Reklama

Siły zbrojne

Syryjski Wał - nowa rosyjska taktyka walki

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjscy żołnierze praktycznie ćwiczą nowe taktyczne metody prowadzenia ognia w walce. Syryjski Wał, tak nazwano dopiero co opracowane podstawy kombinacji ognia i manewru. Pododdziały brygad strzelców zmotoryzowanych i pancernych wykorzystywały je podczas treningów prowadzonych na poligonie Burduni należącym do Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Jak podają rosyjscy wojskowi, są to nowoczesne, niestandardowe taktyczne metody prowadzenia ognia w walce. Z nieoficjalnej nazwy można wnioskować, że przynajmniej część z nowych założeń była inspirowana doświadczeniami zdobytymi podczas prowadzenia operacji militarnych w Syrii.

Żołnierze piechoty zmotoryzowanej wykorzystują tzw. nowe pozycje ostrzału, intensyfikując ogień broni maszynowej na szczególnie niebezpiecznych pozycjach obronnych przeciwnika. W tym samym czasie czołgiści działają z pozycji flankowych, kontratakują i stosując taktykę klinów w kilku miejscach, przełamują defensywę, czym zapewniają przeniesieni walki w głąb pozycji obronnych.

Wskazywaniem kolejnych celów zajmują się nie tylko pododdziały rozpoznawcze, ale w większym niż dotychczas stopniu BSP (jak np. Orłan-10). Ponadto intensywne prowadzona jest walka radioelektroniczna, w tym stosowane są mobilne systemy do niej przeznaczone. Całość ćwiczących wojsk ma za zadanie zapewnić wysoką koordynację prowadzonych działań, utrzymać nakazane formacje bojowe, efektywnie operować systemem łączności oraz dowodzenia i wymiany danych.

Podczas wykonywania misji zmotoryzowani strzelcy i czołgiści opracowali zadania koordynowania działań załóg w trakcie działań manewrowych, utrzymywania formacji bojowych podczas ofensywy, organizowania łączności oraz jednostek dowodzenia i kontroli.

Reklama

Komentarze (24)

 1. Terytorials

  Spokojnie rodacy, w moim 11 Batalionie Lekkiej Piechoty jestesmy gotowi na nowa taktykę Ruskich. Jestesmy w trakcie 3 roku szkolenia-szkolenie zgrywajace. Ostatnio np ćwiczyliśmy 3 godziny zrywanie kontaktu i rolowanie w tył. Siłami całego plutonu! Z 300 m jesteśmy w stanie zawinąć sie w 3 minuty...

  1. Ruski sołdat-FR

   No w otwartym polu to ja też bym wiał do lasu bracie/wojaku jak by na moją kompanię lekkiej piechoty WOT (wsparcie: moździerze LM-60mm, karabiny sprzętowe ok. 12,7 mm, RPG, granaty ręczne i nic więcej) jechały czołgi i BWP. Nic dziwnego, że to ćwiczyliście. Ratować taktycznie się trzeba umieć by zminimalizować starty. :)

 2. pomz

  Biedne nasze zmechole i zajace z wot-u...

  1. notak

   Mocno trolowo tu... a u Ruskich jak zawsze, wszystko wspaniale działa...

 3. Fort

  I niech jakiś troll jeszcze napiszę że Polska nie potrzebuje dużych ilości czołgów ( minimum 800 sztuk). Być może zbliża się kontrakt z Korea na spolonizowany K2. Zaraz pojawia się dziesiatki trolli piszących, że po co nam czołgi, że to nie ma sensu, że za drogo i że czołgi to przezytek tak jak było i jest nadal przy f35

  1. Daro

   Polska obecnie posiada na stanie on 850 czołgów.

 4. say69mat

  Odpowiedzią naszego Ministerstwa ON i zależnego kompleksu militarno-przemysłowego na wysublimowaną taktykę bojową naszych sąsiadów wypracowaną w Syrii jest zjawisko 'polski wał'. Czyli twórczy v/s bezrefleksyjny zabieg polegający na przywróceniu elementarnej zdolności bojowej. Kompletnie niezmodernizowanym czołgom T72M/M1, wyprodukowanym w dekadzie lat 80-tych ubiegłego wieku.

