Siły zbrojne

Tajwan wzmacnia obronę przeciwpancerną zagrożonych wysp

Fot. president.gov.tw
Fot. president.gov.tw

Jak donoszą lokalne media, tajwańskie siły zbrojne dostarczyły na dwie dalekie wyspy kilkaset granatników przeciwpancernych. Broń ta ma zwiększyć potencjał obronny obu miejsc zagrożonych potencjalną chińską inwazją.

Według dokumentu przygotowanego przez rządową radę ds. oceanu Republiki Chińskiej na wyspy Dongsha i Taiping na Morzu Południowochińskim trafić miało łącznie 292 egzemplarzy jednorazowych granatników przeciwpancernych Kestrel, z czego 168 na pierwszą i 124 na drugą. Uzbrojenie to ma stanowić odwód przeciwpancerny wydzielonych komponentów sił obronnych stacjonujących na wyspach na wypadek desantu Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej z terytorium Chin kontynentalnych. Decyzja ta to reakcja na wzrost napięcia w regionie w związku z ekspansywną polityką Chińskiej Republiki Ludowej, a także groźbami skierowanymi przez nią wobec Tajwanu, którą Pekin uważa za zbuntowaną, integralną część swojego terytorium.

Od 2000 roku Administracja Straży Przybrzeżnej Republiki Chińskiej przejęła zadania zapewnienia bezpieczeństwa i obrony obu wysp od tajwańskich sił zbrojnych. Obecnie na obu tych wysuniętych placówkach stałą służbę pełni ponad 200 funkcjonariuszy tej formacji, którzy mieli przejść niezbędne szkolenie pod okiem tajwańskiego Korpusu Piechoty Morskiej. Oprócz wspomnianych granatników na wyspę Dongsha położoną w niewielkim oddaleniu od wybrzeża ChRL wysłani mieli zostać także, tajwańscy Marines w celu wzmocnienia jej obrony.

image
Reklama

Kestrel to tajwański jednorazowy granatnik przeciwpancerny opracowany przez National Chung-Shan Institute of Science and Technology (NCSIST) jako pierwszy rodzimy system tego typu. Zapotrzebowanie na tego typu broń zgłosił tajwański Korpus Piechoty Morskiej, który poszukiwał granatnika jednorazowego zbliżonego do AT-4 lub RPG-26, dostosowanego do lokalnych wymagań. Prace nad tą konstrukcją rozpoczęły się w 2008 roku, a do służby w tajwańskich siłach zbrojnych weszła w 2015 roku. System ten składa się z tuby wyrzutni z tworzywa sztucznego oraz celownika optycznego i demontowanego noktowizora, a masa całości wynosi ok. 5 kg. Operator granatnika może wykorzystywać dwa różne rodzaje pocisków: przeciwpancerny z głowicą kumulacyjną HEAT oraz przeciwstrukturalny z głowicą odłamkowo-burzącą HESH. Jego zasięg wynosi odpowiednio 400 i 150 metrów dla obu tych typów pocisków.

Komentarze