Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze szkolenie zintegrowane 3. Podkarpackiej Brygady WOT

Fot. MON
Fot. MON

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego rozpoczną we wtorek na poligonie w Nowej Dębie szkolenie zintegrowane. To pierwsze tego typu ćwiczenia w historii brygady. 

Jak poinformował PAP rzecznik podkarpackiej brygady por. Witold Sura, szkolenie zintegrowane pozwoli żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej podnosić swoje umiejętności indywidualne oraz zespołowe. Potrwa ono od 19 czerwca do 29 lipca br. 

„Po roku intensywnego szkolenia indywidualnego, żołnierze naszej brygady wyjeżdżają na poligon, aby podsumować i poukładać wiedzę, którą otrzymali od swoich dowódców kompanii, plutonu, drużyny oraz instruktorów” – podkreślił rzecznik.

Sura przypomniał, że podkarpacka brygada zrealizowała pierwszy etap szkolenia tzw. podstawowego, które trwa 16 dni dla osób, które nie miały styczności z wojskiem. Natomiast osoby, które odbyły zasadniczą służbę wojskową, służbę przygotowawczą, czy były żołnierzami zawodowymi zaliczyli ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Żołnierze brali też udział w szkoleniach indywidualnych, które odbywały się w weekendy raz w miesiącu.

Rzecznik podkarpackiej brygady przypomniał, że każdy żołnierz WOT, raz w roku ustawowo musi ukończyć szkolenie zintegrowane, które najczęściej będzie odbywać się na poligonie i trwać będzie 14 dni.

„W pierwszym tego typu szkoleniu, które odbędzie się na terenie poligonu w Nowej Dębie wezmą udział wszystkie pododdziały naszej brygady. Szkolenie rozpocznie się 19 czerwca i będzie trwało do 29 lipca br. Pododdziały wchodzące w skład batalionów lekkiej piechoty realizować będą szkolenie w trzech rzutach, po 14 dni szkolenia” – powiedział.

Zdaniem dowódcy WOT gen. bryg. Wiesława Kukuły, 14-dniowa forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału. „Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywistych odległościach czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych” – zaznaczył.

W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już niemal 4 tys. żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 Brygad Obrony Terytorialnej - dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych województwach. Obecnie w strukturach WOT pełni służbę 10 tys. żołnierzy, z czego 18 proc. stanowią żołnierze zawodowi (mają oni stanowić nie więcej niż 10 proc. formacji).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Sufler

  Panie dowódco, brygada to nie pododdział lecz niższy związek taktyczny, pododdziały to są formacje od drużyny do batalionu włącznie.

 2. red

  Tak kolego wyglądają KAŻDE ćwiczenia wojskowe w naszej armii. Grunt, że w ogóle ćwiczą, a nie tylko jakieś bzdurne misje \"stabilizacyjne\".

 3. Zmartwiony

  Ilu z nich to żołnierze zawodowi?

 4. TOM

  jak znam życie: \"...Ćwiczenia osiągnęły swój cel, pewne niedociągnięcia będą usuwane w procesie planistyczno-szkoleniowym...\"

Reklama