Reklama

Siły zbrojne

Szwecja podnosi nakłady na obronę

Fot. Jerry Gunner/flickr/CC-BY 2.0.
Fot. Jerry Gunner/flickr/CC-BY 2.0.

Nowy rząd Szwecji zapowiada zwiększenie nakładów na obronę w ciągu nadchodzących czterech lat. Już w przyszłym roku resort obrony otrzyma do dyspozycji dodatkowe środki w wysokości 680 mln koron (ok. 93 mln USD) – pisze Sveriges Radio. Siły zbrojne Szwecji zakończyły operację poszukiwania okrętu podwodnego, który naruszył wody terytorialne.

Jak donosi Sveriges Radio, nakłady na obronę Szwecji mają zostać stopniowo zwiększone w ciągu nadchodzących czterech lat łącznie o 4,16 mld koron. W 2015 roku wydatki budżetu obronnego będą podwyższone o 680 mln koron, a trzy lata później – o 1,44 mld koron. Szwedzkie władze zdecydowały także o wydzieleniu dodatkowych funduszy w kwocie 900 mln koron na prace rozwojowe nad myśliwcem nowej generacji Gripen NG, po wycofaniu się z programu przez Szwajcarię.

Zwiększenie wydatków związane jest z rekomendacjami komisji obrony parlamentu Szwecji, która zaleciła podwyższenie nakładów na obronę w maju bieżącego roku. Jak opisywaliśmy na łamach Defence24.pl, posłowie opowiedzieli się wtedy za podwyższeniem wydatków wojskowych od 2016 roku o 5,5 mld koron w okresie od pięciu do siedmiu lat. Dodatkowe fundusze miały przede wszystkim umożliwić podniesienie zdolności operacyjnej sił zbrojnych. Planowano zwiększenie docelowej liczby myśliwców nowej generacji Gripen NG i okrętów podwodnych.

Siły zbrojne Szwecji poinformowały tymczasem o zakończeniu operacji poszukiwania „obcej” jednostki podwodnej, jaka prawdopodobnie była obecna na szwedzkich wodach terytorialnych. Według oficjalnego komunikatu w ocenie szwedzkich wojskowych opuściła ona obecnie obszar prowadzonej operacji. Wykluczono, że w rejonie działań obecny był „konwencjonalny okręt podwodny". Komentatorzy podkreślają, że obecnie szwedzkie lotnictwo nie posiada śmigłowców wyposażonych w sonary opuszczane do wody, po wycofaniu wiropłatów Hkp 4. Docelowo wyposażenie tego typu otrzymają śmigłowce NH-90, wprowadzane na uzbrojenie sił zbrojnych Szwecji pod oznaczeniem Hkp 14.

Według danych instytutu SIPRI Szwecja przeznaczyła na obronę w 2013 roku ok. 42,5 mld koron, co stanowiło zaledwie 1,2 % PKB tego kraju. Od 2000 do 2013 roku realne wydatki obronne Szwecji obniżyły się o 21 % (z uwzględnieniem wahań kursu korony do dolara). Dane SIPRI wskazują ponadto, że jeszcze w 2000 roku Szwecja przeznaczała 2 % PKB na obronę narodową. Obniżenie poziomu wydatków wojskowych zmusiło Szwedów do wprowadzenia szeregu redukcji w siłach zbrojnych, w tym np. wycofania z służby czynnej części bojowych wozów piechoty CV-90.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ito

  I o to w całym poszukiwaniu ruskiego OP chodziło!

  1. kpt_red

   Żeś się ruskich gazet obczytał. To tego wystarczył "nalot" na Sztokholm.

  2. def

   ostatnie lata były tak tłuste i rozleniwiły społeczeństwa eu w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa, że wypada tylko podziękować rosji za pobudkę. Nie każdego obudzi, ale może chociaż część..

 2. abc

  A co z tankowcem matką?

 3. KrzysztofOleksij

  Dobrze by bylo zeby u nas taka obca lodz podwodna sie pojawila i to w trybie natychmiastowym

Reklama