Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: przetarg na śmigłowce dla MW RP "w fazie negocjacji związanej z rozstrzygnięciem"

Nowe śmigłowce mają zastąpić wysłużone Mi-14, Fot. Gdyńska Brygada Lotnictwa MW
Nowe śmigłowce mają zastąpić wysłużone Mi-14, Fot. Gdyńska Brygada Lotnictwa MW

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział w czwartek, że „w fazie negocjacji związanej z rozstrzygnięciem” jest przetarg na dostawę śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Minister obrony zapowiedział również, że spotka się podczas konferencji w Monachium z pełniącym obwiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem. Rozmowy mają dotyczyć zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. 

Trzy dywizjony HIMARS? 

Błaszczak stwierdził w czwartek w radiowej Trójce, że 414 mln dolarów, które MON zapłaci za pierwszy dywizjon HIMARS "to bardzo dobra cena". Zaznaczył, że cena wyjściowa zaakceptowana przez Kongres USA wynosiła 655 mln dolarów.

Szef MON został zapytany, czy Polska zakupi w przyszłości więcej wyrzutni rakietowych. "Jeśli spojrzymy na Strategiczny Przegląd Obronny to tam jest mowa o trzech dywizjonach; kupiliśmy jeden, ale to jest początek procesu" - oświadczył.

Dodał, że umowa dotycząca zakupu zestawów HIMARS, to nie ostatni kontrakt na dostawę sprzętu dla Wojska Polskiego w tym roku. Jak mówił, "w fazie negocjacji związanej z rozstrzygnięciem" jest przetarg na śmigłowce dla Marynarki Wojennej. 

Warto zaznaczyć, że w tym postępowaniu jedyną ofertą jest zaproponowany przez Leonardo Helicopters za pośrednictwem zakładów PZL-Świdnik śmigłowiec AW101 Merlin. Polska chce pozyskać maszyny przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych, posiadające również możliwość realizacji misji ratownictwa morskiego. W tym celu śmigłowiec wyposażony jest w system szybkiej wymiany wyposażenia i możliwość instalacji sprzętu medycznego oraz ratowniczego.

Śmigłowiec AW101 w barwach Królewskich Norweskich Sił Powietrznych został zaobserwowany nad Gdynią we wtorek. W odpowiedzi na pytania Defence24.pl spółka Leonardo Helicopters potwierdziła udział śmigłowca w "sprawdzeniach weryfikacyjnych w ramach oceny oferty PZL-Świdnik, złożonej w postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON na pozyskanie śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo – ratowniczych CSAR – bojowego poszukiwania i ratownictwa."

Ważne spotkanie ws. Fortu Trump

Błaszczak został zapytany w radiowej Trójce o stan rozmów ws. budowy Fort Trump - stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce.

"To jest przedmiotem naszych rozmów. Jutro będę na ten temat rozmawiał z pełniącym obwiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem. Spotkamy się w Monachium na Konferencji Bezpieczeństwa, ale będziemy mieć (też) spotkanie bilateralne niejako przy okazji Konferencji" - odparł szef MON.

Zaznaczył, że pierwotnie spotkanie to było planowane podczas narady ministrów obrony państw NATO w Brukseli, jakie miało miejsce w środę. Z uwagi jednak na wizytę w Polsce wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a oraz sekretarza stanu tego kraju Mike'a Pompeo, Błaszczak nie mógł wziąć w niej udziału.

Szef MON przypomniał ponadto, że Kongres zobowiązał Pentagon, aby do marca przedstawił ocenę budowy w Polsce Fort Trump.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (29)

 1. do szkoły

  @-CB- "Nie prawda". Odpowiem po polsku: to nieprawda co podajesz. Składanie ofert w postępowaniu zakupowym omawianym w artykule dotyczy przetargu ograniczonego, (jeden z rodzajów przetargów przewidzianych dla zamówień publicznych), a ty przedstawiasz znowu swoje fantazje.

 2. W3-pl

  no sie dzieje. renomowany Janes nie tylko o homarze ale i BMS dla Rosomaka. Normalnie SZOK, w temacie Caracala wbijam H225M i DOCHODZENIE w Kuwejcie w sprawie marnych 30 sztuk Taniego heli...a obok co TO. Dla Brazylii oczekiwane Army's expected 16 Airbus Helicopters H225M helicopters to bring the fleet to a common operational configuration-5 do OPERACYJNEJ konfiguracji. Co TO zanczy????

 3. Andrzej polskiego brzegu

  -CB-prawda o WYCOFANIU oferty Airbusa przez samego airbusa? na heli zop? Normalnie otwarcie napisz jako aktywista marynista - znamy Twoje posty- tylko gdzie KUPIONO Caracale do misji zwalczania o.podwodnych? Skoro podobno "bazowo" zintergrowane z radarem jaki i torpedami mu90 - to takowy zwalcza tylko cele nawodne raczej, rozumiem? gdzie "dodatki" jakie prezentuje w LOCIE seaHawk Japonii. film sar jumps youtub

 4. Piotr

  nie lepiej nazwać ten fort, fort Kościuszko?? postać bardzo ważna dla obojga narodów.

 5. Mar

  Powiem tak 4 z opcja +8 produkcja w Polsce i wtedy pan Błaszczak zyska w moich oczach

 6. -CB-

  @Napoleon - Nie prawda. Pomimo tego, że w większości mediów pojawia się słowo "przetarg", to takiego nigdy nie rozpisano. Producentów zaproszono tylko do składania ofert w postępowaniu, a śmigłowce zostaną zakupione oczywiście w ramach "pilnej potrzeby operacyjnej". Dokładnie tak samo było ze śmigłowcami dla wojsk specjalnych, gdzie tylko ogłoszono postępowanie na zakup i zaproszono do składania ofert, ale później to wszystko anulowano. Normalny, otwarty przetarg był tylko na Caracale.

