Siły zbrojne

Systemy BMS dla belgijskich Griffonów i Jaguarów

EBRC-Jaguar. Fot. Nexter Systems
EBRC-Jaguar. Fot. Nexter Systems

Koncern Thales Group poinformował w oficjalnym komunikacje o wybraniu go na dostawcę zautomatyzowanych systemów zarządzania polem walki (Battlefield Management Systems - BMS) dla armii belgijskiej.

Systemy te trafią na wyposażenie świeżo zamówionych w ramach programu CaMo (Capacité Motorisée) 382 kołowych transporterów opancerzonych VBMR-Griffon i 60 bojowych wozów rozpoznawczych EBRC-Jaguar, które mają zostać w latach 2025-2030 przekazane armii belgijskiej. Wybór nowego systemu BMS jest kolejnym elementem uzupełniającym zakupione wozy bojowe w celu ich dostosowania do obecnych wymagań współczesnego pola walki.

Zautomatyzowany system zarządzania polem walki oferowany przez koncern Thales dla Belgii ma składać się z kilku elementów. Pełen zestaw bojowej wektroniki łączy wszystkie systemy nawigacji, ochrony, obserwacji i komunikacji oraz zapewnia wszechstronne zarządzanie danymi w pojazdach i możliwości łączenia danych. Są to: system łączności oparty na systemie CONTACT (na rynkach eksportowych noszących nazwę SYNAPS), który zapewnia komunikację w czasie rzeczywistym (analogiczny system wybrała armia francuska w programie Scorpion dla wozów bojowych); system wizyjny ANTARES 360° ze zintegrowanym system wykrywania opromieniowania wiązką lasera i wykrywania kierunku nadlatywania pocisków, które to informacje są prezentowane na ekranie wyświetlacza wewnątrz pojazdu; aktywny system przeciwdziałania IED nowej generacji ECLIPSE składa się z zagłuszacza, który ma za zadanie zapobiec detonacji improwizowanego ładunku wybuchowego poprzez odcięcie impulsu inicjującego od detonatora; inercyjny system nawigacji TopAxyz ma działać nawet w najtrudniejszych warunkach operacyjnych. Wszystkie te systemy są spięte z centralnym systemem informacyjnym, co pozwala na wszechstronną wymianę pozyskanych informacji.

Na współczesnym, cyfrowym polu walki załogi wozów bojowych muszą zmierzyć się z wieloma różnymi trudnościami i zagrożeniami. W celu zapewnienia jak największej przeżywalności własnego sprzętu i siły żywej, a także sprawniejszego i skuteczniejszego wypełnienia zadań takich jak wykrywanie i neutralizowanie wszelkich zagrożeń czy wykonywania rozkazów i zadań, konieczna jest zapewnienie lepszej świadomości sytuacyjnej i możliwości błyskawicznego podejmowania decyzji. Właśnie w tym celu na najnowszych wozach bojowych montowane są zautomatyzowane systemy zarządzania polem walki różnych szczebli taktycznych.

Komentarze (1)

 1. Zenek

  a BMS do rosomaków "się pisze" w pełnej tego rodzaju kompetencji PGZ. Spoko, mamy czas i miliony do wydania.

  1. Mc3

   Mamy swoj bms 'jasmin' o klase lepszy od francuskiego. Poczytaj najpierw.

  2. hgjhkjhkjhk

   ale nie mamy rynków zbytu, na niego tak jak oni.