Reklama

Siły zbrojne

T-90M pod Moskwą

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, rozpoczęły się dostawy pierwszych zmodernizowanych czołgów podstawowych T-90M Proryw dla pododdziałów 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej wchodzącej w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Zmodernizowane czołgi trafią konkretnie do pododdziałów 1 Gwardyjskiego Pułku Czołgów 2 Tamańskiej Gwardyjskiej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, która stacjonuje w obwodzie moskiewskim. Kolejne egzemplarze, które opuszczą zakłady UralWagonZawod (UWZ) w Niżnym Tagile, mają sukcesywnie trafiać do kolejnych pododdziałów tej dywizji. O dostawach czołgów wiadomo było już wcześniej, ale nie informowano, do których jednostek będą przekazywane.

Pierwsza partia czołgów T-90M trafiła do Tamańskiej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych. Wozy bojowe otrzymały całkowicie nową wieżę i mocniejszy silnik. Są one wyposażone w nowy celownik wielokanałowy, który umożliwia użycie uzbrojenia o każdej porze dnia, a jedną z głównych cech zmodernizowanego czołgu jest możliwość wymiany danych z innymi pojazdami w czasie rzeczywistym

- dowódca 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej gen. por. Siergiej Kisiel

Kontrakt na modernizacje tych czołgów został zawarty pomiędzy rosyjskim resortem obrony, a UWZ w czasie Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego "Armija-2017" w sierpniu 2017 roku. W lutym br. miały zakończyć się pozytywnie ostatnie badania i testy, co pozwoliło na skierowanie części z nich na planowaną na 9 maja Defiladę z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Równoległe rozpoczęcie dostaw pierwszy egzemplarzy do pododdziałów liniowych oraz rozpoczęcie zintegrowanego poligonowego szkolenia i ćwiczeń na nowym sprzęcie ma umożliwić szybsze osiągnięcie gotowości bojowej.

T-90M to najnowsza rosyjska modernizacja czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej "Proryw-3", która miała na celu opracowanie propozycji modernizacji tego czołgu. Obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ma znajdować się do około 120 egzemplarzy T-90 w rezerwie i 369 egzemplarzy T-90A w linii.

Zakres modernizacji T-90M objął m.in. montaż: nowego uzbrojenia w postaci zmodernizowanej armaty gładkolufowej 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ognia oraz zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży, modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. Czołg otrzymał też nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU. Proryw ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji.

Część czołgów tego typu, w służbie rosyjskiej armii ma być całkowicie nowymi maszynami, część powstanie przez modernizację istniejących T-90 (najprawdopodobniej starszych wersji). Rosjanie przewidują, że do 2027 do służby zostanie przekazanych 400 T-90M, i - obok wozów T-14 Armata - będą to jedne z najnowocześniejszych czołgów podstawowych tamtejszej armii. Natomiast większą część wyposażenia rosyjskich wojsk pancernych mają stanowić zmodernizowane T-72B3/B3M oraz T-80BWM.

Reklama

Komentarze (24)

 1. ijas

  Po co produkowac cos nowego, jak T72 zmodernizowane rozwala te "super czołgi" nato w Jemenie, Syrii, czy Iraku.

  1. Davien

   a niby w jakim alternatywnym swiecie??? Bo jak na razie w Syrii to T-72 wybijaja w ilosciach hurtowych i to antykami jak Malutkie czy RPG-7:)

  2. robo

   Cale szczescie ze nie strzelaja do nich twoimi AIM-120 z 1973 roku.

  3. Davien

   A co , masz juz halucynacje o stzrelaniu AIM-120 do czołgów??? Lecz sie ichtamnietku zanim będzie za pózno:)

 2. Ruskij sołdat-FR

  Podoba mi się na zdjęciu ten wzmocniony kadłub, widać, że to solidna robota w porównaniu do cieniutkiej farby na odremontowanych T-72 w WP. :)

  1. W3-pl

   Ten fartuch z boku to dalej z gumy?! Z boku podwozia, jak na filmach nadpalone "rude"102 w Korei, 1950, tak od spodu, uwidzisz ...? Opuszczone, Bo klapa gustlika I Janka otwarte....Dogodzili ochocie do kozaczenia, dawno przed czasami TOW, hot, co nie? Patrz filmy destroyed tanks in Syria

  2. Ruskij sołdat-FR

   Przykro ale widać, że wojsko Pana ominęło - proszę pooglądać niemieckie Panzery z walk w Normandii - 1944 (owszem wersje z siatką a nie płytą stalową) i wtedy Pan zrozumie po co jest ten fartuch z taniej gumy zbrojonej siatką lub tkaniną stalową tak jak opona do ciężarówki tzw. kord stalowy. A sięgając historycznie to przeczytać proszę co znaczy zapalniczka Ronson - zapalone M4 Sherman - uwidzisz ....? Komedia nie dialog?! :)

  3. Davien

   Sołdat, daruj sobie hitlerowska propagande na temat Shermanów bo tylko się osmieszasz.

