Reklama

Siły zbrojne

Syryjskie T-90 w gotowości. Będzie ofensywa Turcji?

Zdjęcie ilustracyjne: rosyjskie T-90. Fot. mil.ru
Zdjęcie ilustracyjne: rosyjskie T-90. Fot. mil.ru

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało o przybyciu jednostek wojskowych wiernych prezydentowi kraju Baszarowi al-Asadowi na linię frontu, która znajduje się na północ od Aleppo. Mają one walczyć z Syryjską Armią Narodową, która jest bardzo blisko wspierana przez Turcję. Grozi ona, że niebawem dokona ofensywy na północy kraju.

Na północ od Aleppo przybyły rządowe pododdziały mające na swoim stanie artylerię oraz czołgi T-90 (wg dostępnych informacji Syria posiada zarówno nowsze T-90A, jak i starsze T-90, nie sprecyzowano jaka to wersja). Będą one przeciwstawiały się siłom protureckiej Syryjskiej Armii Narodowej. Ponadto zmobilizowanie sił zbiegło się z ostatnimi tureckimi groźbami, które mówiły, że niebawem może rozpocząć się operacja wojskowa obejmująca północną i północno-wschodnią Syrię.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka dowództwo wojska tureckiego w Syrii nakazało postawienie swoich sił stacjonujących tamże w stan gotowości. Co ciekawe, ta decyzja miałaby pojawić się w obliczu ostatnich oświadczeń prezydenta Erdogana i doniesień pochodzących od tureckich mediów o nadchodzącej walce z "terrorystami" na północy Syrii, co może odnosić się do sił kurdyjskich, w tym zlokalizowanych w północno-wschodniej Syrii (np. w pobliżu Aleppo).

Sytuacja w Syrii w ostatnim czasie jest napięta. W środę rano doszło do eksplozji w autobusie na moście Hafiza al-Asada w stolicy Syrii, Damaszku. 14 osób zginęło, trzy są ranne – podała Agencja Reutera. Syryjska państwowa telewizja udostępniła zdjęcia zwęglonej kabiny autobusowej. Saudyjska stacja telewizyjna Al-Arabijja przekazała, że celem ataku był wojskowy autobus. Eksplodowały dwa ładunki wybuchowe, trzeci udało się rozbroić.

Natomiast w późniejszych godzinach syryjska armia przeprowadziła ostrzał dzielnic mieszkalnych w opanowanym przez rebeliantów mieście Ariha. Zginęło 11 cywilów – podała Agencja Reutera. Wśród ofiar jest „kilkoro dzieci w wieku szkolnym” – poinformowali świadkowie i lokalni pracownicy medyczni.

Reklama
Reklama

Następnie w godzinach popołudniowych, wskutek wybuchu w składzie amunicji syryjskiej armii zginęło pięć osób, a cztery zostały ranne. Skład znajdował się przy drodze łączącej miasta Hims i Hamę w zachodniej części Syrii – poinformowała agencja Reutera.

Do eksplozji doszło podczas rutynowych prac konserwacyjnych w zajezdni. Nie podano bliższych informacji na temat ofiar. W regionie Hims, gdzie miał miejsce wybuch, przebywają siły Iranu, głównego zwolennika prezydenta Syrii, Baszszara al-Asada.

Defence24.pl/PAP

Komentarze (12)

 1. Andrettoni

  Znowu się forumowicze gryzą jakby to była wojna USA-Rosja... A tu jest więcej stron. Z jednej i z drugiej strony mogą pojawić się S-400... do tego Turcja będąc sojusznikiem USA walczyła z Kurdami, będącymi sojusznikami USA...Teraz byli sojusznicy USA są po tej samej stronie co Rosja, a po drugiej stronie sojusznicy USA wspierani przez byłych przeciwników USA. Jak dla mnie jest to niezły bigos. Dodajmy, że tacy Kurdowie, to też nie Kurdowie, bo są Kurdowie z Iraku i Kurdowie-komuniści z Turcji... To tak jakby w czasie rewolucji w Rosji popierać Rosjan - tylko Białych czy Czerwonych? Ludzie, jak wy ich dzielicie na prorosyjskich i proamerykańskich? Mnie ciekawi czy np. rosyjskie samoloty zaatakują Turków i czy wtedy wyłączą się tureckie S-400. Mają "złoty guzik" czy nie? Dla nas to też będzie lekcja. Spotkanie Leoparda 2 z T-90? Obstawiać można kogo się lubi, a kto wygra, to się zobaczy. Później trzeba zrobić analizę i wyciągnąć wnioski.

  1. Realista66

   Jeśli chodzi o czołgi to wygra ten który ma lepszy personel. A konflikt wygra ten co będzie miał lepszą pomoc.

