Reklama

Siły zbrojne

Tonowa mina zneutralizowana w Gdyni. Kormoran w akcji

Autor. 8 FOW via DG RSZ

Dowództwo Generalne RSZ poinformowało, że specjaliści od podwodnych zadań 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili kolejną w tym roku operację neutralizacji niewybuchów zalegających w porcie w Gdyni. Tym razem zeszli pod wodę by unieszkodliwić minę morską typu GC z czasów II wojny światowej o sile wybuchu odpowiadającej 1000 kg TNT.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie podanym przez Dowództwo Generalne RSZ, akcja wewnątrz portu w Gdyni rozpoczęła się punktualnie o godzinie 9.00 we wtorek 6 grudnia. Zaangażowano w nią Grupę Nurków Minerów oraz załogę niszczyciela min ORP Kormoran z 13 Dywizjonu Trałowców. Operacja przebiegała analogicznie do poprzednich. W pierwszej kolejności minę zamocowano do stropów i za pomocą pontonu wypornościowego podniesiono około 5 metrów nad dno. Następnie obiekt przeholowano w toni wodnej w głąb Zatoki Gdańskiej, do miejsca niszczenia wyznaczonego przy współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Reklama
8 FOW via DG RSZ
8 FOW via DG RSZ
Autor. Dowództwo Generalne
Reklama

W celu minimalizacji ewentualnych skutków wybuchu na środowisko, w trakcie trwania operacji przeprowadzone zostało płoszenie ssaków morskich przy pomocy mikro ładunków, szybkich łodzi motorowych oraz okrętowej stacji hydrolokacyjnej. Dowództwo Generalne opisuje, że unieszkodliwiony obiekt to niemiecka mina morska typu GC, która zawierała w sobie ok. 700 kg materiału wybuchowego o podwyższonej sile działania co odpowiada 1000 kg TNT. Cała akcja przebiegła sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z założonym harmonogramem.

Czytaj też

Z uwagi na dużą masę ładunku wybuchowego oraz promień oddziaływania, konieczne było wprowadzenie stref bezpieczeństwa na lądzie, na wodach Zatoki Gdańskiej, a także ograniczeń w żegludze. Ograniczenia dotyczyły również korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony został bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody na plażach w Gdyni, Sopocie oraz Gdańsku. Przed planowaną neutralizacją do mieszkańców Trójmiasta dotarł także alert RCB informujący o zagrożeniach.

ORP Kormoran
ORP Kormoran
Autor. 8 FOW via Dowództwo Generalne

Działania Marynarki Wojennej RP realizowane były w ścisłej współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni, Sztabami Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Miasta Gdynia. Zabezpieczenie rejonu na wodzie zapewniały jednostki pływające Urzędu Morskiego oraz Straży Granicznej. Do zabezpieczenia plaż skierowani zostali funkcjonariusze Policji oraz pozostałych służb mundurowych z całego Trójmiasta.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. andys

  Nie rozumiem, to była neutralizacja czy niszczenie bomby? Jesli , neutralizacja , to powinna byc gotowa do działania po wykonaniu okreslonych czennosci , np. wstawienie zapalnika, podłaczenie naterii itd. Okazuje sie jednak, ze bylo wielkie bum i miny juz nie ma!

 2. podzielićrosję

  Wieksze ćwiczenia przy okazji likwidacjii miny.

 3. Filemon19

  Niezły pomysł Jest kormoran za 770 mln PLN to mały nagle mine ze składu wyciągnęto FARSA Pływam tam od lat i takiego cyrku na wybrzeżu nie było

  1. Szwejk85/87

   Pływasz nad wieloma minami i nic o tym nie wiesz.

Reklama