Reklama

Siły zbrojne

Tajwan: rusza budowa nowych okrętów podwodnych

Jeden z obecnie służących tajwańskich okrętów podwodnych klasy Hai Shih, które służą do zadań szkoleniowych. Fot. Cpj2028/CC BY-SA 3.0
Jeden z obecnie służących tajwańskich okrętów podwodnych klasy Hai Shih, które służą do zadań szkoleniowych. Fot. Cpj2028/CC BY-SA 3.0

Po ponad czterch latach planowania we wtorek na Tajwanie oficjalnie rozpoczęto budowę okrętów podwodnych. W uroczystości w mieście Kaohsiung wzięła udział prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, minister obrony Yen Teh-fa i szef Amerykańskiego Instytutu na Tajwanie (AIT) Brent Christensen.

Prototyp ma zostać ukończony w 2025 roku. Jego wartość szacowana jest na prawie 2 miliardy dolarów. Według Reutersa wspierane przez rząd przedsiębiorstwo CSBC Corporation ma zbudować osiem takich okrętów. W budowie mają pomagać firmy amerykańskie, które otrzymały odpowiednie zgody. Nie ujawniono do tej pory, o które firmy może chodzić — podał Reuters.

Podczas uroczystości prezydent Tajwanu powiedziała, że rozpoczęcie budowy niesie ze sobą ważne przesłanie — przeczy doniesieniom, jakoby Tajwan nie był przygotowany na ewentualną wojnę z Chinami oraz brakowało mu środków na zbudowanie okrętu podwodnego; świadczy o dążeniu Tajpej do niezależności militarnej; pokazuje światu, że Tajwan ma potencjał do obrony swojej suwerenności.

„Okręty podwodne są ważnym wyposażeniem wojskowym ze względu na rozwój zdolności bojowych tajwańskiej marynarki wojennej i odstraszanie wrogów Tajwanu” - powiedziała prezydent. W ostatnim czasie napięcie pomiędzy Tajwanem a Chinami wzrosło. Tylko w listopadzie chińskie samoloty ponad 10 razy naruszały strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu.

image
Reklama 

Jak powiedział w październiku minister obrony Yen Teh-fa, tajwańskie samoloty były podrywane w odpowiedzi na podobne incydenty aż 4123 razy, o 2 tysiące wzrosła liczba interwencji przeprowadzonych przez marynarkę wojenną. Minister podał, że wydatki na monitorowanie działań wrogiej marynarki wojennej podniosły się znacząco od zeszłego roku.

W ostatnim czasie pojawiały się również doniesienia, jakoby tajwańskie wojsko nie posiadało elementów konstrukcyjnych niezbędnych do rozpoczęcia budowy okrętu i musiało sprowadzać je z zagranicy. Jak podała agencja informacyjna CNA, w niedzielę marynarka wojenna Tajwanu odparła zarzuty, jakoby nadal brakowało sprzętu niezbędnego do rozpoczęcia budowy. Według przedstawicieli marynarki sprzedaż sprzętu została ostatecznie potwierdzona przez USA i budowa łodzi podwodnej będzie przebiegać zgodnie z założeniami.

Prezydent Caj podkreśliła również, że pokój zależy od możliwości obronnych kraju. Poza sprawnymi żołnierzami jako filar obronności wskazała nowoczesny i sprawny sprzęt wojskowy. Odniosła się również do ostatnich wypadków z udziałem samolotów ćwiczeniowych, mówiąc, że pomimo tragicznych wydarzeń tajwańskie wojsko jest w pełni sił i nie ugnie się w obliczu napotykanych trudności.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama