Reklama

Siły zbrojne

Od T-34 do Terminatora i Armaty. Rosyjskie remonty przed Paradą Zwycięstwa

Fot. UWZ
Fot. UWZ

W rosyjskich zakładach UrałWagonZawod trwają intensywne prace przy przygotowaniu ciężkiej techniki wojskowej przed wysłaniem jej na planowaną Paradę Zwycięstwa w Moskwie. Wśród niej znajdują się zarówno najnowsze typy uzbrojenia, jak chociażby T-90M czy T-14 Armata, jak i pojazdy historyczne T-34 i Su-100.

UWZ z Niżnego Tagiłu jest częścią państwowego korporacji zbrojeniowej Rostec. Wszystkie prace prowadzone są w 61. Zakładzie Remontowym Broni Pancernej przez specjalistów ze spółek wchodzących w skład spółki (m.in. AO CNII Buriewiestnik, Omsktransmasz i Urałtransmasz). Do defilady przygotowanych ma zostać łącznie aż 139 egzemplarzy ciężkich wozów bojowych. 

Wśród nich można wymienić najnowsze modele takie jak czołgi podstawowe T-90M i T-14 Armata oraz ciężkie bojowe wozy piechoty BMPT Teminator i T-15 Armata. uzupełniają je także: czołgi podstawowe T-72B3M i T-80BWM, zmodernizowane armatohaubice samobieżne 2S19M2 MSTA-S i nowe 2S35 Koalicja-SW.

Spośród sprzętu produkcji UWZ, na Placu Czerwonym ma zadebiutować również samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy 2S38 Deriwacja-PWO, przewidziana jest też prezentacja wyrzutni rakiet TOS-1M Buratino. Dodatkowo przeprowadzono także prace remontowo-restauracyjne na ponad 40 egzemplarzach historycznej techniki wojskowej w postaci sowieckich czołgów średnich T-34/85 i dział samobieżnych SU-100.

Prace obejmują montaż standardowego oraz dodatkowego wyposażenia, naprawy, remonty oraz testy. Po zakończeniu tych działań wozy systematycznie są przekazywane w ręce rosyjskich żołnierzy, a większość z nich znajduje się już na poligonie wojskowym w Alabino pod Moskwą. Tam przed defiladą na Placu Czerwonym w Moskwie mają odbyć się szkolenia załóg i ćwiczenia w ich zgrywaniu, tak aby 9 maja, w Dniu Zwycięstwa wszystko poszło zgodnie z planem. W czasie trwania parady 31 pracowników UWZ z pięciu różnych spółek ma zapewnić wsparcie dla paradujących ciężkich wozów bojowych przy wykorzystaniu wozów zabezpieczenia technicznego BREM-1M.

Komentarze (8)

 1. g-1

  boli co? ze Rosjanie cos robia a u nas tylko jeden wielki propagandowy bełkot

  1. BUBA

   Nie belkot nie belkot - od dekady co najmniej trwaja ciezkie prace analitczne. To jest bardzo ciezka praca ...

  2. Zioowas

   A co robią?

 2. As

  Rosjanie potrafią budować, a my tylko malować. W jednym bloku to miało sens. Tośmy się uzupełniali.

  1. Kiks

   Nie. Potrafiliśmy nawet lepiej. Ale szybko podstawiali nam nogę.

 3. Krakus

  A dojadą na paradę? Jak nie sprzęt, to załogę wirus rozłoży.

  1. Leopardzik

   Kolumna naprawcza na boku w gotowości bojowej

  2. Herr Wolf

   Żal ci że Amerykanie nie są w stanie czegoś takiego zrobić a " pokazówki " na naszych paradach tylko pokazują ile te wojsko jest warte...

  3. gnago

   Nie histeryzuj u 80% populacji jak zwykła grypa u kilku procent powikłania z płucami

 4. rex

  Tak bardzo chciałbym zobaczyć taką paradę wojskową w Moskwie... Moje marzenie. Niestety żyjąc w kraju nad Wisłą nie stać mnie na taki wydatek...

  1. Marek D.

   Lotem abo Aeroflotem polecisz tam za 800 zł. To aż tak dużo?

  2. polo

   my tez mamy niezłe defilady, co roku kupowane jest klika sztuk fajnego sprzętu.

 5. Arek

  I poraz kolejny rusycyzmy typu: 100 sztuk techniki wojskowej, zamiast pojazdów wojskowych. Czy wy naprawdę musicie zapożyczać język rosyjski do polskiego?

  1. polonista

   rozumiem, że na swój komputer mówisz uniwersalna maszyna cyfrowa

 6. Cxx

  Przeciez armata to zwyczajna makieta.nawet nie demonstrator

 7. T7g

  A samolot historyczny su57 też będzie?

 8. LMed

  Ten T-90M wyląda sobie nieźle. Efekt możliwy do osiągnięcia tyko poprzez długoletni rozwój konstrukcji.