Reklama

Siły zbrojne

Tajwan zamówił amerykańskiego Baobaba

System M139 Volcano w czasie stawiania min. Foto: Sgt. Kris Wright/US Army
System M139 Volcano w czasie stawiania min. Foto: Sgt. Kris Wright/US Army

Tajwan zamówił u amerykańskiego producenta Northrop Grumman 14 systemów minowania narzutowego M136 Volcano. Wartość zamówienia szacuje się na 146 milionów dolarów – pisze Focus Taiwan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

29 czerwca władze Tajwanu poinformowały, że podpisały umowę o wartości 146 mln USD na zakup 14 systemów minowania narzutowego (odpowiednik polskiego Baobaba) od Stanów Zjednoczonych. Amerykańska broń ma zostać dostarczona przed końcem 2029 roku. Dodatkowo umowa obejmuje również dostawę nieokreślonej liczby ciężarówek transportowych Oshkosh M977A4, na których zostaną zamontowane systemy.

Czytaj też

Umowa zakupu nastąpiła po zatwierdzeniu przez Departament Stanu USA w grudniu ubiegłego roku sprzedaży o wartości 180 mln USD. Tajwański MON nie wyjaśnił rozbieżności między propozycją 180 mln USD, a sfinalizowaną transakcją o wartości 146 mln USD. Można domniemywać, że niższa cena jest w jakiś sposób powiązana z opóźnieniami w dostawach z USA dla Tajwanu lub pakietem pomocowym dla Tajwanu, podobnym jaki otrzymuje Ukraina.

Reklama

Według planów sprzęt ten będzie wykorzystywany do szybkiego rozmieszczania min przeciwczołgowych na dużym obszarze w celu odparcia desantu amfibijnego, który mogą dokonać Chiny w czasie potencjalnej inwazji.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla Tajwanu, ponieważ USA zatwierdziły także 29 czerwca potencjalną sprzedaż broni dla tego państwa o łącznej wartości 440 mln USD, w tym amunicji i części zamiennych do wojskowych pojazdów kołowych i broni. Większa z dwóch transakcji, bo warta 332,2 miliona dolarów, dotyczy amunicji kalibru 30 mm i powiązanego wyposażenia, w szczególności amunicji z pociskami odłamkowymi, zapalającymi, wielozadaniowymi i szkolnymi. Druga potencjalna sprzedaż, warta 108 milionów dolarów zawiera części zamienne i naprawcze do wojskowych pojazdów kołowych, broń i inne powiązane elementy wsparcia logicznego.

Czytaj też

Kongres zatwierdził trzy miliardy dolarów dla Departamentów Obrony i Departamentu Stanu do rozdysponowania na Tajwan w ustawie budżetowej 2023 dotyczącej zezwoleń na obronę. Administracja Bidena przekazała również w maju 500 milionów dolarów pomocy wojskowej podobnej jak dla Ukrainy.

M136 Volcano to amerykański system minowania narzutowego, który wstępuje zarówno w wersji lądowej (na wojskowym samochodzie ciężarowym) jak i lotniczej (na śmigłowcu wielozadaniowym). W tej pierwszej jej nośnikiem są ciężarówki Oshkosh M977 HEMTT 8x8, a w w drugiej śmigłowce UH-60 Black Hawk. Konstrukcja ta została opracowana przez amerykańską armię w latach 80. i została wycofana ze służby liniowej do rezerwy magazynowej pod koniec lat 90. W 2017 roku zdecydowano się przywrócić go w obu wersjach do eksploatacji w U.S. Army.

System umożliwia szybkie i zautomatyzowane rozstawianie pól minowych złożonych z min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych na dużych obszarach z dostosowaniem do ukształtowania terenu oraz celu stawianego przed tworzoną zaporą minową. Dla przykładu w przypadku zapory lądowej umożliwia on postawienie kilometrowego pola minowego w czasie od 4 do 12 minut w zależności od terenu i prędkości nośnika. Dodatkowo przy wystrzeleniu miny są programowane przez operatora na określony czas samolikwidacji, który wynosi od 4 godzin do 15 dni.

Reklama

Komentarze

    Reklama