Reklama

Siły zbrojne

Szwecja odbudowuje armię, Rosjanie mówią o powrocie Zimnej Wojny [KOMENTARZ]

Fot. Av Jorchr - Eget arbete, licencja CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
Fot. Av Jorchr - Eget arbete, licencja CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Szwedzki minister obrony pozytywnie ocenił, wskazane mu przez komisję ds. obrony, propozycje zakładające znaczne zwiększenie potencjału obronnego państwa w odpowiedzi na ryzyko konfliktu. Powiedział również, że wymagane są przy tym zwiększone środki finansowe, przeznaczane na tamtejsze siły zbrojne. Nie uszło to uwadze rosyjskich komentatorów.

Szwecja musi odnaleźć się w nowych realiach panujących w Europie, jeśli chodzi o obronność kraju. Stąd też, minister obrony Peter Hultqvist miał poprzeć wcześniejsze (przekazane jeszcze w zeszłym roku) koncepcje wysuwane przez komisję ds. obrony w zakresie rozbudowy sił zbrojnych. Chodzi o zmiany pod względem ich liczebności oraz zaplecza, szczególnie w postaci rozwoju szeregu baz i obiektów wojskowych. Ministerialne poparcie, dla nakreślonych wcześniej kierunków przeobrażeń szwedzkich sił zbrojnych, zostało podkreślone w ramach niedawnej konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Sälen i zostało przekazane przez Sveriges Radio.

Szwecja zakłada przede wszystkim znaczne zwiększenie budżetu przeznaczanego na obronność, względem dotychczasowego poziomu wydatkowania środków finansowych w tym zakresie. Ma to być efekt drastycznej zmiany poziomu bezpieczeństwa w otoczeniu systemowym, stąd potrzeba planowego i systematyczne zredefiniowania post-zimnowojennych założeń oraz planów. W tym, zmiany postrzegania sił zbrojnych we współczesnym świecie. Do niedawna nie przywiązywano większej wagi do wymogu dysponowania siłami zbrojnymi, które koncentrowały się na obronie terytorium, a raczej dostosowywano armię do działań ekspedycyjnych.

Obecnie, należy zauważyć, że wręcz artykułowane są wprost scenariusze w których istnieje groźba użycia siły przeciwko Szwecji. Szwedzi bardzo dokładnie obserwują także rosyjskie zbrojenia atomowe, zwiększające niestabilność w kontekście Europy. Przeobrażenia w postrzeganiu zagrożeń w najbliższym otoczeniu wpływają zarówno na szwedzkie siły zbrojne, jak i struktury cywilne. 

Należy podkreślić, że starania władz w obrębie zwiększenia budżetu dla wojska znalazły w Szwecji poparcie wśród rządzących partii politycznych i są już widoczne począwszy od 2015 r. Co więcej, obecnie znów zakłada się ich wzrost. Jednak nie chodzi tylko i wyłącznie o same finansowanie wojska, ale przede wszystkim zwiększenie jego możliwości działania w obronie Szwecji. Stąd też, wprost mówi się o nowym pułku amfibijnym w Goteborgu, a także nowych jednostkach sił zbrojnych rozlokowanych w Arvidsjaur oraz Uppsali.

Należy zauważyć szczególną rolę formacji rozpoznawczych do działań w warunkach arktycznych z Arvidsjaur. Począwszy od lat 80-tych ubiegłego wieku były one redukowane pod względem stanu kadrowego, a dziś być może znów zyskają siłę na poziomie nawet pułku. Jest to nie tylko istotne ze względu na same działania Rosji, ale szerzej kwestie związane z coraz większą rywalizacją na dalekiej północy Europy. Jeśli chodzi o Uppsalę, to mowa jest o ponownym wzmocnieniu stacjonującego tam komponentu sił powietrznych, który również został wcześniej zredukowany.

Szwedzi zakładają również oczywiście zwiększenie poziomu szkolenia poborowych. Przypomnieć należy, że w samej Szwecji wrócono już do szkolenia poborowych po okresie przerwy w latach 2010-17. Ma także nastąpić poprawa obrony w przypadku Gotlandii (większe nasycenie systemami obrony przeciwlotniczej i artylerią) oraz samego rejonu stołecznego. 

Trzeba na koniec odnotować, że wypowiedzi ministra obrony Hultqvista znalazły swój oddźwięk w mediach rosyjskich, m.in. w Sputniku, gdzie wskazywano między innymi na powrót sił zbrojnych z "ery Zimnej Wojny". Warto w tym miejscu przypomnieć, że w czasach Zimnej Wojny, a nawet jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku Szwedzi dysponowali bardzo rozbudowanym systemem obronnym łączącym liczne i dość nowoczesne, dostosowane do operowania na terenie kraju wojska operacyjne, wraz z rozbudowaną obroną terytorialną i cywilną. Wszystko to miało w założeniu odstraszyć dawny ZSRR od agresji lub umożliwić jej odparcie w wypadku konfliktu. Obecnie te zdolności są powoli odbudowywane, w pewnym stopniu na bazie podobnych założeń. Można powiedzieć, że Szwedzi wracają do sprawdzonych wzorców...

Reklama

Komentarze (46)

 1. easyrider

  Szwecja raczej powinna przygotowywać siły na wypadek dużego konfliktu wewnętrznego z nieasymilującą się w najmniejszym stopniu afrykańsko-azjatycką (na razie) mniejszością.

  1. Wawiak

   Z drugiej strony, nic tak nie spaja, jak konieczność wspólnej obrony. Jak się migranci znajdą w jednym kotle ze Szwedami, to dogadają się - choćby z woli przetrwania. To OC jedna z możliwości i jedynie hipoteza, ale historia już nie raz takie cuda widziała. Z drugiej strony, spełnienie tego scenariusza wiązało by się ze sporymi kłopotami dla nas. Obyśmy byli gotowi "na wszelki wypadek", a nie tylko na czas... Si vis pacem, para bellum.

 2. Zbigniew

  Zastrzeżenia budzi mówienie przez Rosjan o powrocie zimnej wojny; kiedy Rosjanie ćwiczą na terenie Białorusi atak na Polskę łącznie z atomowym atakiem na Warszawę, to ja widzę w tym wizję gorącej wojny, wcale nie zimnej!

 3. Marcin z Gdańska

  Niestety Polska nie tylko powinna przystąpić z skandynawami do takiego paktu ale też i odbudować trójkąt weimarski i wtedy dopiero nasz potencjalny sojusznik w postaci USA traktowałby nas poważnie i musiał się z nami liczyć poczytajcie sobie o geopolityce lub zobaczcie sobie na YouTube wykłady o geostrategi stany jak nie będą widziały interesu to jeszcze dopłacą Rosji rzeby nas zajęli dla nich zdrada sojusznika to jak strzelenie palcami liczą się tylko silni i silne zdolne operacyjnie sojusze ale do tego też trzeba silnej nowoczesnej armi własnej bo przede wszystkim trzeba pokazać że się jest silnym. Dobrym pomysłem byłoby również stworzenie wspólnej armi Uni Europejskiej w tedy ten sojusz miałby sens Unia ma lepszy budżet niż stany i mogła by mieć większą armie bo ma większe zdolności produkcyjne i budżetowe. Ale to ostatnie to narazie mżonki Państwa narodowe jeszcze nie dorosły do tego. A politycy w Polsce myślą krótkowzrocznie na temat armi.

