Siły zbrojne

Szybsza ewakuacja amerykańskich żołnierzy z Afganistanu z powodu koronawirusa

Fot. Staff Sgt. Brandon Aird/U.S. Army
Fot. Staff Sgt. Brandon Aird/U.S. Army

USA wycofują żołnierzy z Afganistanu szybciej, niż zakładało to porozumienie pokojowe z talibami, a jedną z przyczyn jest obawa przed pandemią koronawirusa - informuje w środę Reuters, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji i w NATO.

Wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu jest głównym punktem porozumienia pokojowego, zawartego 29 lutego między USA a talibami, jednak stroną układu nie jest rząd Afganistanu. Dodatkowo USA zobowiązały się do zmniejszenia do połowy lipca br. swojego kontyngentu w tym kraju z 13 tys. do 8,6 tys. żołnierzy; przy spełnieniu warunków przez stronę talibską — która ma powstrzymać się od działalności terrorystycznej — wszyscy amerykańscy wojskowi mają opuścić Afganistan do maja 2021 r.

Amerykanie wycofują jednak swoich żołnierzy szybciej, niż wymaga porozumienie. Dwóch pragnących zachować anonimowość wysokich rangą urzędników amerykańskich w Kabulu powiedziało agencji Reutera, że siły USA w Afganistanie będą liczyły ok. 8,6 tys. osób już za kilka dni, na początku czerwca. "Z obawy przed Covid-19 wykonujemy plan zmniejszania naszej obecności militarnej szybciej, niż przewidywaliśmy" - powiedział jeden z nich. Drugi dodał, że USA skupiają się na szybkim wycofywaniu personelu pomocniczego i osób uważanych są za najbardziej narażone na infekcję koronawirusem.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że w Afganistanie przebywa obecnie, "około 7 tys. żołnierzy", ale przedstawiciele władz USA wyjaśnili, że w rzeczywistości liczba ta wynosi ponad 8,6 tys. Trump ponowił też swoją zapowiedź całkowitego wycofania wojsk z tego kraju, nie podał, jednak kiedy dokładnie mogłoby to nastąpić. Być może zakończenie najdłuższej toczonej przez USA wojny stanie się elementem tegorocznej kampanii wyborczej, w której Trump ubiega się o reelekcję — ocenia Reuters.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.