczkę innych. Rosyjscy żołnierze tylko handlować sprzętem wojskowym i bronią potrafili. To tej pory mam ruski noktowizor.

 4. Dialog techniczny

  Kolejny sukces.

  1. Waks

   Kolejny sukces amerykańskiego przemysłu. Poza tym generalnie katastrofa MSZ, tak samo jak w przypadku polityki zagranicznej w Europie.

  2. AdrianD

   Jaki sukces? Mydło w oczy! Najpierw „wybuduj (coś ładnego drogiego) i zapłać ... a potem porozmawiamy

 5. men

  Z klasyka; " na każdym km2 ziemi stacjonuje żołnierz, i dobrze jest jeśli jest to żołnierz z kraju na którym km2 stacjonuje", moje zdanie jest takie: infrastruktura ok - zwłaszcza poligonowa (skorzysta żołnierz Polski ponieważ w życiu nasi politycy by tematu nie ogarnęli a tym bardziej w standardach US), składy sprzętu -ok, samoloty, drony, wojska specjalne - ok, ale Brygady, Dywizje?- mam wątpliwości.

 6. ilop

  wychodzi na to ze bedziemy mieli mniejsze koszty niz niemcy. i nie chodzi tu o ilosc. 93% kosztow to infrastruktura.

  1. zyg

   zgadza się ... i infrastruktura pozostaje nasza.. a teraz policzyć ile już obecne w Polsce wojska pozostawiają w naszej ekonomii? Od kontraktów na pralnie gastronomię wokół baz, wycieczki do większych miast a zwłaszcza Krakowa/Wieliczki/Auschwitz biorąc pod uwagę 6-cio mies rotację? Poza tym czy Hitler zaatakowałby gdyby Alianci przysłali do Polski latem 1939r francuską brygadę pancerną i angielskie skrzydło Hurricane'ów??

  2. Waks

   Niemcy były krajem okupowanym, a Polska... jak widać pragnie być pod czyimś butem. Taki pańszczyźniany sentyment.

  3. Waks

   > czy Hitler zaatakowałby gdyby Alianci przysłali do Polski latem 1939r francuską brygadę pancerną i angielskie skrzydło Hurricane'ów? Heh, Hitler zaatakował Francuzów, którzy mieli nie tylko Hurricany, ale i masę innego wojska.