Geopolityka

Rosja wystrzeliła rakiety przeciwko Ukrainie. "Odgłosy eksplozji"

Start rakiety manewrującej 3M-14 systemu “Kalibr” z rosyjskiej fregaty „Marszał Szaposznikow”
Fot. mil.ru

Z Ukrainy płyną alarmujące informacje. Rosja ma znowu przeprowadzać masowy ostrzał rakietowy przeciwko Ukrainie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

O słyszanych w środę w Kijowie odgłosach eksplozji poinformował m.in. portal Suspilne. Nie wiadomo, czy był to wybuch rakiety, czy jej zestrzelenie przez system obrony powietrznej. O czterech wybuchach w centrum miasta informuje korespondentka PAP.

Na całej Ukrainie trwa alarm przeciwlotniczy, kanały w Telegramie oraz media donoszą o szeregu eksplozji w różnych częściach kraju, w tym w obwodzie połtawskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i winnickim.

Portal Ukrainska Prawda, powołując się na Siły Powietrzne, podawał, że według stanu na godz. 13.20 (12.20 w Polsce) Rosjanie wystrzelili co najmniej 15 rakiet.

Czytaj też

Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował na Telegramie, że wystrzelonych rakiet jest „dużo, (lecą) ze wschodu i południa". 

Według nieoficjalnych informacji część rakiet leci w kierunku zachodniej Ukrainy.

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (5)

 1. GB

  W wielu Obwodach nie ma elektryczności. Podobnie jest w Mołdawii. Nie wiadomo do końca czy trafienia w infrastrukturę krytyczną czy po prostu Ukraińcy wyłączyli prąd. Na pewno wyłączyli południowo ukraińską elektrownie atomową. W Kijowie mówią że została trafiona jakaś podstacja, ale uszkodzenia nie mają być krytyczne. Wiadomo także że rakiety trafiły w ulice, domy, mieszkalne - infrastrukturę ściśle cywilną.

  1. bc

   Sieć wyłącza się automatycznie gdy są jakieś zakłócenia. To że się gdzieś wyłączy nie oznacza jeszcze że jest trwale zniszczona. Nawet zestrzelone rakiety często spadają na miasta niestety.

  2. Sorien

   I co GB taki pewny byłeś że Rosjanie nie zdołają zniszczyć Ukraina całej sieci energetycznej - odrazu się zgodzę z tobą że jeszcze nie zniszczyli to że dziś prawie całą UA bez prądu a 50% Mołdawi to nie znaczy że jutro też tak będzie .... Z tym że pamiętaj że zima dopiero się zaczyna a z każdym kolejnym atakiem Ukraina będzie mogła coraz mniej mocy energii przywrócić.... Ruscy produkują na miesiąc 70 nowych rakiet +rezerwy i kupno od sojuszników.... Pytanie ile naród ten wytrzyma nim masowo ruszy na zachód ... Tak jak mówiłem jak ten naród będzie dręczony bez pomocy NATO nie da rady bez prądu z mrozem i bez pracy wystarczy że Ruskie zrobią jedna może dwie większe ofensywy tak na 30-40 km w głąb terenu UA .... Morale się ich załamie

 2. bc

  Podobno 51 zestrzelonych na 70. Kolejny raz celują w podstacje i transformatory NN/WN których zapasy są niewielkie a produkcja trwa długo. Być może Ukraina powinna w sieci WN przejść częściowo na niższe napięcie 110kV dla którego powinno być dostępne więcej transformatorów lub być może spróbować je łączyć szeregowo? Same transformatory powinny być obstawiane kilkoma warstwami koszy hesco itp.

 3. Gandharwa

  Powinniśmy chronić zachodnią Ukrainę, to jest w naszym interesie - oni także dla nas produkowali prąd (Chmielnicki i Dobrotwór)

 4. Filemon19

  Pilny update rykoszet s300 Deja vu

 5. Filemon19

  No proszę jest komunikat rządowy to śniegu na Śląsku A na lwów czyli 36 km zasięgu d granicy spada 7 rakiet S300 Deja vu?