  1. Patryk z Pomorza

   Wszystko super fajnie,ale z kilkoma wyjątkami. 1. Niemcy mają Unie gospodarczą z Rosją,i takie ich przystąpienie do jednej armii UE mogłoby ta ich unie osłabić. 2. W wielu armiach Europy,zwłaszcza Niemieckiej i Francuskiej jest zbyt duża różnica etniczna,więc musieliby wywalić z woja muzułmanów bo nie ma gwarancji, że na wojnie zamiast do wroga to strzelali by do "naszych". 3. Diabli wiedzą w jakim kierunku ta cała Unia Europejska idzie,możliwy jest jej rozpad za kilkanaście+ lat. Nie licz za bardzo na Unie pod takim względem własnej armii bo się zawiedziesz,trzeba najpierw liczyć na siebie,najpierw w 100% niech Polska wykorzysta swój potencjał jaki ma,a ma na pewno,nie dam sobie wmówić,że nie. Potem szukajmy rozwiązań za granicą z niektórym sprzętem,takim jak myśliwce, itp. A tak btw. To bardziej prawdopodobna jest jedna armia państw trojmorza niż tej całej UE.

  2. SimonTemplar

   Trójkąt Waimarski to Niemcy. A Niemcy to wielki przyjaciel Rosji przeciwko Polsce. 4 rozbiory Polski przez Niemców i Rosjan do spółki niczego cie nie nauczyły? Teraz budują wspólny gazociąg aby podzielić wpływy w Europie miedzy siebie. Niemcy nigdy nam przyjazne nie były i nie będą.

  3. Donvito52

   Cóż za brednie ...

 4. Davien

  Miszczu, po pierwsze Redzikowo Rosji nei może przeszkodzic w ataku na USA z prostego powodu: za mały zasieg pocisków. Po drugie NATO nei rozpocznie pierwsze wojny jądrowe bo po co, ma taką przewagę konwencjonalna nad Rosja ...

 5. Davien

  Funku USA ma kilkaset pocisków antybalistycznych poczynając od GBI, poprzez SM-3, THAAD a koncząc na PAC-3MSE wiec daruj sobie kłamstwa. cena pocisków ABM jest znacznie niższa niz ICBM-ów wiec znowu kłamiesz. Redzikowo funku nie ejst w stanie przechwytywac pociskw odpalanych z Rosji na USA b zwyczajnie leca poza zasięgiem rakiet wiec dawno tak sie nie usmiałęm z twoich mitów:)

 6. Hanys

  Szwecja nie ma innych problemów niż oczekiwana "inwazja Rosji z za morza" ? Bardzo zabawni ludzie :)

  1. Widzisz są tacy ludzie którzy potrafią zajmować się kilkoma problemami na raz a nawet myśleć nie poruszając ustami

  2. jerry

   Widać, nie chce mieć więcej

 7. matrioszka

  Wydaje się , że Szwedzi zaczynają poważniej od nas przygotowywać się do ewentualnego konfliktu zbrojnego . Być może wynika to z naszego zadufania w siłę sojuszu /NATO/ i jego moc odstraszającą i zwykłej głupoty . Dlatego obecnie robimy niewiele , ślamazarnie i w nieprzemyślany sposób . Co nowy minister ON to inne pomysły i działania . Za poprzednika najpierw miała być OPL i OPR / Wisła/ a pózniej zakup samolotów . Obecny wymyślił sobie zakup F-35 w pierwszej kolejności a poprzednie priorytety / Wisła i Orka / poszły w odstawkę . O Narwi cisza , nikt się nie śpieszy . Co gorsze wygląda , że zakup samolotów odbędzie się z budżetu MON . A więc przy spowolnieniu gospodarczym i mniejszym przyszłym PKB czeka nas zastopowanie innych programów modernizacyjnych . A zadowolony minister Błaszczak robi propagandowe akcje ,, Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej '' z których nic nie wynika . Ponoć w poprzedniej edycji spisano 32 tys. chętnych do woja . Może najpierw niech się pochwali ilu z nich zostało wcielonych do wojsk operacyjnych .

