Reklama

Siły zbrojne

Test amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Pociski trafią do Redzikowa

 • Fot. www.sejm.gov.pl
  Fot. www.sejm.gov.pl
 • Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl
  Fot. Adrian Grycuk / Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły pierwsze w historii strzelanie próbne pociskiem przeciwrakietowym Standard SM-3 Block IIA. Rakiety tego typu mają stanowić wyposażenie systemu Aegis Ashore, jaki zostanie rozlokowany w Redzikowie.

Test został przeprowadzony wspólnie przez japońskie i amerykańskie służby rządowe, wraz z marynarką wojenną Stanów Zjednoczonych. Jego zakres obejmował pierwsze w historii odpalenie rakiety Standard SM-3 Block IIA. Zgodnie z komunikatem Raytheon próba miała na celu sprawdzenie funkcjonowania elementów pocisku, w tym m.in. komponentów układu kierowania oraz systemu napędowego.

Jak podaje Missile  Defense Agency, w trakcie testu nie przewidywano natomiast zwalczania celu balistycznego. W komunikacie MDA zaznaczono, że próba przebiegła zgodnie z oczekiwaniami. Strzelanie miało miejsce na poligonie rakietowym Pacific Missile Range Saint Nicolas Island. Pocisk został odpalony z wyrzutni pionowej Mk 41.

Zgodnie z zapewnieniami Raytheon pociski SM-3 Block IIA mają osiągnąć zdolność bojową w 2018 roku. Będą one stanowić uzbrojenie zarówno okrętów wyposażonych w system Aegis (w tym używanych w Japonii), jak i naziemnego systemu obrony przeciwrakietowej, jaki ma zostać rozlokowany w Redzikowie.

W porównaniu do pocisków poprzednich wersji, rakiety Standard SM-3 Block IIA mają się charakteryzować wyższą prędkością i zdolnością do zwalczania celów balistycznych na większych wysokościach. System Aegis Ashore, jaki ma powstać w Redzikowie budowany jest przede wszystkim z myślą o zwalczaniu zagrożenia atakiem pociskami balistycznymi odpalonymi z obszaru Bliskiego Wschodu.

Reklama

Komentarze (12)

 1. tomek

  Z tego co ostatnio słyszałem te pociski będą zdolne do strącania rakiet krótkiego i częściowo średniego zasięgu. Niestety wątpię aby miały możliwość rażenia rakiet odpalanych z głębi Rosji. Plany zmieniły się za czasów Obamy. Biorąc pod uwagę powyższe to ta tarcza nie bardzo jest skierowana na bliski wschód(za daleko) ani na Rosjię( ona ma pociski do500km potem długo nic i 11 i 16tyś.) Oczywiście istnieją podejrzenia że Rosjanie mogą mieć pociski średniego zasięgu ale nawet jeśli mają to nie jest to chyba główne zagrożenie. Mam pytanie do bardziej obeznanych czy mój stan wiedzy jest zgodny z prawdą i czy mamy jakieś zapewnienia odnośnie instalacji w Redzikowie rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu. A i jeszcze jedna rzecz która zawsze nurtuje mnie w temacie systemów antyrakietowych. Co się stanie jeżeli np. 20km nad miastem zostanie zestrzelony pocisk balistyczny z głowicą o mocy powiedzmy 1MT.

  1. nrp47

   nic, jeśli taka głowica nie wybuchnie, a raczej nie wybuchnie. Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo zdetonować ładunek atomowy.

  2. Bartek

   Przecież te pociski nie będą się wzbijać pionowo w górę i magicznie wszystkie nadlatujące pociski balistyczne nie będą w nie trafiać nad terytorium Polski tylko przeciwrakiety będą latać na kursie przechwytującym i jeśli w ogóle trafią to cały szajs spadnie pewnie gdzieś daleko od nas nad jakimś morzem (zasięg tych rakiet w wersji Block IIA to aż 2500 kilometrów a pułap operacyjny do 1500 km) - trzeba by wziąć globus i popatrzeć gdzie ewentualnie spadłby pocisk wystrzelony np. z Iranu lub Rosji

  3. eybh

   "Co się stanie jeżeli np. 20km nad miastem zostanie zestrzelony pocisk balistyczny z głowicą o mocy powiedzmy 1MT. " - to zależy czym zestrzelisz. Jeśli użyjesz antyrakiety z głowica Hit-to-Kill to najprawdopodobniej głowica pocisku balistycznego zostanie zniszczona i nie dojdzie do wybuch. Jeśli użyjesz anty-rakiety z głowicą wybuchową to zaburzysz tylko trajektorię takiego pocisku balistycznego, ale sama głowica spadnie na ziemię (choć nie w tym miejscu gdzie była celowana) i może dojść do detonacji. I dla mnie to właśnie pociski z głowicami Hit-to-Kill przemawiają nad wyższością Patriota w porównaniu do SAMP/T

 2. Riddler

  Jaki zasięg mają te rakiety? Jeżeli dobrze rozumiem, to max 500km, zgodnie z traktatem INF. Jeżeli tak, to co dokładnie oni chcą tymi pociskami zestrzeliwać?

  1. eybh

   Traktat INF dotyczy pocisków balistycznych i manewrujących ziemia-ziemia.

 3. fdfsf

  Wielka sensacja, a systemu jak nie ma tak nie ma.

 4. Polko

  Przecież od razu wiadomo, że te pociski będę kierowane na wschód przeciw Rosji i Białorusi nie wiem po co autorzy piszą takie bzdety. .

  1. sc

   Nikomu w USA, ani w NATO nie jest to wiadome, ale glupek mysli, ze jest :D

 5. kris

  Ja to mysle ze gdy ruskie wystrzela pocisk gdzies ze srodkowej syberi na Polske to ten pocisk anty da rade to cos z rosji zestrzelić ale na pewno nie na iskandery będzie ta tarcza na iskandery to tarcza średniego zasiegu ta która polska chce zamowic w firmie Raytheon patrioty i to w wersji która jeszcze nie istnieje z radarem 360 stopni

 6. Zgred

  "budowany jest przede wszystkim z myślą o zwalczaniu zagrożenia atakiem pociskami balistycznymi odpalonymi z obszaru Bliskiego Wschodu." Ktoś kto takie rzeczy pisze albo spał na lekcjach geografii, albo w życiu nie widział globusa, albo bezczelnie kłamie. Mieszkańcy Radzikowa i okolic jakoś nie palą się, żeby zostać celem atomowym, ale władza, jak za PRL, wie "lepiej".

  1. nrp47

   To właśnie kolega spał na lekcjach geografii. Pocisków międzykontynentalnych z Rosji do USA nie odpala się ze wschodu na zachód (nad całą Europą) tylko z Rosji na północ, nad biegunem polarnym i później już lecą na południe (bo mineły biegun) przez Kanadę w USA. Tak jest bliżej (=szybciej). Radzę popatrzeć na globus albo przynajmniej na mapę półkuli północnej.

 7. duzy

  chłopaki jestem ,,zielony ,, ale ciekawy.? , czy ta tarcza w Redzikowie da radę zestrzelić Iskandera lecącego np Warszawę , czy będzie bronic ,,zachodniej polski albo zachodu np Niemiec??? ,

  1. jjj

   tarcza w Redzikowie ma bronic amerykanow... ;)

  2. Tyberios

   Jeżeli Iskander poleci trajektorią balistyczną to ma szanse przechwycić... jeżeli odpali pocisk manewrujący to nie.

 8. Boczek

  Trochę off topic, ale już cieszę się na zażartą dyskusję obliczu tego, że Niemcy zdecydowali się na MEADS.

 9. Sum

  Co konkretnie będziemy mieli z tej "współpracy"?

  1. GTR

   Konkretnie to nic

  2. magazynier

   Krew i łzy. I nie zostanie kamień na kamieniu.

  3. logiczny

   Poczesne miejsce na liście celów dla rosyjskich rakiet z ładunkami nuklearnymi...

 10. [sic!]

  Proszę o komentarz: Czy przypadkiem nie będziemy zestrzeliwać w wysokich partiach atmosfery pocisków balistycznych wystrzelonych z terenu Bliskiego Wschodu nad terytorium RP, a kierujących się w kierunku Am. Pn. Jeżeli tak, to dziwne że za wątpliwy przywilej detonacji "brudnej" bomby atomowej nad naszymi głowami, mamy jeszcze płacić (za system ochrony - płot - amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie). Jak powstawał pomysł lokalizacji bazy w Polsce, to takie spekulacje się pojawiały (brak jakiejkolwiek ochrony polskiego nieba przez tą instalację), ale dyskusja zdechła.

 11. jjj

  uzupełnienie ...sm-3 do niszczenia rakiet balistycznych a do obrony bazy rakiety sm-6. Tego mi w artykule zabraklo

 12. Viking

  Bliskiego Wschodu...

Reklama