Siły zbrojne

Syryjskie media: izraelski atak rakietowy na południu kraju

Fot. DoD USA
Fot. DoD USA

Izrael przeprowadził w środę nad ranem atak rakietowy na pozycje sił rządowych i ich sojuszników w południowej Syrii - poinformowała syryjska oficjalna agencja prasowa SANA.

Izrael zaatakował z powietrza m.in. wzgórza Tal al-Hara, które mają strategiczne znaczenie ze względu na położenie w pobliżu zaanektowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Syryjska telewizja państwowa podała informację o "izraelskiej agresji" w obszarze Tal al-Hara i "szkodach materialnych", które spowodował ten atak. 

O ataku rakietowym, "prawdopodobnie izraelskim", w południowej Syrii poinformowało także Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, dysponujące własną siecią informatorów w tym kraju. Według Obserwatorium celem ataku były pozycje sił rządowych i wspierających je milicji, w tym libańskiego Hezbollahu. "Syryjska obrona powietrzna zareagowała na ten atak. Niektóre rakiety zostały zestrzelone, inne trafiły w swoje cele" - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

Pogranicze izraelsko-syryjskie jest w ostatnim okresie obszarem poważnej konfrontacji militarnej. Siły powietrzne Izraela dokonywały licznych nalotów na obiekty wojskowe Hezbollahu, a także na irańskich doradców wojskowych wspierających reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Izrael twierdzi, że Iran i Hezbollah dążą do przekształcenia Syrii w nową linię frontu w konfrontacji z państwem żydowskim. Napięcia przybrały na sile po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa z końca marca o uznaniu zwierzchnictwa Izraela nad Wzgórzami Golan, zajętymi przez państwo żydowskie podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową. ONZ uważa Wzgórza Golan za okupowane terytorium Syrii.

W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 roku w następstwie represji reżimu wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, zginęło ponad 370 tys. ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Źródło:
PAP

Komentarze (5)

 1. Szach mat w jednym ruchu.

  Pancyry się nie aktywowały bo nie ma ptaków!

  1. Sierov Bubaśnik bez ruchu w mniej niż 5 sekund

   Aktywowały, aktywowały ot. cytat: "Niektóre rakiety zostały zestrzelone, inne trafiły w swoje cele" - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman" czyli "wyrocznia" zachodnich mediów. Ale na ptaka trza uważać, miej to na uwadze.

 2. VII zmiana

  "W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 roku w następstwie represji reżimu wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, zginęło ponad 370 tys. ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów"- po tylu setkach tysięcy zbrodni których dopuściła się ta "prodemokratyczna" opzycja wy dalej umieszczacie takie komentarze ?!! Normalnie brak słów ...

  1. Davien

   Panei zmiana, dokładnie taka była przyczyna wybuchu wojny w Syrii czyli znecanie sie Asada do tego stopnia że spora część armii mu sie zbuntowała. Potem do "zabawy" dołaczyła powstała z prorosyjskiej BAAS ISIS i al-kaida, któe jeszcze Asad zasilił wypuszczajac z więzień dzihadystów wiec naprawdę żałosnych zmysleń nie wypisuj.

  2. sża

   Davien, Ty te bzdury to chyba bezpośrednio z izraelskich mediów zapodajesz? Bo to co wypisujesz na temat powstania ISIS, to są szczyty prawdziwe hipokryzji i cynizmu. O "wiośnie arabskiej" i kto ją finansował, też pewnie napiszesz, że Ruscy...

  3. Dreadorus

   Jak na wielkiego eksperta przystało myślisz Irak z Syrią. A ta „prorosyjska BAAS” to już szczyt twoich możliwości.

 3. Andrzej

  Ciekawe w jakim celu ???

 4. Sunnit

  Rosjanie mogą napadać na suwerenne państwo Ukrainę to czemu Izrael nie może. Swoją drogą parę rakiet na głowę Assada i jego Rosyjskich siepaczy nie zaszkodzi aby równowaga w przyrodzie została zachowana.

  1. klawiatura

   Przydałoby sie też kilka rakiet na sunnitów, tak dla wyrównania równowagi w przyrodzie

  2. Hanys

   Równowaga to będzie wtedy jak Syria zacznie ostrzeliwać rakietami Izrael. Asad powinien dostać jakieś iskandery...

  3. St

   Izrael na nikogo nie napada są formalnie w stanie wojny z Syrią

 5. Pirat

  Generalnie mówiąc wszystkie rakiety trafiły w swoje cele. Syryjska obrona przeciwlotnicza jest generalnie bezużyteczna.