Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: zwróciłem się do Niemiec, by proponowane Polsce Patrioty przekazane zostały Ukrainie

Fot. Fot. Bundeswehr/Kevin Schrie

Zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

We wtorek, 15 listopada, gdy siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, na teren miejscowości Przewodów (woj. lubelskie) leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej spadła rakieta - jak później informowały polskie władze - najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

W niedzielę minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

Reklama

"Po kolejnych atakach rakietowych Rosji, zwróciłem się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy. To pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo przy naszej wschodniej granicy" - napisał Błaszczak w środę na Twitterze.

O kwestii tej mówił także w opublikowanym w środę wywiadzie dla PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że propozycja Niemiec jest interesująca, ale on osobiście uważa, że "dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy".

"Wówczas pozwalałoby to zapewne skuteczniej, niż przy pomocy S-300, zestrzeliwać rakiety przeciwnika. Z drugiej strony uchroniłoby to nas przed tego rodzaju wydarzeniami, jak to, które miało miejsce w Przewodowie. Jednocześnie, gdyby Rosjanie postanowili nas zaatakować, to też byłaby dla nas ochrona" - powiedział szef PiS.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek stwierdził natomiast, że propozycja Niemiec to "ważny gest sojuszniczy w tej sytuacji, w której dzisiaj znajduje się Sojusz Północnoatlantycki, w której dzisiaj znajduje się Polska, a także nasz sąsiad - Niemcy".

Przypomniał, że w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę, do którego doszło w ubiegły wtorek, jedna z rakiet przypadkowo spadła na terenie Polski i skończyło się to tragicznie. "Chcielibyśmy, żeby te zestawy obrony przeciwrakietowej znalazły się blisko granicy, żeby tam chroniły ten obszar" - podkreślił.

Do zmasowanego rosyjskiego ataku na Ukrainę doszło również w środę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjskie wojsko przeprowadziło atak na obiekty infrastruktury energetycznej; zaatakowane zostały elektrownie, elektrociepłownie, podstacje elektryczne oraz budynki mieszkalne. W wyniku ataków są zabici i ranni. Według resortu energetyki Ukrainy na skutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu.

Czytaj też

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Czytaj też

Po inwazji Rosji na Ukrainę Niderlandy i Niemcy wysłały wiosną swoje baterie Patriot na Słowację. Lambrecht zapowiedziała, że niemieckie wsparcie lotnicze i przeciwlotnicze dla Słowacji zostanie przedłużone do końca 2023 roku. Niemcy używają systemu Patriot od 1989 roku; obecnie mają 12 baterii bojowych Patriot PAC-3/PAC-3+ i dwie szkolne. Jak podaje Bundeswehra, jej Patriot jest zdolny jednocześnie obserwować do 50 celów, zwalczać do pięciu, a zasięg systemu to ok. 68 kilometrów.

Źródło:PAP

Komentarze (23)

 1. Key

  Te niemieckie patrioty zobaczylibyśmy jak Litwini niemiecką brygadę u siebie - zdalnie. Premier Błaszczak powiedział sprawdzam i niemcy będą mogły się wykazać. Po za tym co by dało ustawienie niemieckich patriotów kilka km od granicy skoro po stronie UA nie ma zamkniętej przestrzeni pow. Należałoby najpierw zamknąć przestrzeń pow. w pasie około 100 km od PL granicy by to miało sens i móc strzelać w kierunku UA celem zestrzelenia celów rosyjskich.

  1. Taki jeden

   No patrz a na Słowacji stacjonują niemieckie patrioty.

  2. ginawa

   Vice-Premier Błaszczak niczego takiego nie powiedział. Gdyby chciał sprawdzić intencje niemieckiej minister MON, powiedział by: "Świetnie, kiedy będziecie ?" Ale pan Kaczyński miał inna wizję (i to fakt potwierdzony w mediach i przez PiS) i Nasz rząd zwyczajnie odmówił podając irracjonalne powody (niemożliwe do realizacji w dającej się przewidzieć perspektywie politycznej). Odpowiedź łatwo było przewidzieć. Kto zyskał? Ja widzę tylko pana Kaczyńskiego, który wykreował sobie sytuację na bazie której może snuć swoje wywody podczas podróży po Polsce. I oto cała jego geopolityka sprowadza się do powiatowego wiecu.

 2. Robert0

  Poza "mocarstwowaniem" sobie przez pis wobec Niemców widzę tylko jednego beneficjenta tej deklaracji MON. To Rossja. Chyba oczywistym jest, że przekazanie baterii może odbyć się wyłącznie za zgodą USA. Nawet ich akceptacja nie rozwiązuje problemu, kto po stronie UA ma to obsługiwać bo chyba nie żołnierze NATO. Do szkolenia przyjmijmy 4-6miesięcy ukraińskich żołnierzy to tereny Ukrainy dalej będą celem raszystów. Pomijam fakt, że wbrew deklaracjom Błaszczaka to nie mamy dalej opl na terenie nawet długości kilkuset km wzdłuż granicy. Ale tak to jest jak nie patrzy się na interes narodu tylko... no właśnie czyj i w jakim imieniu? Na pewno nie mieszkańców wschodniej Polski, mieszkańców Ukrainy tym bardziej z powodu który wymieniłem, czyli braku dojścia do porozumienia w tym temacie. A co jeśli w tym czasie kolejna zbłąkana rakieta rosyjska lub ukraińska zabije na naszym terytorium? Znowu wina Tuska?

  1. Box123

   [1/3] "znowu wina Tuska?" no w zasadzie to tak... bo te patrioty powinny być w Polsce od 2011 roku i to nie 2 baterie tylko 12 ( czyli o połowę większa ilość niż ta na którą terez Polska ma w ogóle szanse) ale kiedy Niemcy chcieli nam za bezcen sprzedać patrioty i to w sytuacji kiedy nasze OPL praktycznie nie istniało i nie mieliśmy szans żeby to się zmieniło w najbliższych latach rząd PO na czele z Donaldem Tuskem nie był zainteresowany, a wyrzutnie, których nie chciał Tusk z pocałowaniem ręki wzięły takie "biedne kraje" jak Korea Południowa i izreal gdzie służą do dzisiaj, a nam po rządach PO został ch.. dupa i kamieni kupa, więc wylewajacy teraz żale politycy platformy w tej sprawie to szczyt hipokryzji i bezczelności i w zasadzie każdy kto to widzi nie powinien chcieć mieć z nimi więcej jakiegokolwiek doczynienia. Natomiast jesli chodzi o Błaszczaka no to kiepsko to wyszło, bo powinien już się trzymać pierwszej wersji. Niestety ale Niemcy nas trochę zapunktowali

  2. Box123

   [2/3] i postawili w trudnej sytuacji, gdzie propagandowo przedstawili się jako nasi obrońcy mimo porwadzonych od lat wrogich działań wobec Polski, a od pewnego czasu już można powiedzieć wprost wojny hybrydowej, której celem jest obalenie polskiego rządu i podporządkowanie Polski jako kraju i w ten sposób utwierdzili najbardziej zmanipulowana część polskiego społeczeństwa w jej przeświadczeniach o dobrodusznych sąsiadach zza odry. Ale każdy kto widzi polityków dzisiejszej opozycji, których głównym oparciem jest Berlin i którzy atakują jak się tylko da teraz rząd, w kontekście tego co napisałem na początku powinien rozumieć z jakimi ludźmi ma do czynienia. Jedynym znakiem zapytania jest to czy propozycja Niemiec była od początku tak zaplanowana czy po prostu Berlin wystraszył się że jak następna rakieta wpadnie do Polski i okaże się, że tym razem jest rosyjska, to NATO w tym Niemcy, będzie musiało zareagować, co moglo by już zupełnie przekreślić ich nadzieje na sojusz z Moskwą

  3. Box123

   [3/3] albo mocno przeważyć wojnę na stronę Ukrainy, gdzie wbrew temu na co jeszcze niedawno się zapowiadało sytuacja może rozwinąć się zupełnie inaczej i Ukraina może mieć spore problemy. Na pewno natomiast można wykluczyć raczej dobrą wolę. Należy pamiętać, że mówimy o kraju który z premedytacją dla realizacji swoich imperialnych celów i ponownego podporządkowania sobie Europy doprowadził do wojny na Ukrainie i chciał oddać ten kraj Rosji i który nawet w momencie gdy było już jasne, że ta ostatnia nie zmieniła się przez ostatnie 100lat, a na Ukrainie mordowano tysiące cywilów, gwałcono kobiety i dzieci, torturowano jeńców i celowo bombardowano szkoły, szpitale i domy mieszkalne, robił co tylko mógł, żeby zablokować pomoc dla tego kraju i nakładanie sankcji na Rosję. I był w tym tak zdeterminowany, że nawet wizerunkowa katastrofa nie cofnąła go z tej drogi do póki nie stracił nadziei na wygraną Putina. Więc niech nikt nie liczy na to, że Niemcy zrobiły to ze szlachetnych pobudek

 3. kapusta

  To może Błaszczak zwróci się jeszcze do Amerykanów, by zabrali Patrioty spod Rzeszowa i "przekazali je Ukrainie" - po co nam one, skoro dzięki rządom PiS mamy ukończone dwie fazy Wisły, produkcja Narwi w Polsce idzie pełną parą, a amunicja programowalna to wizytówka naszych przeciwlotników 😪

 4. bc

  Niezła szopka się robi. Niemcy nie mogą wysłać kilkuset swoich żołnierzy na Ukrainę dokładnie tak jak Polska i dobrze o tym wiedzą. Ale jak tych Patriotów w PL przez to nie będzie a coś się stanie to nie trudno się domyślić kto będzie kozłem ofiarnym.

 5. wert

  jak widać brejzolici doznali "nagłego" wzmożenia. Tylko że bez strzelania w trerytorium UKR Patrioty nie mają sensu bo terenów przygranicznych zwyczajnie NIE zabezpieczą. Potrzebujemy lotnictwa i Popradów przy granicy. Atakującej Kalibra zbłąkanej S-300 zwyczajnie nie będzie czasu przechwycić Patriotem. Kacapom wystarczy zaprogramować przelot przy naszej granicy i czekać na wypadki- wasi "przyjaciele" w was strzelają

 6. Edmund

  @Macorr cała Europa ma problem z Niemcami i nie tylko. Wystarczy trochę poczytać prasę, w tym prasę zagraniczną, aby stwierdzić, że to jest fakt. To nie jest żadna demagogia. Przykład pierwszy z brzegu i powszechnie znany. Wbrew nie tylko Polsce, ale całemu szeregowi państw w naszej części Europy, a później także wbrew innym państwom na zachodzie Europy, Niemcy stały się prawie całkowicie zależne od surowców energetycznych z Rosji. Konflikt Rosji z Ukrainą i szantaż energetyczny spowodowały problemy nie tylko Niemiec ale całej Europy Jest to wynikiem jednak wyłącznie krótkowzrocznej polityki Niemiec, jeśli chodzi o surowce. Chcesz przeczyć faktom?

  1. CdM

   I w związku z tym "problemem", gdy sami chcą rozlokować sojusznicze, NATO-wskie, bądź co bądź, systemy OPL, takie których bardzo brakuje, należy im odmówić. Na złość mamie nos odmrożę. Co do przekazania Ukrainie, przecież jest jasne, że to propozycja bez szans, skoro producent, tj USA odmawiają przekazania Patriotów.

  2. Macorr

   No my nie jesteśmy zależni od ruskiego wegla gazu i ropy? Węgla w skupie mamy mnnóstwo wcale nie musimy ograniczać produkcji np. Azotow z powodu niedoboru gazu...

 7. SAS

  Dlaczego Polska nie domaga się od NATO przysłania realnej obrony przeciwlotniczej?

  1. kapusta

   Bo wówczas PiS musiałby przyznać, że Polska de facto obrony przeciwlotniczej nie posiada, i że do wojny w Ukrainie obecny MON nie zrobił nic, by ten stan rzeczy zmienić.

  2. Edmund

   @kapusta i czego kłamiesz? Co ci daje oczernianie Państwa Polskiego i jego instytucji? A Wisła, Narew, Pilica+, Piorun to jest nic?

  3. szczebelek

   Obecny MON podpisał umowy ramowe i wykonawcze na wielowarstwowy system OPL i produkcja wymaga czasu. Zapytajmy się dlaczego PO-PSL nie kupiło nawet jednego elementu? W końcu OPL była NAJWAŻNIEJSZA to są fakty. Był tekst o tym, że państwa NATO praktycznie opl nie mają.

 8. Cyber Will

  Bardzo dobra propozycja MON . Niemcy w kwestiach obronnosci ciągle cos DEKLARUJĄ (na pokaz) . Jak na razie nie zrealizowali tej zapowiedzianej pomocy LItwie . Niemieckich zapowiedzi nie należy brać serio.. A co do NORMALIZACJI relacji to kluczową rzeczą jest kwestia reparacji.

  1. Smoko

   Popieram. Niemiecka propaganda jest tożsama z PłOwską, jedno mówią drugie robią....

  2. CdM

   Daj im szansę. Na Słowacji Patrioty postawili. Propozycja MON całkowicie niemożliwa do zrealizowania z przyczyn oczywistych.

  3. Key

   Bo liberał i lewak powie ci wszystko co byś chciał usłyszeć a i tak zrobi po swojemu.

 9. Extern.

  No nie powiem, spryciarz z tego Błaszczaka (albo ktoś mu doradził),. Odmówił bez odmawiania. W sumie i dla Niemców to będzie wygodne. Mogą spokojnie teraz twierdzić że oni proponowali. Nasi będą twierdzić, że też chcieli dobrze. Generalnie wszyscy będą zadowoleni, o ile oczywiście podobna sytuacja jak w Przewodowie nie zdarzy się ponownie.

  1. CdM

   Owszem spryciarz, bp przecież mało kto z tych do których skierowany był ten przekaz, w ogóle zdaje sobie sprawę z faktu że Niemcy nie mogą przekazać Patriotów Ukrainie bez zgody USA, a takiej zgody nie ma.

  2. kapusta

   No, rzeczywiście to bardzo sprytne, by najpierw myśleć o Polsce i bezpieczeństwu obywateli, a później zmienić zdanie i na pierwszym miejscu stawiać interes partyjny...

  3. Gregorius

   No bardzo sprytne faktycznie, niestety kosztem naszego bezpieczeństwo, bo te rakiety mogły by uratować życie polskich obywateli w podobnej sytuacji jak była, czy nawet celowego ataku, ale to się nie liczy. Przecież nie będą wpuszczać wojsk, które toczą z nami wojne

 10. Atacam

  W Polsce życie zwykłych ludzi nie ma znaczenia. Smutne. Ale na Żoliborzu najlepsza ochrona policji w kraju.

 11. kapusta

  Przez chwilę mogło się wydawać, że MON kieruje się w pierwszej kolejności dobrem Polski i obywateli, ale szybko się okazało że ważniejszy jest interes partyjny

 12. Ajot

  Szkoda że prezydent i szef MON tak wybiegli z deklaracjami przyjęcia tych niemieckich rakiet. Oni nie rozumieją w takim stopnia niuansów geopolityki jak Jarosław Kaczyński. Na szczęście udało się ocalić Polskę przed fatalnym błędem wpuszczenia oddziałów Bundeswehry.

  1. Matnet

   Pogadamy jak kolejne ruskie rakiety spadną na Polskę i zabija kolejnych ludzi.

  2. CdM

   Twój komentarz, z tymi niuansami geopolityki w których wirtuozem jest Prezes, można rozumieć tylko jako ciężki sarkazm.

  3. Taki jeden

   Ale się uśmiałem. Dobre.

 13. szczebelek

  Po pierwsze pomijając najważniejszą kwestię, że trzeba najpierw przeszkolić Ukraińców to ustawienie tego systemu bliżej na kursie przechwytującym powinno zwiększyć jego parasol względem naszej granicy? Po drugie można by wtedy przesunąć wyrzutnie s-300 z dala od naszego terytorium. Po drugie Patriot to system amerykański, więc spodziewałbym się jakiegoś PAC 2 wyciągniętego z magazynu niż wariantu PAC 3, więc przekazanie odpada. Po trzecie czy system ustawiony po naszej stronie może zestrzelić przypadkowo rakiety opl Ukrainy zamiast rosyjskich manewrujących przez co zostanie zniszczona infrastruktura krytyczna po drugiej stronie , bo wiecie wojna to nie ćwiczenia. Po czwarte czy system Patriot może zdjąć większy fragment pocisku, bo ponoć w Przewodowie spadła jego część. Pomysł rzucony na podstawie myślenia takiego jaki napisałem na początku.

  1. Smoko

   Bardzo słuszne pytania.... Podając właściwe odpowiedzi dostrzeżemy słuszność decyzji polskiego rządu, przy właściwym rozlokowaniu ukraińskiej opl.

 14. Smoko

  Niestety to, że Niemcy utworzyły sojusz z Rosją zawdzięczamy też bierności Anglii, przychylności USA i naiwności Francji. Teraz już jawny sojusz Niemiec i Rosji był bardzo korzystny dla żywotnych interesów Chin, bez których to niemiecka gospodarka w tej chwili by nie funkcjonowała, a dzięki której funkcjonuje nowy termin Made in GermChina....

 15. ososo

  To jest odpowiedź na ten wywiad z politykiem niemieckim który oferował Ukrainie Leopardy 2 ze składu Wojska Polskiego - dla symetrii Błaszczak zaoferował Patrioty z Niemiec. Tylko nikt jak zwykle nie pamięta co było wczoraj i znów wydziwianie.

 16. xdx

  Patrioty na Ukrainę … Ah rozumiem - jak będą próbować zestrzelić sovieckie rakiety to jest szansa iż odłamki spadną na Polskę - wtedy można powiedzieć - Niemcy nas zaatakowały …. Sorry ale do tej „ super decyzji „ nie przychodzi mi na myśl nic normalnego do głowy lol

 17. Z lewej strony

  Próba znormalizowania stosunków okazała się nie do przełknięcia przez prezesa, który ma jakiś wewnętrzny problem z Niemcami. Wiec wymyślili sobie co zrobić, żeby znowu wszystko zepsuć. Abstrahując od faktu, że to wcale nie jest takie proste - tj szkolenie, logistyka itp (choć dotychczasowe przekazywanie systemów plot pokazało że da się zrobić), to przede wszystkim wydawać Ukrainie to możemy swoje Patrioty, a nie cudze. Jak zwykle specjalnie wszystko psują aby w sytuacji zagrożenia nikt nie chciał nam pomagać.

  1. MaroNegro

   Wszyscy maja problem z niemcami ale najgorsze ze niemcy maja problem ze soba

  2. Macorr

   @ Maro Negro - wszyscy mają problem z Niemcami? To ma być argument? Serio? To typowy chwyt erystyczny "Argumentum ad populum" ale powiedz co on wnosi do dyskusji? Coś wyjaśnia? Mamy szanse na uzyskanie pomocy sojuszniczej - jakże nam potrzebnej, a co robimy? Znowu jakieś zamieszanie? A konsekwencje - gdy już nadejdzie moment że bardzo mocno będziemy potrzebować pomocy nikt nam jej nie zaoferuje żeby znowu nie znaleźć się w jakiejś absurdalnej sytuacji...

  3. AVI

   @MaroNegro Tak samo jak i Polacy. Też mają problemy z samymi sobą i to chyba nawet poważniejsze. Oczywiście inni też z nimi mają ich nie mało

 18. LMed

  Politycznie dobry ruch. A bezpieczeństwo rodaków nieważne wiadomo.

  1. MaroNegro

   Przeczytaj jeszcze raz art. ze zrozumieniem

  2. AVI

   @MaroNegro A co tu czytać? Błaszczak odrzuca propozycję Niemców. Wiadomo, że nie ma mowy o wysłaniu Patriotów na Ukrainę choćby dlatego, że na to nie wyraża zgody producent czy USA. Znalazłeś coś więcej czym chciałbyś się podzielić?

  3. LMed

   Maro, to prosta gra. Nie trzeba nic tłumaczyć. Można udawać głupiego oczywiście i zalecać czytanie, hehe.

 19. Weneda 1977

  Bardzo dobra decyzja. Niemcy niech spadają bo to tylko zagranie propagandowe.Najlepsza pomocą dla nas będzie jak zaczną płacić reperację,niech oddadzą co ukradli złodzieje.

 20. tagore

  Nie bardzo jest co komentować ,Berlin mówi ,że wyśle do Polski dwie baterie Patriotów i kilkuset żołnierzy bez określenia horyzontu czasowego.Czyli pijarowa ściema, żart Kaczafiego o umieszczeniu na Ukrainie w sam raz do tej propozycji.

 21. Rudy 102-

  Nasi rządzący chyba maja zament w głowach Niemcy oferują nam Patrioty a Polska nie mając ich oferuje Ukrainie hahahahahahah dobre nie mamy czegoś a chcemy dać komuś waraiactwo czasami nie zna granic zamiast myśleć o Polsce jak ja jdozbroić z powietrza myslimy o Ukrainie sami nic nie mamy dziadostwo stare które się nie nadaje do niczego lepiej zakupić coś co już jest i im odac niż odrabiać własna armie Śmiech zenada głupota nic więcej Niemcy już maja breche z nas jak to zawsze jest robione

  1. Pablo123

   Skoro chcemy reparacje, to nawet chyba nie wypada brać niczego od niemcow

 22. Toudi

  Trudno pojąć co się dzieje w głowie Błaszczaka. To nie jest najazd Niemców na Polskę i zabory, ale wsparcie sojusznika z NATO. Ciekawe co powie Błaszczak jak nie skorzystamy z tych baterii a za jakiś czas spadnie kolejna rakieta (oby nie)

 23. Golf

  Nasi kolejny raz robią wszystko, aby zadna pomoc z Niemiec do Polski nie dotarła ! Niemcy zaproponowały pomoc Polsce jako sojusznikowi, byc może wcale nie maja zamiaru pomagać akurat w ten sposób Ukrainie. A decydowanie za inny kraj...co maja zrobić jest lekko nie teges...