  1. Asd

   Tak sobie myślę, a prosty że mnie chłop, że lepszy sprawny stary czołg niż niesprawny stary czołg, a jeszcze lepszy niż dialog techniczny na nowy czołg.

  2. Davien

   Ale tylko jak masz ten czołg za darmo bo w innym przypadku lepiej te pieniadze wydac w inny sposób niz robiac za spora kase najbardziej swiadome ruchome cele na polu bitwy.

 5. tak

  Bardzo duże nasycenie naszych wojsk ATGMami i te ich czołgi będą wystrzelane

  1. sceptyk

   ktore "te" "zwycięzco"? , nie zapominaj nie tylko o Iskanderach, może się okazać ,że nie ma już ani jednego ATGM do wystrzelenia :)))))))))))))))))))

  2. Davien

   Taak, będa Iskanderami polowac na sekcje ppk w piechocie i wojskach zmechanizowanych:)) Co jeszcze wymyslisz?:)

 6. do dzieła

  W trybie pilnej potrzeby operacyjnej potrzebne jest stworzenie MYŚLIWSKICH DRONÓW działających nie tylko w trybie kierowania przez operatora ale przede wszystkim w trybie kierowania przez AI. A w zakresie działań winna być nie tylko broń rakietowa, maszynowa ale też ZWYKŁE TARANOWANIE.

  1. Kot

   Kamikaze?

  2. Rhotax

   A czym byś chciał taranować --rozwiń .

  3. Czy on chce taranować i przewracać czołhi?

 7. Czytelnik

  A nie chodzi tu przypadkiem o "syryjski WALEC" ?

  1. Nie. Bo to jest wał. Wałek. Przekręt.;))))

 8. ty

  nowa taktyka walki? co tu jest nowego?

 9. robo

  Tylko czytając powyższe jest jasne że dla Iwana to za bardzo skomplikowane i bez przewagi liczebnej 10 do 1 (a najlepiej 20 :1) będzie jak zwykle. I dlaczego "syryjski" wał? Jakieś rosyjskie wojska pancerne czy zmechanizowane w Syrii?

  1. fifi

   Czytasz,ale odnoszę wrażenie że nie rozumiesz.Skup się.

  2. Mix

   A czy "ruskie pierogi" są Rosyjskie? Czy "zupki chińskie" są z Chin?

  3. zyg

   pierogi są "ruskie" a nie "moskiewskie" czyli nie pochodzą z Rosji ale z Rusi Kijowskiej, częsci WKs Litewskiego a od unii lubelskiej Korony Polskiej? a zupki chińskie owszem udają tradycyjne chińskie noodles...

 10. adamer

  Takie manewry to oni mogą z zacofanymi tubylcami przeprowadzać. W walce z USA to by nic nie uformowali o ataku i ostrzale nie wspomnę.

  1. ja

   ponoc amerykanscy zolnierze sa dobrz jak wygrwaja. mala porazka i morale pada

  2. Janusz

   W walce z USA nikt by żadnej taktyki nie zastosował gdyż leciały by atomówki .

  3. wert

   Poczytaj o bitwie w lesie Hurtgen

 11. bender

  Czyli w czasach zintegrowanych systemów zarządzania polem walki i wdrażania wielodomenowego IBCS ćwiczą łączność radiową i użycie wojsk pancernych opisane w brytyjskich regulaminach broni pancernej z okresu WWII. Pięknie, ale nie sprawdzi się na symetrycznym polu walki. Niby nowością jest WRE (powstaje pytanie czy zagłusza coś innego niż własną łączność) i bezzałogowce, chociaż zaakcentowanie roli dronów wyraźnie oznacza, że Rosjanie nie dysponują żadnym BMSem ani innym systemem automatycznego wskazywania celów i sytuacji taktycznej. W sumie dobra wiadomość :-)

  1. Davien

   WRE to raczej przeciwko maszynom takim jak JSTARS czy AWACS-om

  2. Sssssssssss

   Dla sieciocentryczności też jest groźne. Przy tej są duże transfery danych poprzez łączność radiową. Zakłócenia często powodują duży spadek w ilości przesyłanych danych w czasie i to bardzo wpływa na wojska działające w środowisku sieciocentrycznym. Jest to duże utrudnienie.

