Siły zbrojne

Szojgu: przerzucenie wojsk Rosji i Białorusi to "sprawdzian gotowości"

Autor. Mil.rus

Podczas sprawdzianu gotowości wojsk Państwa Związkowego, tworzonego przez Rosję i Białoruś, siły rosyjskie zostały przerzucone na odległość do 10 tys. km - powiedział we wtorek w Moskwie minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Minister wyjaśnił, że chodzi o siły rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego. To właśnie one biorą udział w sprawdzianie sił reagowania Państwa Związkowego. "Obecnie odbywa się pierwszy etap sprawdzianu. Wojska zostały przerzucone na odległość do 10 tys. km. Przerzucono z baz m.in. oddziały lotnicze i jednostki obrony przeciwlotniczej" - powiedział Szojgu.

Czytaj też

W trakcie tego etapu "zorganizowano ochronę i obronę obiektów państwowych i wojskowych i granicy państwowej w przestrzeni powietrznej, w ramach jednolitego regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji" - poinformował minister.

Jak podaje rosyjska agencja TASS, pierwszy etap sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego trwa do 9 lutego. W ramach drugiego etapu odbędą się, w dniach 10-20 lutego, rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe. Moskwa zapewnia, że po ich zakończeniu siły rosyjskie wycofają się z Białorusi.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. RifRaf

  ""sprawdzian gotowości" dokaldnie tak jest, gdyby Putin chcial zajac Ukraine to by to zrobil w 2014, teraz jest za pozno.

 2. Autor Widmo

  A co by powiedzieli Mirotwórcy, gdyby w ramach " sprawdzianu gotowości bojowej " Stany Zjednoczone przerzuciły do Polski np. 50 tys. żołnierzy i sprzęt US Army ? Oczywiście w ramach ćwiczeń wojskowych NATO, będących wewnętrzną sprawą Polski. Na marginesie zastanawiam się, dlaczego ostatnio Szojgu coraz częściej się wypowiada publicznie na temat potencjalnego konfliktu na Ukrainie.

  1. polski chrzan

   Rosja powinna pogonić z Europy amerykańskich terrorystów, wtedy skończą się konflikty, zamachy stanu, terroryzm i kryzys migracyjny, jak reką odjął.

  2. polski chrzan

   A co by powiedzieli amerykańscy terroryści, gdyby Rosja wybudowała na Kubie taką defensywną instalację antyrakietową na wzór Redzikowa i powiedziała że to dla ochrony Rosji przed rakietami z Paragwaju ? No ciekawe :)

  3. DA(łn)VIEN

   Ty rozumiesz co piszesz? 50 tys? Wojsk operacyjnych? To może niech od razu wezmą sobie Polskę na własność. Dlaczego mają stacjonować u nas? A dlaczego nie na Alaskę? Z Alaski + tankowanie można osiągnąć z rakietami jassm er instalacje rosyjskie wojsk strategicznych. Dlaczego tylko patrzysz się na Polskę jako kraj sąsiadujący z Rosją? Do Estonii i Łotwy niech sobie lecą.

 3. Chyżwar

  Najlepszy sprawdzian gotowości ruskiej floty zrobił mini Boski Wiatr na Bałtyku. Matrosy latały po kabinach niczym Starozakonny po pustym sklepie i rzygały jak koty. Skończyło się tak, że 20 ruskich okrętów spieprzyło do portów. Kolejny dobry sprawdzian, to atak białoruskich hakerów na batkową kolej. Pociągi niby jeździły, ale wolniej, bo nie do końca wiedziały gdzie jechać. Przy okazji szlag trafił bazy danych a bajzel się zrobił taki, że nie można było zakupić biletów. Ciekawe ile kasy stracił na tym batko?

 4. Pucin:)

  Bo to jedyny trzeźwo i realnie stąpający po Ziemi rosyjskiej gość!!.. Taki odpowiednik admirała Isoroku Yamamoto!!!! Jego wódz Władek dawno już powinien zaliczyć lekarza!!! :)