Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane T-80 w Arktyce

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformował rosyjski dziennik Izwiestija, rosyjska armia planuje do końca br. przezbroić wszystkie pododdziały pancerne wchodzące w skład Floty Północnej w zmodernizowane czołgi podstawowe T-80BWM. Wozy te mają być specjalnie przystosowane do operowania w surowych warunkach rosyjskiej Dalekiej Północy.

W skład Floty Północnej, która od 1 grudnia 2014 roku stanowi piąty okręg wojskowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej wchodzą dwie brygady piechoty zmotoryzowanej - 80. Brygada Piechoty Zmotoryzowanej z Alakurtti i 200 Samodzielna Brygada Piechoty Zmotoryzowanej z Pieczengi. Każda z nich dysponuje jednym batalionem czołgów, które znajdują się na Półwyspie Kolskim w pobliżu granicy z Finlandią i Norwegią.

W ostatnich latach Rosjanie wzmacniają i rozbudowują swój potencjał militarny w rejonie arktycznym ze względu na znajdujące się tam bogate źródła zasobów mineralnych, które są coraz chętniej eksploatowane. Dodatkowo w ostatnim czasie rośnie napięcie pomiędzy Rosją, a państwami skandynawskimi w kwestii roszczeń terytorialnych oraz wyżej wspomnianych zasobów naturalnych. Przykładem tego mogą być przepychanki dyplomatyczne pomiędzy władzami Norwegii i Rosji w kwestii archipelagu Svarbard z lutego br.

Modernizacja czołgu podstawowego T-80BW do standardu T-80BWM ma na celu podniesienie zdolności bojowych tego czołgu w zakresie trzech podstawowych  jej składników: siły ognia, ochrony i mobilności. Jeśli chodzi o poszczególne elementy modernizacji, to polegała ona na: montażu nowego pancerza reaktywnego Relikt, instalacji nowego, wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U, zmodyfikowanego zapasowego celownika działonowego 1P67, nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy TWN-5/TWN-5M, systemu ochrony załogi PKUZ-1Ak, czy nowego systemu gaśniczego i łączności.

Obecnie na uzbrojeniu SZ FR znajduje się 600 egzemplarzy czołgów podstawowych T-80BW/T-80U znajdujących się w służbie liniowej oraz blisko 3000 egzemplarzy zmagazynowanych w rezerwie. Według wstępnych planów do standardu T-80BWM ma zostać zmodernizowanych od 300 do 400 egzemplarzy tych wozów. Program ten jest jednym z trzech programów modernizacji rosyjskich czołgów podstawowych obok analogicznych programów modernizacji T-72B/T-72B1 i T-90/T-90A do standardów odpowiednio T-72B3M i T-90M.

Reklama

Komentarze

    Reklama