 12. Kapustin

  Łącznośc na poziomie batalionu czołgów i ci za tym idzie manewr okrężny jest piętą Achillesa armi pancernej I nic nie pozostaje jak ruska karuzela która totalnie PADŁA w syrii gdzie brygada asada przestala istnieć Czyli ruska chmura

  1. Olo

   A co mają tanki Assada do armii rosyjskiej i jej wyposażenia?

  2. Echo

   Przecież oni tam walczą po miastach i miasteczkach, a nie na otwartych przestrzeniach.

  3. Mix

   Tak z czystej ciekawości skąd wziąłeś te bzdury?

 13. Łysy

  A my dalej w biedzie

 14. Adr

  Misję przeciwpożarowe i wysoce zwrotna bitwa. Translator?

  1. Davien

   A gdzie masz to panei Adr w tekscie?? Bo nic takiego nie ma.

 15. Dark

  Duże nasycenie piechoty środkami przeciwdziałania, PPK, Manapads, Pirat i taktyka pada w starciu z dobrze zamaskowanymi i uzbrojonymi jednostkami. Przykład konfliktu Syryjsko-Kurdyjsko-Turcekiego pokazuje że broń pancerna może być użyta skutecznie tylko w określonych okolicznościach, i przy dobrym sprzecie przeciwnika zostanie tylko złom pancerny.

  1. ja

   chyba w syrii jakies dosdcznie zdobyli czy wiesz lepiej jednak?

 16. sprawiedliwy

  RPG w ''każdym'' domu i żadna taktyka nie pomoże.

 17. Kapustin

  Ruski wal to cala Syria Teraz trzeba dokładać ,4mld usd liczone w koszcie kredytu na sprzęt infrastrukture portowa bazy itd

 18. dokk

  To pokazuje, że systemy anty dostępowe, powinny być podstawą polskiej doktryny obronnej.

 19. Jacek

  Czyli niezbędne środki przeciwdziałania: WRE , PPK i Manpad

  1. Klin

   Uczą się jak najszybciej dojechać do linii Wisły lub nawet Odry.

  2. fcuk

   Z tego lasku w tle, rozpoznanie albo spec opsy mogły by walić do nich z PPK jak do kaczek. Ile PPK byłoby za jeden f-35?

  3. Lord Godar

   Oraz silna i skuteczna artyleria , która dzięki odpowiednim środkom rozpoznania ,łączności , kierowania ogniem i amunicji szybko i skutecznie może takie uderzenia obezwładnić. I tu na przykład można by pomyśleć o pojazdach , które mogą prowadzić minowanie narzutowe przy pomocy pocisków rakietowych na stosunkowo niewielką odległość , powiedzmy 10 -15 km z dużym przedziałem cargo na miny p-panc. Taki zestaw mógł by być odpowiednikiem TOS-1 i zależnie od potrzeb miał by amunicję burzącą , kasetową , paliwowo-powietrzną .

 20. Niuniu

  "Podczas wykonywania misji przeciwpożarowych " - o co tu chodzi? Czyżby autor kożystał z obcego tekstu i tłumacza Gogle?

 21. PPP

  Wiadomo nie od dzisiaj, także z tego forum, że technologie rosyjskie (a wcześniej radzieckie) są niedoścignionym wzorem więc te żałosne szczątki amerykańskich Tomahawków są im zupełnie niepotrzebne. Uczyć się od imperialistów z USA jak ma się najlepsze rozwiązania na świecie?

 22. Klin

  Ćwiczą jak szybko dojechać do linii Wisły lub nawet Odry.

 23. Adam S.

  "misji przeciwpożarowych"? Czyżby Rosja znów wysyłała internacjonalistyczną pomoc strażaków i traktorzystów?

 24. Rzyt

  Nic nowego...nauczyli się tego od mansteina,guderiana i innych speców...kiedyś Polacy byli znani z brawurowych ostrych uderzeń zgniatajacych przeciwnika nawet w 15 minut...dziś 2 lata się szykują na ćwiczenie typu padalec czy jaszczureczka...alarm bojowy to już w ogóle abstrakcja...za to durne pomysły durnia generała by cywili w nocy ściągać w łikend to umieją barany...płacić nie muszą to korzystają pionki

Reklama