Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi szkolą się z pancerniakami, by móc niszczyć czołgi

Autor. WOT

Lubelscy terytorialsi pod okiem żołnierzy z 19. Brygady Zmechanizowanej z Lublina uczyli się, jak skutecznie niszczyć cele opancerzone - czołgi i bojowe wozy piechoty. To kolejne w ostatnich dniach, intensywne szkolenie pozwalające zdobyć żołnierzom 2. LBOT praktyczną wiedzę niezbędną na polu walki.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podaje 2. Lubuska Brygada OT, podczas szkolenia żołnierze 19. Brygady Zmechanizowanej zaprezentowali sprzęt, będący na ich wyposażeniu: bojowy wóz piechoty BWP-1 oraz czołg T-72. To  popularne pojazdy gąsienicowe, wykorzystywane w wielu armiach na całym świecie. To również podstawowe zagrożenie na polu walki dla żołnierzy lekkiej piechoty.

Głównym założeniem szkolenia było pozyskanie, jak najwięcej praktycznych informacji na temat tego typu sprzętu, a przede wszystkim zapoznanie żołnierzy 2. LBOT z jego mocnymi i słabymi stronami. Terytorialsi poznali, m.in. dane taktyczno-techniczne pojazdów, możliwości zastosowania w działaniach bojowych, uzbrojenie, możliwości prowadzenia obserwacji i wykrywania celów oraz uzbrojenie indywidualne załogi. Dużo uwagi poświęcono kwestii zaopatrzenia pojazdów w paliwo, czy amunicję. Umiejscowienie zbiorników paliwa, najczulsze miejsca, które po ataku z zewnątrz pozbawiają pojazd zdolności bojowej – to niektóre zagadnienia, z którymi szczegółowo zapoznali się żołnierze 2. LBOT.

Reklama
Autor. WOT

Jako dowódca plutonu dowiedziałem się, w jaki sposób posiadanymi środkami etatowymi w plutonie lekkiej piechoty, mogę uszkodzić, bądź zniszczyć tego typu pojazdy gąsienicowe. Jakie działania podjąć, aby skutecznie je zatrzymać i sparaliżować. Jest to cenna wiedza, która może przydać się podczas działań operacyjnych. – mówi jeden z oficerów 2. LBOT, uczestnik szkolenia.

Czytaj też

Szkolenie u boku żołnierzy 19. Brygady Zmechanizowanej, było kolejnym szkoleniem mającym na celu podnoszenie i budowanie nowych kompetencji bojowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W znacznym stopniu zwiększyło ono praktyczną wiedzę żołnierzy na temat możliwości pojazdów opancerzonych i skutecznego przeciwdziałania im na polu walki.

Autor. WOT

Dowództwo WOT wdraża wnioski z przeglądu zdolności formacji, wynikające z wojny obronnej prowadzonej przez Ukrainę. W szczególności obejmują one zwiększenie liczby żołnierzy dysponujących takimi kompetencjami, jak obsługa przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, czy taktyka niszczenia czołgów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. Paweł69

  Patrząc na wojnę na Ukrainie zastanawiam się na ile godxin czy dni starczy nam te 1000 spikeów i 200 javelinow. Ilości które zużywa ukraińska armia ida w tysiące sztuk , podejrzewam że w ciągu tych 3 mcy na Ukrainę dotarło ok 20.000 różnych systemów NLAV, PANZERFAUST 3 , JAVELIN , Milan, gustav, a przecież oni mieli jeszcze swoje stugny.P ok 8000, posowieckie korsar i barier. Tak sobie myślę że na juz trzeba zamówić że 3000 spike ER I drugie tyle piratów czy co tam mamy.. mieć własnego. To tak na pierwszy mc wojny... Tylko ze mesko ma robić Pioruny na 3 zmiany więc nie wiem czy będzie komu kleić coś jeszcze. Liczenie że NATO nam dośle może być złudne bo sąsiedzi się wyprztykali z zabawek a żelaznego zapasu nikt nam nie da.

 2. Esteban

  Bardzo cenne szkolenie, zastanawiam się jedynie czym WOT ma niszczyć te czołgi? Po za niewielką ilością ppk pozostają tylko butelki z benzyną.

 3. VIS

  Oszczepów jest w WOT 60 wraz ze 180 pociskami. Tak niskie nasycenie bronią przeciwpancerna to skandal. Czym mamy zwalczać te czołgi? Kamieniami??? Ostatnio widziałem program (dokumentalny) o Obronie Terytorialnej na którymś z programów w TV, zostało tam pokazane zadanie bojowe, "atak na drużynę piechoty z BWP" dokonać tego miała drużyna WOT. To ja się zastanawiam jak i czym mają zaatakować tego BWP? Brak środków ppanc w drużynie piechoty naraża ją w przypadku takiego ataku na ciężkie straty. Gdzie przetarg na granatniki przeciwpancerne?

  1. pomz

   No nie przesadzaj, no na BWP wystarczy RPG-7, a to makazda sekcja na stanie. Pocisk 12,7 tez sobie poradzi z pancerzem BWP. A pol calówki maja plutony wsparcia we WOT-ach... Fakt, czolg to juz problem dla naszej armii...

 4. podchorążych Sławosz

  Czolg tez moze przewozic druzyne piechoty! Pytacie gdzie? Na pancerzu!

 5. szczebelek

  A może chcą jeszcze wykorzystać sowiecki sprzęt w jednostkach WOT-u, które chciałyby posmakować trochę historii w praktyce 🤔😏

Reklama