Reklama

Siły zbrojne

Szósta zmodyfikowana stacja naprowadzania rakiet Newa SC

Fot. Maciej Szopa
Fot. Maciej Szopa

Szósta stacja naprowadzania rakiet zestawu S-125 SC opuściła hale Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce i dotarła do 36. dywizjonu rakietowego OP z Mrzeżyna. Jednostka ta jest drugą, po 35. Dywizjonie ze Skwierzyny, która otrzymała zmodyfikowane urządzenia.


Czytaj także: Strzelania w Ustce


Podczas prac w Zielonce pogłębionemu remontowi konserwacyjnemu podlega podwozie bazowe kolumny antenowej KA-125 SC i kabiny dowodzenia KDN-125 SC, czteroosiowy pojazd MAZ-543. Oprócz tego w kontenerowej kabinie KDN-125 SC wymienia się na nowoczesny blok obróbki sygnałów, montuje nowe komputery z monitorami LCD oraz cyfrowy zestaw rejestracji audiofonicznej korespondencji obsługi.


Poprawki zobrazowania na monitorach osób funkcyjnych uwzględniają uwagi zgłaszane w trakcie eksploatacji przez obsługi (oficerów strzelających, oficerów naprowadzania i operatorów ręcznego śledzenia). Odnowiona stacja zyskuje na niezawodności, zastosowane nowoczesne elementy elektroniczne gwarantują wieloletni dostęp do części zamiennych. Nowoczesne oprogramowanie zwiększa możliwości zarządzania poszczególnymi systemami zestawu rakietowego, zwiększa możliwości szkoleniowe oraz integracji w systemie dowodzenia i kierowania.


W zakładzie są już trzy stacje kolejnego dywizjonu rakietowego, gotowe do rozpoczęcia prac remontowych. Plany przewidują odnowienie i modyfikację 9 SNR-125 SC. Zaplanowane, zaakceptowane i podjęte przez Szefostwo Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych Sił Powietrznych działania pozwolą utrzymać zestawy Newa w arsenale Wojsk Obrony Przeciwlotniczej SP do czasu przezbrojenia tych wojsk na nowe zestawy rakietowe krótkiego i średniego zasięgu.


Czytaj także: Konsorcjum do budowy Tarczy Polski już powstało: znamy zadania i harmonogram prac


Remont główny stacji wraz z modyfikacją od 2011 roku jest zlecany przez
12 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu wykonawcy, którym są WZE S.A.

(SZP)
Reklama

Komentarze (2)

  1. polak

    kochani modernizowac jak najszybciej zeby one dzialaly w dywizjonach jak najszybciej bedo sprawniej bronily polskiego nieba bedziemy czuli sie bezpieczniej ta modernizacja jest bardzo bardzo potrzebna to jest potrzeba nr. -1 co sie nadaje do modernizacji w wojskach rakietowych to modernizowac to jest bron dla obrony ojczyzny nr. 1

  2. gień

    miałem okazję czymś takim sobie postrzelać, 20 lat temu :)

Reklama