Reklama

Siły zbrojne

Transportery z Nowej Zelandii dopłynęły w komplecie do Chile

Chile zakupiło łącznie 22 kołowe bojowe wozy piechoty NZLAV.
Chile zakupiło łącznie 22 kołowe bojowe wozy piechoty NZLAV.
Autor. 111 Emergency/ Wikipedia

Kanadyjska firma Commercial Corporation poinformowała o zakończeniu dostaw 22 nowozelandzkich kołowych bojowych wozów piechoty NZLAV do Chile. Tym samym kończy to proces sprzedaży tych nadwyżkowych pojazdów trwający już kilka lat.

Reklama

Chile w kwietniu zeszłego roku zakupiło wszystkie 22 nadwyżkowe kołowe pojazdy NZLAV z armii Nowej Zelandii. Wartość transakcji określana jest na 19,855 mln dolarów, a pojazdy zostały wysłane do Chile w dwóch transzach: jednej we wrześniu zeszłego roku i jedną w obecnym. Trafią one na wyposażenie tamtejszej piechoty morskiej, dla której nowe pojazdy będą dużą wartością dodaną. Ich sprzedaż Chilijskiej Marynarce Wojennej była rozważana i negocjowana od ponad dwóch lat, przy czym przed sfinalizowaniem jakiejkolwiek umowy wymagane było uzyskanie wielu zgód rządowych z Nowej Zelandii i innych krajów.

Reklama

NZLAV to kołowy bojowy wóz piechoty opracowany przez General Dynamics Land Systems Canada (GDLS-C) używany początkowo tylko przez Nową Zelandię. Był on produkowany w Kanadzie przez wspomniany GDLSC w liczbie 105 egzemplarzy. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi umieszczona w pełni obrotowej wieży armata łańcuchowa M242 Bushmaster kal. 25 mm, z którą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy FN MAG kal. 7,62 mm. Opancerzenie bazowe wozu zapewnia ochronę załodze przed amunicją kal. 7,62 mm, jednak istnieje możliwość zwiększenia poziomu osłony do standardu chroniącego przed pociskami 14,5 mm. Oprócz tego NZLAV charakteryzuje się zwiększona odpornością przeciwminowa. Jednostkę napędową pojazdu stanowi Caterpillar 3126 HEUI o mocy 350 KM, co pozwala na rozpędzenie ważącego około 19 ton NZLAV do 109 km/h.

Czytaj też

NZLAV (zdjęcie poglądowe).
NZLAV (zdjęcie poglądowe).
Autor. New Zealand Defence Force/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama