Reklama

Siły zbrojne

Transport operacyjny „Dwunastki” [FOTO]

Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ, szer. Piotr Pytel/12BZ
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ, szer. Piotr Pytel/12BZ

Pododdziały 2. batalionu piechoty zmotoryzowanej wchodzącego w skład 12. Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyły na ćwiczenia pk. Defender-Europe 20 Plus. W przerzucie operacyjnym transportem kolejowym biorą udział bojowe wozy piechoty BWP-1 wraz z załogami.

Jak poinformował oficer sekcji prasowej 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej por. Bartłomiej Kulesza, przez blisko 3 tygodnie żołnierze dywizji będą brali udział w tym międzynarodowym ćwiczeniu, które  odbędzie się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie. Przewóz wojsk transportem kolejowym jest bardzo ważnym elementem szkolenia, począwszy od przygotowania teoretycznego żołnierzy z zakresu załadunku, rozładunku, jak i warunków bezpieczeństwa po praktyczną realizację transportu operacyjnego.

Tym samym, już w czerwcu żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej będą współpracować w forsowaniu przeszkody rzecznej na kompleksie poligonowym w Drawsku Pomorskim z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych.

image
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ, szer. Piotr Pytel/12BZ 
image
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ, szer. Piotr Pytel/12BZ

Ćwiczenie Defender – Europe 20 jest międzynarodowym przedsięwzięciem organizowanym przez Dowództwo Sił Zbrojnych USA w Europie (USAREUR). Łącznie udział w tym ćwiczeniu miało wziąć około 37 000 żołnierzy z 18 państw. Ostatecznie jednak, z uwagi na pandemię koronawirusa, jego skala zostanie znacznie ograniczona.

Ze strony amerykańskiej weźmie w nim udział 2 Brygada Pancerna 3 Dywizji Piechoty, która przybyła do Europy jeszcze w styczniu (przed wprowadzeniem ograniczeń w poruszaniu się, związanych z pandemią), należąca do tej samej dywizji 3 Brygada Lotnictwa Bojowego oraz wysunięte dowództwo dywizyjne na bazie 1 Dywizji Kawalerii.

image
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ, szer. Piotr Pytel/12BZ
image
Fot. por. Bartłomiej Kulesza/12SDZ, szer. Piotr Pytel/12BZ

Ze strony Wojska Polskiego, obok jednostek 12 Brygady, w ćwiczeniu uczestniczyć będą spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej i czołgiści z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa — zapewne wraz z szerokim spektrum innych jednostek wsparcia. Równolegle do Defendera, na polskich poligonach realizowane będzie ćwiczenie Anakonda-20.

Amerykanie zapowiadają z kolei, że oprócz zrestrukturyzowanego Defendera (pod nazwą Defender Europe-20 plus) planują w nadchodzących miesiącach w rejonie Morza Bałtyckiego ćwiczenia z udziałem jednostek artylerii rakietowej i obrony przeciwlotniczej. Planowane jest również wykorzystanie zestawu wyposażenia Army Prepositioned Stock — sprzętu rozmieszczonego w zachodniej Europie.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Polak

  Zastanawiam sie czy armaty bwp to atrapy ? Nie znalazlem w internecie zadnego materialu video pokazujacego strzelanie z armat tych wozow.

  1. Laik

   Skoro w necie nie ma, to wiadomo, że atrapy... Proste? ;)

  2. Mistrz

   Strzelają

  3. marian

   To praktycznie granatnik, a nie armata. Jestem ciekaw, czy dałoby się zrobić skuteczny ppk strzelający z tej lufy. To tylko pytanie.

 2. Marco Polo

  Siła tradycji. Ale to jedyna siła jaką reprezentują te wozy. Panowie decyzyjni. Wymieńcie ten złom bo w oczy kole. Wchodzimy w 3-cią dekade XXI wieku. A nie w lata 80 poprzedniego.

 3. Marek1

  Kolejny raz będziemy mieli okazję obserwować malowniczy widok archaicznych BWP-1 na tle Abramsów SEP2/3 i BWP M2A3/A4 Bradley. Całe szczęście, że do tych starych rupieci już się żołnierze NATO zdążyli przyzwyczaić, więc i drwin nie będzie.

  1. GRD

   Oni nie drwią. Są pełni podziwu dla odwagi żołnierzy Wojska Polskiego.

  2. HanSolo

   Drwiny sie skonczyly kiedy dowiedzieli sie w jakim syfie siedzimy z mulosciwie nam panujacymi. Nikt inny nie odpowiada za to ze nie mamy przynajmniej 200 szt CV90/40 czy niemieckich Lynxow.

  3. Kamyk

   Mamy wlasnego borsuka po co nam lynx ,ktorego nikt nie chce ?

 4. JASIO

  Spokojnie są kuluarowe rozmowy z Słowakami i Czechami na przebudowę naszych BWP-1 do wersji Szakal ma być przebudowane do tej wersji ok 400 BWP z tym że armata ma być taka jak w Rosomaku a pozostałe 450 sztuk ma być uzupełnione Borsukami mimo to ma pozostać ok100 sztuk BWP -1 że zdjętą armatą ale silnikiem mocniejszym 420 konnym do spec zadań

  1. HanSolo

   Muahahahaha... Serio? 400 Szakali z Bushmasterem i 450 Borsuków? Trochę powagi. Aktualny MON nie jest w stanie kupis seryjnych samochodow 4x4 od dealera. Zakladajac ze Borsuk przejdzie pomyslnie testy, powstanie prototyp produkcyjny i w koncu po latach zablokowanych dostaw Krabow i Rakow HSW bedzie w stanie produkowac tego 16szt rocznie - nie sadze bysmy dożyli teho planu. 420KM? Moze powiesz co to za silnik mamy w zanadrzu, ktory nie zmieli napędu na wiory a przyłozy na glebe taką moc w BWPie? Przypominam, że musi sie zmiescic i stanowic ze starym napedem power-pack. Nie pytam jaki kupimy, bo pieniadze wojska sa wydane na 2020 juz od polowy 2018 (wot i socjale + dojenie budzetu przez PGZ a na tym jeszvze przewalanie zolnierzy z jednostek w jednostki ch..wie po co).

  2. B72

   Ciężko bedzie posadzić hitfist na bwp1 ,nawet zmodernizowanym.

 5. Xli

  Spokojnie w ciągu kilku minut przed głównym atakiem wojsk rosyjskich ten złom przestanie istnieć. W razie ataku zostanie jedynie transport tego złomu do huty.

 6. Ze stony amerykańskiej cała brygada - tak piszą. Z naszej strony pododdziały 2 batalionu (czyli nie cały batalion?) 12 brygady (czyli nie cała brygada- już bez znaku zapytania), czołgiści z Braniewa (oby razem z czołgami ;) )

  1. HanSolo

   Tak. Amerykanie nalegali by nasi pancerni zjawili sie z T-72 lub PT-91, poniewaz da to wymierny obraz zdolnosci bojowej oraz polscy zolnierze lepiej znaja ten sprzet niz Leopardy. Ma to sens. Ile razy moga pojawiac sie te same kompanie z tymi samymi najswiezszymi wozami na kolejnych i kolejnych cwiczeniach. Nie o to tu chodzi.

  2. Ok, ale niech zmobilizują (uzupełnią cywilami) cała brygadę z Braniewa, ma przecież swój batalion zmechanizowany i niech ćwiczą, tak jakby mieli iść na wojnę. A tak to nadal będzie ściema.

 7. men

  Zaraz, 12BZmot wg tzw mediów w pełni miała być na Rosomakach/Rakach, to skąd te eksponaty?

 8. ursus

  Fajne te BWP-1 i jeszcze długo posłużą, tylko pasowałoby chociaż je nieco odmalować i żarówki wymienić.

  1. Michał95

   Góra ok 10 lat ,nie dłużej.

 9. Desantowiec

  szerokie spektrum jednostek wsparcia? Nic nie bylo zaplanowane Klonowa o niczym nie wie

 10. Zmechu 12

  BWP dojechaly , TERAZ pokaz sily ognia Rozwinąć kolumne wz 87

 11. Lukas357jna

  Tylko aby Andrzej sie nie zdenerwował.

 12. zniesmaczony

  ten zlom juz dawno powinien byc wycofany z uzytku wstyd ,tyle lat o tym sie mowi a my dalej nie potrafimy nowego BWP zakupic ,moze w koncu borsuk zostanie realnie zakupiony ,bo ten skansen juz dawno do muzeum powinien zostac odeslany

  1. marian

   Niby złom, niby nie. Niskie to, i gorzej to przewrócić niż zachodnie kobyły, a przecież taki podmuch oskubuje ptaki w locie. A do obrony chyba nam odporna na miny podłoga nie jest niezbędna. Ma to wiele wad, ale część z nich do usunięcia niskim kosztem. Chyba w razie ataku chemicznego szybciej włączyć filtrowanie powietrza w pojeździe niż ubierać opexa.

  2. Marek1

   MON przewiduje zakupy BWP Borsuk w ilości maks. do 50 szt./rok. Ponieważ potrzeby WP określa się na co najmniej 800 szt. Borsuków, to łatwo policzyć KIEDY w jednostkach będzie choćby POŁOWA nowych BWP. Problem może być też z produkcją nowych wież ZSSW-30, ponieważ równolegle HSW będzie musiała produkować je dla BWP Borsuk i KTO Rosomak. Oblicza się, że łączna roczna prod. ZSSW-30 może osiągnąć do 80 szt/rok, co również oznacza wiele lat oczekiwania na wymianę sprzętu.

  3. Terytorials

   Predzej Bradleye kupimy niz Borsuki kupimy... W pakiecie z Abramsami.

 13. ccc

  Widok tych zabytków przeraża i zarazem rozśmiesza ...

Reklama