  2. Davien

   No to parę wyjasnień. Turcy z Afrin nie byli de facto sojusznikami USA , nie byli też pod opieka USa, ba zwrócili sie nawet do Rosji o ochronę przed Turcja co ta najpierw im obiecała a potem olała całkowicie. Nie ma żadnej wojny USA-Rosja w Syrii i nigdy nie było, Stany były tam by wykończyć ISIS i al Nusrę, Rosja by uratowc tyłek Asadowi a Turcja , AS tp by obalic Asada. NIKT na całym swiecie nie sprzedaje ani nie produkuje broni z jakims "złotym guzikiem" bo to zaproszenie dla pzreciwnika by się pobawić twoimi zabawkami. Starcie Leo2A4 vs T-90A? Stawiałbym na Leo2A4 bo T-90 to po prostu T-72B z nową wieżą W starciu Leo2A4 z T-90M/MS szanse sa wyrównane z przewagą T-90M. Oczywicie zakłądam wyszkolone załogi i normalna taktykę bo jak Turcy wytna to co pod el Bab to i T-72M by wystarczyły na te Leopardy.

 2. fejk

  Pulsar czolgi zamawiali politycy ale decydują w dużej części wojskowi

  1. Szaraczek

   Tak Tak...widać w mailach Dworczyka kto zamawiał ...Błaszczak i Dworczyk !!!...jest czarno na białym pokazane , jak publiczna kasa jest trwoniona na chaotyczne zakupy np.Himarsy lub F-35 przez w/w aparatczyków z Pis

  2. Andrzej

   Nie jest trwoniona tylko wydawana na potrzebny, nowoczesny sprzęt, a że niektórych to boli to tak ma być.

  3. i tyle w temacie ...

   @Andrzej U niektórych, innych za takie "gospodarowanie" publicznymi pieniędzmi ntrafia się na "śmietnik historii", idzie się do wiezienia, ale to w normalnym świecie jest.

 3. KOLIMATOR

  bardzo dobrze się sprawdzają w tych konfliktach Bułgarskie granatniki spg-9 z Bułgarską wzmocnioną amunicją

 4. rozczochrany

  Jaka to "armia narodowa" jak ją wspierają Turcy i Arabia Saudyjska? Jest to po prostu terrorystyczna organizacja pełna do dziś niedobitków Państwa Islamskiego. Mam nadzieję że syryjskiej armii rządowej podległej prezydentowi Asadowi uda się odbić prowincję Idlib z rąk bandytów finansowanych przez obce rządy i w dalszej kolejności zjednoczyć kraj a przynajmniej jak największą jego część.

  1. Ruski procesor :D

   Tacy sami powstańcy jak w Donbasie. Większość dowódców na początku powstania to Rosjanie (Motorola Strielkow itd) zasilani bronią i kasą z Rosji.

  2. Davien

   Nieodbitków ISIS to Rosja ratowała i wywoziła jak im groziła przegrana z SDF:) Ale ak widac wg ciebie SAA to tez banda terrorystów pelna ISIS bo ja wspierają Rosja i Iran?:)

  3. Emil

   najciekawsze jest , kto wspiera tego "Davien" !?!?

 5. Pulsar

  Będzie "ciekawie". Tureckie baykary operujące z granic tureckich i w zasadzie bez konieczności wchodzenia w granice Syrii (te przedwojenne), wsparte turecka opl przeciw dronom i F-16 operującymi na terytorium Turcji oraz altyleria vs czołgi. Nie stawialbym 5 PLN na czołgi.... "A my Panie w abramsy idziem" A za 1/3 tego mielibyśmy warstwową obronę ppanc zaczynając od dalekiego zasięgu typu Bonus, strix, pociski brimstone itd. po średni i bliski zasięg, o obronę która zmieniłaby natarcie w "złomowisko". Jesteśmy mistrzami w wydawaniu wielkich środków na bezefektywne sprawy. To dotyczy całego państwa Polskiego w każdym jego aspekcie. Bo żądza politycy a nie menagerowie z doświadczeniem z międzynarodowego sektora prywatnego

  1. Do_Pulsar

   Trzeba zaatakować w trakcie kiepskich warunków atmosferycznych. Jest szansa, że część środków nie zostanie użyta w pełni efektywnie.

  2. Pulsar

   Kiepskie warunki pogodowe działają w dwie strony. Dziś nie mają tak istotnego znaczenia. Ważne żeby rozpoznać przygotowania do rozwinięcia natarcia wroga (satelity że skanowaniem radarowym praktycznie nie wrażliwe na warunki pogodowe), i dobrać odpowiednie środki zniszczenia na odległość (trzeba je mieć). Wchodzenie w zapasy z niedźwiedziem to słaby pomysł żeby nie powiedzieć że głupi. Co innego mu z procy między oczy....

