Reklama

Siły zbrojne

Najnowsze czołgi T-80 strzelają pod Moskwą

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, czołgiści jednego z batalionów czołgów dywizji kantemirowskiej przeprowadzili pierwsze kompleksowe strzelania ze świeżo dostarczonej drugiej partii 10 egzemplarzy zmodernizowanych czołgów podstawowych T-80BWM.

Próbne strzelania przeprowadzono na poligonie wojskowym Golowienki w obwodzie moskiewskim. Wcześniej wszystkie załogi batalionu przeszły szkolenie na pierwszej partii 10 zmodernizowanych czołgów, co umożliwiło szybkie obsadzenie kolejnych wozów. Załogi czołgów prowadziły ogień do ruchomych i znikających celów imitujących śmigłowce i wozy bojowe oraz siłę żywą nieprzyjaciela w odległości od 400 do 2000 metrów. Rosyjscy czołgiści musieli wykazać się szybkością reakcji i celnością mając od sześciu do dziewięciu sekund na wykrycie, namierzenie i zniszczenie danego celu.

Ogień prowadzono m.in. z armaty gładkolufowej 2A46M kal. 125 mm z wykorzystaniem całej gamy amunicji armatniej, a także lufowych przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K119 Refleks oraz sprzężonego z armatą czołgowego karabinu maszynowego PKT kal. 7,62 mm i zamontowanego na stropie wieży wielkokalibrowego karabinu maszynowego NSWT kal. 12,7 mm, który był koordynowany przy pomocy nowego systemu kierowania ogniem Sosna-U. 

4. Kantemirowskia Dywizja Pancerna Gwardii wchodzi w skład 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego i stacjonuje w Naro-Formińsku na południowy-zachód od Moskwy. Do końca br. planowane jest dostarczenie ostatniej, trzeciej już partii zmodernizowanych czołgów, które pozwoli na pełne przezbrojenie tego batalionu w 31 egzemplarzy T-80BWM.

Modernizacja czołgu podstawowego T-80BW do standardu T-80BWM ma na celu podniesienie jego zdolności bojowych w zakresie trzech podstawowych  jej składników: siły ognia, ochrony i mobilności. Jeśli chodzi o poszczególne elementy modernizacji, to polegała ona na: montażu nowego pancerza reaktywnego Relikt, instalacji nowego, wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U, zmodyfikowanego zapasowego celownika działonowego 1P67, nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy TWN-5/TWN-5M, systemu ochrony załogi PKUZ-1Ak, czy nowego systemu gaśniczego i łączności.

Obecnie na uzbrojeniu SZ FR znajduje się 600 egzemplarzy czołgów podstawowych T-80BW/T-80U w służbie liniowej oraz blisko 3000 egzemplarzy zmagazynowanych w rezerwie. Według wstępnych planów do standardu T-80BWM ma zostać zmodernizowanych od 300 do 400 egzemplarzy tych wozów. To jeden z trzech programów modernizacji rosyjskich czołgów podstawowych obok analogicznych programów modernizacji T-72B/T-72B1 i T-90/T-90A do standardów odpowiednio T-72B3M i T-90M.

Reklama

Komentarze

    Reklama