 3. Mag

  Po co czołgi samoloty okręty teraz to internet i biologia z chemia i takie kraje jak USA i Rosja są bezsilny

 4. Ali

  A ile moglibyśmy kupić respiratorów zamiast f 35 które i tak będą stały bezczynnie z braku części zamiennych

  1. robo

   F-35 poza waszymi możliwościami i tylko w marzeniach. Może dostaniecie egzemplarz "Made in People's Republic of China" za jakieś 50 lat gdy chińskie komuchy samolot skopiują a wasz władca Kremla pojedzie po jarłyk do Pekinu.

  2. Davien

   Raczej ile byscie mogli kupic respiratorów zamiast tych ładnych T-90 czy Su-57 bo F-35 nei macie i mieć nie będziecie:)

  3. Davien

   Niestety Chiny juz skopiowały, nazywa się toto J-31 i jest kiepska podróbka F-35.

 5. Spokojny

  Czołgi,armaty ,rakiety a tu mały wirusik i co? Kompletna klapa.Specjaliści od uzbrojenia zupełnie zapomnieli że im mniejsza broń tym skuteczniejsza.Może by tak zaczęli myśleć o broni na wirusy które nie boją się nawet rakiet,armat i czołgów,które stają się bronią archaiczną i zupełnie bezużyteczną..n

 6. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Ruscy klepią swoje czołgi a my mimo że robiliśmy nie gorsze Twarde oczywiście te eksportowe i też dali byśmy rade zrobić nie gorszy niż ten ruski to nie możemy bo jak wiadomo co nie jest z zachodu do jest złe !! wszystko trzeba kupić najlepiej od USA albo od Niemiec (zależy jaka opcja przy korycie) i to tak żeby długo płacić za części i nie mieć możliwości produkcji amunicji tylko kupować za miliony śmieszne ilości.

 7. Niuniu

  Ilu Polakom w najbliższych latach uratują życie polskie czołgi - nawet te modernizowane? A ile respiratorów możemy mieć za 1 czołg - nawet ten stary? I ilu polakom nie jesteśmy w stanie ratować życia bo brak nie tylko respiratorów? Co nam radzi Nasz Premier? Zasłaniać twarz szalikiem. Super - poproszę więcej nowoczesnych czołgów i innego złomy. Umierając będe dumny z Naszej Ojczyzny.

  1. ciekawy

   Co nam po respiratorach jak nas przyjda wyzwalać? Będziemi rzucać w nich tymi respiratorami?

  2. Dajaman

   Nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia a o wyobraźni nie wspomnę.

  3. All

   A ilu durni nią bijących się "wieszczami" pokoju będzie pisać takie bzdety?.

 8. Polak

  Ha ha T-90M żal ciekawe czy trafi w koronowirusa he he bo zamiast tych czołgów i atomów to nas królewska bakteria koronowirus zabije

  1. zRozum

   Tym koronawirus em chcą ze wszystkich zrobić idiotów, ale jak widać z niektórych nie muszą.

  2. pospaceruj se po oddziale zakaźnym geniuszu.

  3. No widać po tobie, że nie muszą.

 9. satto

  A Tamańska to czasem nie da ta defiladowa co to wokół Kremla jeździ i tyle?

 10. Tedi

  A my wybraliśmy Leopardy. Na pewno rodzina T72 jest w porównaniu z nim złomem ale w sumie gdybyśmy stopniowo rozwijali i modernizowali Twardego mieli byśmy obecnie nowoczesny czołg.

  1. Strażnik Teksasu

   Mamy świerzutko pomalowane..

  2. ZYX

   Ani nowoczesny, ani tani. Choć prawdą jest, że nasze Leopardy też nie są nowoczesne, ani tanie w modernizacjach. Przydałby się NOWY czołg, który można by rozwijać przez kolejne lata....

  3. Jack

   W 2035r odkupimy Leo 2a6 od Niemców. 350szt hurtem za 1mln euro.

 11. devlin0

  i to sie nazywa modernizacja a nie pudrowanie jak to nasz MON robi

  1. Korek

   Najbardziej trafiony komentarz

  2. podzielicrosje

   Nie zazdrość chyba że zamiast mieć WC w domu wolisz chodzić na zewnątrz.

  3. sanepid

   a ty tak masz, tylko uważaj na wilki.

 12. Leopardzik

  Sep3? Nie jeszcze daleko daleko

  1. tut

   Tylko one nie są wystawiane przeciwko Abramsom, a przeciw Leo 2PL w liczbie 5? T-91 i bieda T-72 ...

  2. Fanklub Daviena

   Ile sztuk SEP3 wyprodukowano? I co w SEP3 wprowadzono? Zdalnie kierowany karabin? Rosjanie mają to od dawna? Autotracker? Rosjanie mają od kilkudziesięciu lat. Programowaną amunicję? Rosjanie mają od kilkudziesięciu lat. Kamery do obserwacji otoczenia czołgu? Żadna nowość. Pancerz? Z Reliktem T-90M ma od frontu odpowiednik 1100-1300mmmRHA a przeciw HEAT 1350+ a od boku i tyłu lub od góry T-90 zawsze był lepiej opancerzony od Abramsa. Abrams do dziś nie dorobił się odpowiednika Sztory - detektora opromieniowania laserem i wykrycia odpalenia rakiet i włączenia systemów obronnych. Abrams ma gorszą mobilność, dużo większą sylwetkę, większe pola fizyczne (w podczerwieni, radarowe, akustyczne), wadliwe zawieszenie wrażliwe nawet na miny przeciwpiechotne, masę i wymiary powodujące kłopoty logistyczne i mniejszą szybkostrzelność oraz mniejszą celność działa, szczególnie w ruchu. Z czym twoim zdaniem SEP3 jest lepszy! Acha, zapomniałem, dano na zewnątrz gniazdka do mikrofonu i słuchawek, by zalękniona załoga Abramsa nie musiała uchylać włazu jak chce porozmawiać z piechotą - przyznam, że nie wiem czy T-90M takie gniazdka mają. :)

  3. Davien

   Taak, padłęm ze śmiechu:) Rosjanie nei maja programowalnej amunicji APFSDS-T z Reliktem dla T-90 to ok 950mm RHA na kadłub i 1100 na wieżę podczas gdy dla Abramsa to ok 900mm kadłub i ponad 1300 wieża dla podkalibrowych a dla HEAT pomnóz to razy 1,5. Z boku i tyłu abrams ma znacznie lepsze opancerzenie od T-90 a pisze o M1A2 a nei najnowszych SEP-3 Sztora od 1987r jest bezsilna na zachodnie ppk wiec po kiego Abramsom taki antyk:) Aha maja znacznie lepsze od wszystkiego co ma Rosja ASOP Trophy:) Abrams ma sporo wyzszą mobilność od T-90, zawieszenie obu czołgów to drązki skrętne wiec jak nie masz pojęcia o czym piszesz....

 13. xxx

  Testy z ostatnich lat wykazały, że pociski NATO - nawet te z niskiej półki - wchodzą w relikt jak w masło ... ale dla mnie to nawet dobrze że ruscy karmią się własną propagandą

  1. Palmel

   Niemcy w 41 roku też tak mówili i jak zobaczyli T34 i KW którym nic nie mogli zrobić tylko słynne 88 radziły sobie z nimi

  2. Marek

   Jasne. 50 mm KwK 39 L/60 nie radziła sobie z nimi. Nic a nic. Fakt, że wprowadzili 75mm i 88 w przypadku Tygrysów, ale długa 50 mm w Panzer III już dawała radę.

  3. Davien

   Tyle że tym razem Palmel te"T-34 i KW" NATO zobaczyło 30 lat temu wiec powodzenia:)

 14. Podryw

  Jak tam nasze Leony PL i zmodernizowane T72? Ile ich już wróciło do jednostek?

  1. Ruskij sołdat-FR

   W modelach biznesowych IU - MON - wsie!!!! :)

 15. SamJo20

  I po co tyle zachodu my będziemy mieli zaraz nowe PPK- granatniki jednorazowe i dokopiemy tym czołgom !!!

  1. Sidematic

   Rach-ciach za 10 lat. O ile korona nie przeszkodzi. Pirat ile lat już wchodzi i wejść nie może?

  2. Troll z Polszy

   Przed "Koroną" produkcja seryjna Pirata miała ruszyć 1/2Q 2021r. A teraz to nie wiadomo, wszak trzeba bronić miejsc pracy za Oceanem nie negocjując nowych warunków płatności

  3. Marek

   Wręcz przeciwnie. Teraz każdy głupi już wie, że co można należy robić u siebie. Niemcy pierwsi głośno powiedzieli co myślą w tym temacie.

 16. Pancer

  I co im po czołgu jak załogę może trafić wirus.

  1. Rudy 102

   Racja. W dobie perfekcyjnej broni biologicznej czołg nie stanowi żadnejj obrony

  2. JSM

   Obrony może i nie ale jako narzędzie ataku jest bezkonkurencyjny.

  3. zRozum

   I co im ten wirus zrobi? Uważasz, że jak kierowca kichnie albo będzie go drapać gardło to maszyna zostanie unieruchomiona?.... ".... Apsik... Nie no pier.... to natarcie, idę na kwarantanne....".... Lol

 17. Rhotax

  USArmy zamówiło 955 M1A2 SepV3 w kamuflażu Europa Las . Idzie na wojne jak nic . Pieknie beda się scierac Abramsy i Leo z T90 . Tylko żeby Ruscy nie wymiekli jak przez 45 lat ZSRR nie mieli jaj by NATO zaatakowac....

  1. Xatohr

   Za to niemcom słabszymi czołgami pokazali gdzie raki zimują ....

  2. Ruskij sołdat-FR

   Ale w horendalnie piekielnej ilości stosoując już legendarny "ruski walec" do którego nawet USA czuje respekt!!!!

  3. M

   pięknie sie będą ścierać.... jak zwykle na terenie Polski :(

 18. Ryszard 56

  super czolg szczegolnie Poryw3

  1. zabrakło tradycyjnego "a my co"...

 19. Autor

  Coś mi się nie zgadza cyt: czołgi t-90 były odporne na środki przeciwpancerne... dlatego Polska powinna posiadać warstwowa obronę przeciwpancerną" generalnie zdanie nie jest do końca logiczne. Środki do razena: artyleria bardzo liczna 300-500 sztuk min.155mm wyposażona w kierowane pociski 120mm Rak to samo więcej kompanijnych systemow Alternatywa kierowanie ogniem z rozpoznania w czasie rzeczywistym amunicją tańszą ale w większej ilości 4 wątpliwa jest walka piechoty z takimi czołgami Liczne oddziały pancerne co to oznacza chyba nie trzeba mówić wszystko - nowy polski czołg pracę potrzebne odtworzenie zdolności... Po modyfikacji t72 doposażenie w pancerz reaktywny i tak to nastąpi w trakcie walk....t72 raczej stug niż tygrys - tym będą nasze Leo, pt91 to będą pzIV, potrzebujemy czegoś jak ala pantera - może k2pl? Nowoczna amunicją jest wskazana... Granatniki ciężkie raczej odpadają te jednorazowe, przyszłość to chyba CG z nowoczesną amunicją dłuższego zasięgu... odpalanie RPG z 100 metrów to akcja kamikaze chyba że walki będą mialy charakter tych z Homs czy Aleppo......... Debalcewo pokazało że przygotowane fortyfikacje ad hoc to raczej nie ta wojna... (Ale już walki na mniejszą skalę z tych jakie miały miejsce np w 1944 w Normadii tak to będzie wyglądać, mało fortyfikacji dużo wykorzystania terenu..) Co do ppk bardzo ważne jest odpalanie z ukrytych pozycji za przeszkodami terenowymi... Inaczej jest duża szansa na zniszczenie stanowiska zanim pocisk dosięgnie cel Śmigłowce - dedykowane do walki z czołgami (dlaczego tego nie posiadamy?) Wszelkie warmate i warmate 2 w ogromnej ilości potrzebne na juz!!!! Dużo bardzo dobrego indywidualnego wyposażenia dla żołnierzy.. noktowizja to must have bez tego możemy liczyć na duże straty w walkach nocnych - z uwagi na optoelektronike oraz rozpoznanie walki będą toczyć się w nocy z dużym nasyceniem... To chyba tyle w temacie Jeżeli Grecję stać na bycie trzecia siła pancerną NATO .... Sojusze i układy są dobre na czas pokoju, przygotujmy się bo będzie za późno sakssziwli usłyszał od Putina co myśli o gwarancjach Gruzji partnerów zachodnich. Jak jest konflikt to koniec miękkiej gry.

  1. Ruskij sołdat-FR

   Prawdu gadasz!!!!! :) Dodałbym: ....... WOT do kryzysu to pomyłka czy powtórka z pospolitego ruszenia?.....