 7. say69mat

  Przez przypadek ma szansę na realizację intrygująca koncepcja budowy komponentu floty śmigłowców lotnictwa morskiego. Opartego o W3W jako typowe maszyny SAR, AW101 jako maszyny CSAR/ZOP bazowania lądowego oraz AW159/S70/MH60R jako maszyny ZOP przeznaczone na wyposażenie jednostek nawodnych. Jedyny problem to kondycja budżetu przeznaczonego na modernizację i rozbudowę potencjału SZRP, w tym lotnictwa MW.

 8. Davien

  Panie xyz, 70mln euro za śmigłowiec ZOP/SAR na bazie AW-101 to by była wyjatkowa okazja, za zwykłe SAR Kanada zapłaciła więcej

 9. W dniu koncertu

  Jak możecie klepać, że nas nie stać na AW101 a np Algerie, Nigerie, Indonezje czy Turkmenistan stać.. Ludzie..

 10. KOSA

  Czy puknij się tam gdzie Cię głowa nie boli. Najbogatsze stać. A Nasi Marynarze mają mieć bele co? Co za wspaniały tok myślenia. W lochy mają kilkanaście stać ich A nas nie? Tak właśnie działa propaganda. A właśnie że nas stać i powinniśmy kupić najlepszy i najlepiej wyposażony śmigłowiec dla MW. I nie 4 szt A 8szt.

 11. Napoleon

  @obserwator, jest przetarg, termin składania ofert był gdzieś pod koniec 2018. Jedyna oferta była z Leonardo z AW101 i teraz negocjują. Proste?

 12. MateuszS

  Śmigłowce ZOP i Poszukiwania i Ratownictwa w jedynym to błąd. Nasze Mi14 ZOP zostały przebudowane do Ratownictwa bo te ratownicze szybko skończyły resursy.... To takie 2 w 1 resursy wyczeprie bardzo szybko.. I będzie trzeba znów wymienić oba typy.. I trzeba będzie kilkunasto letni sprzęt integrować z nowym śmigłowcem. A później już stary sprzęt wymienić na nowy na juz leciwym płatowcu.. Ehh

 13. Lis

  Oby tak dalej potrzeby są duże.

 14. Maciek

  A tyle było gadania jak to korzystnie będą wszystko kupować po uwaleniu przetargu na caracale. I co? I jajco chciałoby się powiedzieć. Zakupy z półki, bez żadnych offsetów, za masakryczne ceny, a w dodatku w ilościach, które nie rozwiązują żadnego z problemów. Niestety, żaden rząd od 1989r. nie zarządzał dobrze obroną narodową. I ten nie jest wyjątkiem. A, zapomniałem o zakupach samolotów dla VIP i remontach dróg oraz wyposażeniu różnych służb z budżetu MON. Uważam, że to skandal ocierający się o zdradę.

 15. xyz

  Zakup 4 śmigłowców dla ZOP i 4 dla ratownictwa medycznego miałyby sens. Łączenie tych dwóch rzeczy w jedną całość jest bezsensu. Druga sprawa to cena jaka zostanie przedstawiona za te śmigłowce wynosząca około 70mln€ za sztukę i dalsze utrzymanie tych śmigłowców. Na ten śmigłowce mogą sobie pozwolić tylko najbogatsze kraje takie jak Norwegia a nie Polska w której dalej używa się stalowych hełmów i brakuje na wszystko pieniędzy

 16. mati

  Przecież wiadomo co będzie kupione: 4 merliny z opcją na 4 kolejne. A powinno być 16 szt. (8 SAR + 8 ZOP). Przecież część maszyn (śmigłowców, myśliwców) cały czas jest w serwisie na przeglądach (ponoć 10%). Cena za te 4 merliny to pewnie będzie ok 1 - 1.2 mld zł.

 17. obserwator

  Jak można powiedzieć że przetarg jest w fazie negocjacji skoro nie został ogłoszony. Po drugie czy znowu szykuje się nam zamówienie z naruszeniem przepisów ? PS. Będziemy tak cykać po jednym przez 20 lat.

 18. aron

  a kto jest w przetargu? Może jaśniej Panie Błaszczak, na razie widać, że "przetarg" jest ustawiony.

 19. Harry 2

  Będzie kosztowny w utrzymaniu i raczej mało używany. To nie Mi 14 czy Sokół Anakonda które można było wyremontować w naszych zakładach klepiąc co nieco młotkiem.

 20. Polish blues

  No wreszcie! Teraz jeszcze kupić jedną kobrę albo apacza, jednego horneta i już można (zresztą zgodnie z prawdą) ogłosić, że program modernizacji sił zbrojnych RP jest realizowany!

 21. łuki

  Mam nadzieję, że uda też się dopiąć zakup zssw 3 i integrację ze spikami

 22. adams

  Rok wyborczy i same sukcesy hahaha 4 Black Hawki,20 wyrzutni HIMARS i jeszcze jakiś śmigłowiec się dla Marynarki Wojennej kupi.Śladowe ilości uzbrojenia dobre na paradę a nie jako wzmocnienie Polski

 23. Mg

  A dlaczego nie można kupić morskiej wersji H-60? Nie za ciężki ten AW101?

 24. Raca

  "Bardzo dobra cena." Pan minister zapomniał dodać, że Amerykanin płakał jak sprzedawał.

 25. AndyP

  Bez podłączenia do polskiego systemu kierowania ogniem HIMARS u nas nie ma sensu...

Reklama