Reklama

Siły zbrojne

Tajwan zamawia nowe wozy dowodzenia

CM-32 Yunpao (Cloud Leopard). Fot. 玄史生/CC BY 1.0
CM-32 Yunpao (Cloud Leopard). Fot. 玄史生/CC BY 1.0

Serwis Taiwan News, poinformował, że Republika Chińska wydzieli w przyszłym roku dodatkowe fundusze na zakup pięciu wozów dowodzenia, zakup ten ma znajdować się w budżecie obronnym na rok 2023, który obecnie jest wysłany do zatwierdzenia ustawodawczego. Koszt zakupu określono na 4,5 mln USD.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wozy te powstałby najpewniej na podwoziu kołowych transporterów opancerzonych 8x8 CM-34. Zapewnienie mobilności jednostkom dowodzenia będzie jednym z kluczowych zadań stawianych przed tamtejszymi siłami zbrojnymi. Ma to uniemożliwić przerwanie ciągłości decyzyjnej podczas ewentualnej inwazji z kontynentalnych Chin. Dodatkowo zwiększy to elastyczność jednostek dowodzenia.

Czytaj też

CM-34 Yunpao 8×8, o eksportowej nazwie Cloud Leopard II, to najnowszy tajwański kołowy bojowy wóz piechoty. Został zaprojektowany przez lokalną firmę zbrojeniową Ordnance Readiness Development Center, we współpracy z irlandzką firmą zbrojeniową Timoney Technology Limited i produkowany przez firmę na Tajwanie. CM-34 należy do lokalnej rodziny kołowych wozów bojowych Yunpao 8×8, w skład której wchodzą również produkowane już kołowe transportery opancerzone CM-32 i CM-33.

Reklama

Czytaj też

Kadłub, zastosowany w transporterze, jest zbieżny ze stosowanymi wcześniej w poprzednich wersjach pojazdów tej rodziny. Z przystosowaniem do osadzenia na nim dwuosobowej wieży, co spowodowało wzrost masy pojazdu z 22 do 24 ton. W celu zrekompensowania zwiększonej masy zwiększono również moc silnika wysokoprężnego Caterpillar C9 z 410 KM do 450 KM, co pozwala na zachowanie dotychczasowej mobilności i dzielności terenowej. Załogowa wieża jest uzbrojona w armatę automatyczną Mk 44 Bushmaster II kal. 30 mm i sprzężony z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz sześć wyrzutni granatów dymnych.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Jaszczur

    Tajwan to niech zda siebie sprawę że konfrontacja jest nie do uniknięcia i w takim wypadku wyciska ze swojej gospodarki i portfeli tyle kasy na wojsko ile się da a nawet jesczcze więcej. Chiny nie ustąpią oni już idą tego nie widać ale oni już idą i niewiele czasu zostało

  2. Valdi

    Polecam rotem 8x8 Cena to 780tys USD sztuka Korea dodała 120mm z pociskiem Abramsa M829a4 , jeden za 10 tys USD Cała zabawka lepsza od Centauro2 i tańsza 7mln USD Oczywiście K2 to 18.72 mln USD ale uwaga Lufa ta sama

Reklama