  1. Znawca

   Wojny Polska - rosja nigdy nie bedzie , z jednego prostego powodu , rosja nie jest panstwem z honorem ale organizacja przestepcza prowadzona przez bylych agtow kgb, ktorych jedynym celem jest naladowanie kieszeni kasa , a kase zarabiaja na sprzedarzy surowcow naturalnych , armie maja przestarzala ktora nie potrafi sobie poradzic z ukraina , jak slaba jest naprawde rosja ? , turcja zestrzelia im samolot i co ? , nic ! rosja jest bezbronna , 95% broni nuklearnej ktora posiadaja nie nadaje sie do uzytku ! , a najpiekniejsze jest to ze rosja zatracila mozliwosc produkcji broni nuklearnej , dlatego ze po upadku zwiazku radzieckiego wiekszosc naukowcow wyjechala na zachod , to co rosja uzyje cos z 5% broni nuklearnej ktora posiada ? , czarnobyl pokazal ze uzycie broni jadrowej tak blisko granicy , bedzie katastrofa taka samo dla rosji jak dla nas , oni co najwyzej moga straszyc...

  2. Hanys

   No wojny nie będzie, bo po za pisaniem "rosja" z małej litery i bzdur o ich uzbrojeniu nic Rosji zrobić nie możecie, nie odbijecie Krymu jak Kuwejtu, bo zostałaby z zachodu tafla szkła i tyle w temacie :)

  3. AP

   No a wam Iran ostrzelał bazy rakietami i co ? I nic. Byliście całkowicie bezradni, a wasze tridenty na manewrach latają w inną stronę niż powinny, taka to potęga z hollywoodu te usa :)

 8. Davien

  Extern, atak na bazę ABM przeprowadza sie tylko w wypadku jak masz zamiar sam uzyć swoich ICBM-ów wiec tak uzyja broni jądrowej chocby po to by powstrzymac atak Rosji.

 9. Fanklub Daviena

  Tylko strzelaniny i wybuchy granatów w muzułmańskich dzielnicach szwedzkim ministrom nie przeszkadza i nie stanowi zagrożenia. Nawet nie wolno o tym pisać... :)

  1. Fun ruskiej onucy

   Wewnętrzne bezpieczeństwo i przestępczość to winnym dziale. Artykul jest o czymś innym. Cóż, Jasiowi też wszystko kojarzyło się z jednym .

  2. Prawda boli

   Napisz jak Rosjanie wytruli swoich w teatrze "Na Dubrowce", jak spalili swoich w szkole w Biesłanie!! Będziesz bardziej wiarygodny. He he!! Nigdy tego nie napiszesz. Prawda?

 10. razdwatri

  Ostatnio coś zrobiło się cicho , nie słychać nacisków sekretarza stanu USA , Mike Pompeo i innych decydentów amerykańskich w kwestii ustawy 447 . Albo już coś zostało ustalone i przyklepane albo już płacimy . Oczywiście społeczeństwo nie dowie się tego z wiadomości TVP czy TVN -u bo byłaby afera . Tylko naiwni wierzą , że nam to odpuszczą , a act. 447 uchwalono tylko by monitorować prawodawstwo w krajach w których pozostało mienie pożydowskie . Ta ustawa to dla Izraela i USA narzędzie wywierania nacisku i egzekwowania zwrotu rzeczonego majątku lub ekwiwalentu . My jesteśmy za słabi i zbyt ulegli by temu się oprzeć . Zresztą wykonujemy grzecznie każde polecenie Hegemona więc o czym .....

 11. hexa

  Na dłuższą metę nie jest możliwe utrzymanie tak rozległego kraju z nieliczną ludnością w dodatku prymitywną, z brakami wykształcenia, manipulowaną siermiężną propagandą, bez żadnych wartości. Rosja zbankrutuje bo wybrała ślepy zaułek rozwoju cywilizacyjneo, taki z którego nie ma drogi ani odwrotu ani drogi przed siebie. Staliśmy nad przepaścią aż zrobiliśmy wielki krok naprzód.

  1. Kolo

   Też bym chciał żeby Rosja zbankrutowała, ale to jest raczej myślenie życzeniowe. Owszem większość Rosji jest zacofana no i co z tego ? Czasy się zmieniają ale rosyjskie elity rządzące są zawsze bardzo sprawne i u nich to już tak działa od czasów Piotra I. Póki co aparat przemocy i zastraszania kontroluje to wszystko i robi użytek ze swojej siły

  2. Hanys

   Wszystko sie zgadza, tylko zamiast Rosja wstawić USA. Np. tylko 30% Amerykanów potrafiło wskazać na mapie gdzie leży Iran, więc chyba widać kto ma braki w wykształceniu i jest zadłużony powyżej poziomu uszu :)

  3. sża

   Ja się bardziej o Szwecję obawiam, bo tam za 20 lat będzie obowiązywało prawo szariatu...

 12. Ryjek

  Ruski widzą we wszystkich zagrożenie ale jakoś w sobie tego nie widz Szkoda że zapominają że to oni zawsze pierwsi atakują słabszych Czeczenii Gruzja czy Ukraina to są przykłady że z nimi nie wolno pokojowo

 13. werto

  szwecja i norweia maja przerabane bez nato. to sa pierwsze kraje poza ukrian i bialorusia ktore beda walczyc o woje terytoria.

  1. Sailor

   Tylko, że Norwegia jest w NATO. Natomiast nie ma tam Finlandii, która jest pierwsza w kolejce do napaści przez Rosję. Norwegia graniczy z Rosja jedynie na dalekiej północy.

 14. Miszczu

  No ja mowie własnie o wojnie jądrowej. Jeżeli Rosja by ja rozpoczęła, to zniszczenie Redzikowa ma jak najbardziej sens. Jeżeli to USA by ja rozpoczęły, to... zniszczenie Redzikowa ma jak najbardziej sens. To chyba nie trudno zrozumieć?

 15. Kutrzeba

  Rosja to bardzo samotny dzisiaj kraj, z embargiem, z Chińskimi rakietami przy granicach. Na siłę i za wszelką cenę szukającego sojuszy. Mam wrażenie, że obecnie każdy ruch rosyjskich władz, mający niby to na celu wzmocnić ich pozycję, coraz bardziej zaciska pętlę wokół rosyjskiej szyi.

  1. Tor

   Posturowanie, gdy będzie nowy rozkład kart mają zamiar ugrać najwięcej. A nasze pisiory zamiast robić to samo czyli uzbroić się i robić sojusze z różnymi krajami to posturują sojusznikiem (czyt. Całowanie tylka USA). Przed 2ws też posturowalismy sojusznikami, i jak wyszło?

  2. Ha znalazł się znawca,co Ty czlowieczku wiesz co jest w Rosji,bez obaw sojuszników ma,i to same największe,a embargo nałożone ,to Rosja zyskała,i polecam pojechać do naszego ministra obrony i zapytać co my mamy.

  3. tjjb

   Co znaczy słowo "posturować"?

 16. Kurtynek

  Brawo dla Szwedów. Kiedy Rosja napadnie na Europę lub kolejnego sąsiada, każdy sojusznik w koalicji przeciw wspólnemu wrogowi będzie na wagę złota.

  1. asdf

   raczej nie spodziewaj sie ze rzuca sie nam przez Baltyk z pomoca

  2. Aecjusz

   Szachowanie Rosjan od strony morza swoimi całkiem udanymi systemami antydostępowymi i okrętami podwodnymi już będzie bardzo dużą pomocą przez zabezpieczenie naszego terytorium od strony wybrzeża. Nie mówiąc o potencjalnym zamknięciu w ten sposób portów bałtyckich i zapewne Murmańska, co byłoby mocnym ograniczeniem zdolności operacyjnych i uderzeniem w gospodarkę Rosji w razie konfliktu.