  2. Autor

   Wot to zabezpiecze, w wymiarze operacyjnym dla sił specjalnych oraz sił głównych. Część to uzupełnienie strat w czasie konfliktu. Zabezpieczenie pozycji tyłowych, walka z siłami rozpoznania wroga / sabotażem, ochrona magazynów składów punktów komunikacyjnych na zapleczu. Bardzo pożądana formacja jakby tego nie komentować. Jest dużo przykładów z współpracy pomiędzy takim pospolitym ruszeniem jednostkami drugiego rzutu wspartymi o jednostki doborowe, dowodzone doświadczonymi dowódcami. Bardzo groźna formacja. Cała nasza armia wymaga systemowego przemeblowania i nie chodzi mi o dowodzenie ale o szkolenie nowych rekrutów, wymianę kadr, o utrzymanie liczebności oraz jej rozbudowa. Niestety dane o 150-200 tysięcznej armii to ni sny o potędze ale realne potrzeby operacyjne przed wybuchem konfliktu z przeciwnikiem o którym wiemy że się szkoli aby przeprowadzić szybka wojnę z krajem członkowskim NATO. System wymaga przebudowyzl, albo uzupełnienia. Pomyślmy nad rozbudową formacji takich jak żandarmeria wojskowa, straż graniczna rozbudowana o kompanijne formacje lekkiej piechoty, siły specjalne policji i generalnie więcej formacji wojsk wewnętrznych może to jest jakiś pomysł.

  3. Wojciech

   Dowodzenie już mamy zapewnione. Przyleci z USA. W całości. Co daj Boże bo jak pomyślę o wyszkoleniu naszych generałów to mi się słabo robi. Niby już nie są szkoleni w Moskwie ale ich ruska mentalność się nie zmieniła: ludzi u nas dużo.

 20. #zostanwczołgu

  Brać !

 21. Africa Corps

  A7 już sie boi chyba przez ten stabizator lufy, ruski czolg juz,nie staje żeby celnie,wystrzelić A jak tak górna,pół sfera? Kostke widzę a wirc NIC NIE zrobili z ceramiką

  1. Strażnik Teksasu

   Masz A7?

  2. biz

   Od kiedy mamy A7?

  3. Africa Corps

   2a7V pojechały juz do bundeswery z a to tylko byla modernizacja

 22. Ech

  ciekawe co lepsze indyjskie t90 czy t90 poryw?

  1. cuksomas

   T90m 2/3 "proryw" to aktualnie najnowsza konstrukcja MBT na świecie i stanowi modernizację wszystkich wcześniejszych wersji T90, Indie posiadają T90a i T90as więc jest to zdecydowanie słabszy czołg w porównaniu do modernizacji, Indie pół roku temu ubiegały się o modernizację i dostały wstępną zgodę,czas realizacji i montażu jeszcze nie jest okreslony.

  2. Miotacz kamieni

   Jeżeli rozwiniesz skrót MTB jako Mountai Bike to tak masz rację.

 23. LMed

  Robi pozytywne wrażenie. I nie taki przyciężkawy kloc jak ten Abrams sławny.

  1. Davien

   I sporo gorszy od tego "przyciezkawego" Abramsa.

  2. LMed

   Nie no , Abrams jest spoko , powinniśmy go kupić (oczywiście jakąś starszą też świetną wersję) , nieprawdaż.

  3. Strażnik Teksasu

   A w czym gorszy?!

 24. zyg

  Liczby robią wrażenie, ale prawdą również jest że do największej bitwy pancernej II w.ś pod Dubnem - Brodami Rosjanie wystawili 3429 czołgów w tym 443 KW-1 i T-34. Przeciw nim 728 czołgów w tym jedynie 355 z armatą kalibru 50mm lub więcej a 100 z armatami 37mm. Po bitwie Niemcy naliczyli ponad 1760 wraków oraz setki porzuconych. Straty niemieckie 220 czołgów. Rosjanie podają straty jedynie dla 8 Korpusu Zmechanizowanego: 800 czołgów straconych, ze stanu wyjściowego 899 (w tym 171 KW-1 i T-34 )

  1. No skąd

   Niemcy przegrali i się wycofali. Jak to policzyli?

  2. marcin

   Ani nie przegrali,ani się nie wycofali.Fakt,że niemiecka ofensywa została chwilowo zatrzymana,ale kontynuowała natarcie.Czego oni was tam uczą ...

  3. Anonim

   Niestety Niemcy zwyciężyli...

Reklama