Reklama

Siły zbrojne

Transportery Stryker na wschodniej flance NATO [Video]

Transportery opancerzone Stryker wraz z ciężkim sprzętem 2. Pułku Kawalerii US Army dotarły już do Polski, Estonii na Łotwę i Litwę. Transport odbył się z Niemiec drogą morską, a następnie koleją. Żołnierze wraz z lżejszym wyposażeniem zostali w większości przerzuceni droga powietrzną. 

W ćwiczeniach o kryptonimie „Stryker Detachment – 15" bierze udział około 600 żołnierzy i 75 transporterów Stryker, wraz z towarzyszącymi pojazdami terenowymi HMMWV, ciężarówkami i wozami pomocniczymi. W Polsce znalazło się około 250 wojskowych i 16 transporterów kołowych Stryker, które przez najbliższy kwartał będą ćwiczyć na drawskim poligonie.

Na Litwie amerykańskie pojazdy dotarły do portu w Kłajpedzie i są obecnie transportowane koleją na poligon w rejonie miejscowości Rukla. Również Strykery mające współdziałać z łotewskimi i estońskimi wojskami są już w drodze do miejsc stacjonowania.

Uroczystość rozpoczęcia ćwiczeń „Stryker Detachment – 15" odbędzie się na początku przyszłego tygodnia. Celem wspólnych działań jest nie tylko zasygnalizowanie obecności US Army na wschodnich rubieżach NATO, ale także trening w zakresie wspólnych działań sił międzynarodowych i zwiększanie interoperacyjności żołnierzy amerykańskich z siłami zbrojnymi krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. MATT

    Patrząc liczbami dla polski to minimalne wzmocnienie ,żeby nie powiedzieć zerowe ,ale już dla Litwy ,Łotwy czy Estonii to już olbrzymie wzmocnie ,nawet 100%. Żadna z tych armii nie KBWP ,zresztą BWP też jedynie Łotwa bodajże kupiła 120 wozów FV107 Scimitar ,nie jest to bwp ,ale ma jego uzbrojenie.

    1. gość45

      Jak się sami nie wzmocnimy to nikt nam nie pomoże i w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia ze strony agresywnego sąsiada nie kiwnie palcem. Historia zatacza jednak koło szkoda tylko, że ci którzy sami doświadczyli jej okrucieństw nie wyciągnęli z tego żadnej lekcji.

Reklama