  3. asdf

   najwyzej wstrzymaja na miesiac zegluge na Baltyku tak jak niemcy w 1939r tyle nam z tego szachowania przyjdzie.

 17. Leszek

  Przy takimw części europejskiej sąsiedztwie to wskazane . To w części europejskiej był, jest i będzie najbardziej podstępny fałszywy i agresywny sąsiad.

 18. Extern

  Atomowa odpowiedź strategiczna za zniszczenie jednej bazy na terenie satelickiego państwa? Oj raczej chyba jednak nie. Nie żyjmy lepiej takimi złudzeniami.

 19. cv90

  Polska mimo że od podstaw produkuje rakiety 122mm wciąż nie dysponuje jakąkolwiek kierowaną amunicją rakietową, systemem OPL krótkiego zasięgu, nie ma rozpoznania taktycznego, odpowiedniej liczby radarów artyleryjskich. Co z tego że mamy Raki skoro te przykryte ogniem Tornado-S niewiele zdziałają. Śmieszne ilości przestarzałej amunicji która dotrze dopiero za 3 lata w ramach zakupu 1 DMO HIMARS nie załatwia żadnego problemu. Brak zdolności do precyzyjnego ognia kontrbateryjnego, mizerne zdolności do zwalczania rozpoznania przeciwnika. Po wycofaniu się Rosji z INF Polska staje się co raz bardziej bezbronna. F16 nadal latają w konfiguracji z 2004 roku nie dziwi że Polska systematycznie spada w rankingu GlobalFirePower. Zakupy amerykańskiego uzbrojenia w żaden sposób nie wmocniły polskiej obronności ani tym bardziej nie wsparły technologicznie polskiego przemysłu. Zapowiadane szumnie Kły Polski i polskie zdolności odstraszania okazały się farsą.

  1. Fanklub Daviena

   Coś ci się pomerdało w głowie: "Po wycofaniu się Rosji z INF Polska staje się co raz bardziej bezbronna." - akurat zerwanie INF jest dla Polski korzystne. Przedtem rakiety niestrategiczne były wycelowane tylko w Polskę. Teraz rozproszą się na całą Europę, co dla nas obiektywnie jest dużo bardziej korzystne, bo mniej wypadnie na Polskę!

  2. Całkowita racja.kupujemy złom,

 20. dim /Ateny

  Dziś byłem w dawnej "polskiej dzielnicy" Aten, po coś do "polskiego sklepu". Faktycznie czasem zatrzymuje się auto i wysiada z niego biały. Polak, albo Albańczyk... Ale ludzie na ulicach to już prawie wszystko czarni. Niegdyś było tu setki tysięcy Polaków, ale wyjechali. Ci nowi przybysze już nie wyjadą. Ani nie mają ochoty na europeizację i prawie wszystko są to ludzie w wieku 20-30 lat. A co druga kobieta otoczona dziećmi i przy tym znów ciężarna. Oddajemy nasze miasta na zawsze i bez żadnej walki.

  1. Turysta

   nie zmyślaj - Grecja nie jest kolorowa tak jak piszesz towarzyszu... Pozdro

  2. michalspajder

   Bylem z wizyta u rodziny wtedy mojej dziewczyny (dzis ukochanej zony) w Atenach, w 2009 roku. Mieszkali wtedy, a ichyba dzis tez, w dzielnicy Kypseli. Nazywanej dzielnica biedoty (nie wiem, ile w tym prawdy, moja zona i jej rodzina sa Filipinczykami). Powiem jedno, mialem nad glowa, dwa czy trzy pietra mieszkajacych chyba dwoch Polakow. Chlanie, przeklinanie, a potem chrapanie podczas pieknej, cieplutkiej greckiej nocy (odwiedziny byly w czerwcu). Ale rano, do pracy rowno. Filipinczycy, wszyscy z rodziny dorosli pracuja. Ale zauwazylem tez duzo Afrykanow, ktorzy sie bujali tylko po ulicach. Spytalem sie najstarszego szwagra, czy maja jakies stale zajecie? Odpowiedzial mi, smiejac sie, ze zadnego, bo to uchodzcy i im wrecz NIE WOLNO bylo pracowac, bo nie mieli na cos takiego pozwolenia. Jak mowie, rok 2009, Grecja ciagle niesamowicie socjalna (np. 13 pensje to moi szwagrowie co roku mieli, raz do roku czy dwa lata pracodawca fundowal im bilety na Filipiny, zeby mogli odwiedzic rodzine). Teraz juz tak dobrze oczywiscie nie ma, skonczylo sie. Dla zasady, ich pracodawcy do dzis to rodowici Grecy. I jeszcze jedno... Brat mojego najlepszego przyjaciela mieszka w Grecji, to on mowil o Kypseli jako o dzielnicy biedakow, z ktorej chcial mnie ukrasc na motocyklu:-)))) Ale to zart, a jest prawda, ze on zadnego Albanczyka nigdy, przenigdy nie nazwalby bialym. Nazywa ich Albanami, ma o nich bardzo zle zdaie, ze zlodziejaszki i bandyci, a do tego okolo 2000 roku sluzyl w Kosowie. Ale ja zadnego Albanczyka nie znam, tylko w telewizji moge czasem ogladac Shakiri czy Xhaka, to pilkarze:-))) Wiec sie na ich temat nie wypowiadam, a tylko przytoczylem opinie innego goscia, do ktorego zreszta mam zaufanie. Pozdrawiam.

  3. JU

   Coz...w Salonikach obserwuje podobne historie chociaz przewazaja mlodzi mezczyzni z Azji w drodze na polnoc Europy, ktorzy nie za bardzo chca sie asymilowac...

 21. Witajcie

  Rosja dla nas wrogiem ? Nikt nas bardziej nie okrada jak....my sami- pensje 1600, kamienice, podatki, wzrost cen

  1. Aecjusz

   A co ma piernik do wiatraka?

 22. Geo

  My możemy się zbroić dla pokoju, a inni tylko dla wojny robią. Car Władimir I Putinowicz

 23. co ty znowu bredzisz

  Tia, a wedlug ciebie do USA nie doleci zadna ruska glowica. No napisz ze tak bedzie.

 24. Pol

  A co z odszkodowaniami od Niemiec nawet ich 1% PKB płacone przez 10 lat nam dało by pełny roczny budżet całego kraju .Na co czekają jak ostatni z ocalałych przestanie żyć.Ryczą a nic nie robią w tej sprawie.Niemcy mają 5% nadwyżki budżetowej i to dobry moment na odszkodowania.

  1. Tor

   Liczy się siła. Jak PiS zmusi Niemców do płacenia odszkodowań? USA nic nie zrobi, a jeśli już to pewnie nas z tej kasy obrabuje. Niemiecka bezpieka panoszy się na naszym terenie. Możliwe że nawet majdan z użyciem kodziarzy i Ukraińców by nam urządzili gdyby PiS zbyt bardzo skakał.

  2. Marek

   I jeszcze od Szwecji. Za potop.

  3. Bi Bi

   Nie ma międzynarodowego sądu, trybunału, który rozpatrzyłby wniosek Polski. W Hadze ratyfikując statut tamtejszego trybunału w 1996 r. uznaliśmy wszystkie kwestie sporne do 1989 r. za zamknięte. Także jest klops.

 25. Kapustin

  Ruski nigdy nie zaatakuje Szwecji Dlaczego? Juz w czasie rewolucji bolszewickiej szwedzki bank w 1919 r przetapial carskie zloto. Potem je sprzedawano dalej na finansowanie bolszewików

  1. Owszem ale na zlecenie Niemiec

Reklama