  3. wert

   w Syrii na początku skuteczność ppk to było 30% gdy się asadowcy ogarnęli spadła do 10 procent.

 6. biały

  bez porządnej opl te czołgi szybko zostaną przemienione na złom przez drony

  1. Mariusz

   Chyba ogladales za duzo wojny z karabachu

  2. ja

   a Ty za malo

  3. Gnom

   Niepotrzebnie przeceniasz drony, jak wielu. Wszystko działać musi w systemie, jak czołgi będą odpowiednio osłaniane i w natarciu to nie będzie takie łatwe, a operatorzy wielu BSP (szczególnie tych bliskiego zasięgu) będą mieli poważne problemy by przetrwać a nie zajmować się zwalczaniem celów. Do tego wystarczy, że będzie wiało jak dziś i większość BSP będzie nie do wykorzystania (szczególnie bojowych).

 7. Wpr

  Uprzedzam fakty: t90 były kierowane przez niewyszkolonych Syryjczyków, były to też " małpie wersje na eksport".

  1. WAL

   Sporo T-90 dostali z rosyjskich magazynów (zatem nie jest to wersja eksportowa chociaż osłony aktywnej raczej te nie mają)

  2. ech te leniwe trolle

   Faktycznie małpiatkom trudno cokolwiek wytłumaczyć.

  3. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   Tak, trudno, załogi w tym czasie przecież miały przerwę na fajkę, a poza tym nic TB2 nie zniszczyły, a Pancyry zestrzeliły więcej Tomahawków niż Amerykanie wystrzelili, a Waszyngton drży przed An2. Sputnik i telewizja Zwiezda kształci.

 8. kd

  Tym razem już wszystkie syryjskie T-90 zostaną wybombione przez TB-2.

  1. i tyle w temacie ...

   @kd Od kiedy Kurdowie użytkują TB-2. Gdybyś zadał sobie odrobinę trudu i przeczytał ze zrozumieniem artykuł to nie pisał byś bzdur, a tak ...... cytując "..Co ciekawe, ta decyzja miałaby pojawić się w obliczu ostatnich oświadczeń prezydenta Erdogana i doniesień pochodzących od tureckich mediów o nadchodzącej walce z "terrorystami" na północy Syrii, co może odnosić się do sił kurdyjskich, w tym zlokalizowanych w północno-wschodniej Syrii (np. w pobliżu Aleppo)..."

  2. Oj, to chyba jednak ty nie zrozumiałeś...

 9. Wania

  Ciekawe czy Turcja w ten rejon skieruje najnowsze baterie s-400 tzw. niet anałogów.

  1. baba

   na czołgi?

  2. R

   Ciekawe czy ty wiesz do czego sluzy S-400.

  3. ciekawy

   Zaladuje je na droma dery.Może załapiesz się na fuche rukowoditiela ?

 10. Tani

  Syryjskie? Chyba nie. Rosyjskie ,z batalionu pancernego 40 szt . Wypozyczonych armii syryjskiej. To podaje za ruskim netem

  1. To widocznie nie umiesz rosyjskiego

  2. dr666

   Zatem można przystąpić do testów Bayraktarów na aktualnym rosyjskim sprzęcie zanim pojawią się na naszych granicach. Bezcenne doświadczenie.

  3. Gnom

   Poszukaj info kilka lat do tyłu - wtedy pisano, że Syria kupiła nowe czołgi (w tym sugerowano T-90) i samoloty (Jak-130 i zmodernizowane MiG-29). Tyle, że to było jeszcze przed 2014 i ruscy wstrzymali dostawy. Może to tak jak było z pakistańskimi F-16.

 11. gosc

  turcja jest agresorem ,a onz cichutko siedzi ,europa jeszcze ciszej.

 12. BG

  Widocznie Turcy już zapomnieli jak któregoś dnia w Idlibie przyleciały rosyjskie bombowce i zabiły za pomocą bomb kilkudziesięciu tureckich żołnierzy, drugiej armii NATO, które nawet pisku nie wydało.

  1. Kot

   Ja to pamiętam jak fali czadu w bombardowaniu Heratu w Afganistanie. Dali rady 5 do 25 tys cywili załatwić w tym nalocie. Bohatery sowietskiego Mira.

  2. Ruski procesor :D

   Albo jak zmielono 200 wagnerowcow i Putin na tydzień zniknął w swojej wili :D

  3. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   Zapomnieli, gdy ich drony dziesiątkowały znajdujące się tam opl w tym Pancyry nie mające analogów, oraz jednostki pancerne i zmechanizowane armii Asada. Zresztą potem kilka samolotów syryjskich spadło.