Siły zbrojne

Moskiewska Parada Zwycięstwa w nowych mundurach

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło nowe mundury dla wszystkich  uczestników Parady Zwycięstwa, jaka odbędzie się 9 maja 2020 roku na Placu Czerwonym w Moskwie. Wiąże się to z dostawą przez zakłady odzieżowe w Sankt Petersburgu ponad miliona oddzielnych elementów umundurowania.

Według rosyjskich mediów kończy się szycie ubiorów dla uczestników parady, która będzie zorganizowana 9 maja 2020 roku w Moskwie na cześć 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zadanie powierzono najstarszym zakładom odzieżowym w Sankt Petersburgu, które są przygotowane zarówno na szycie zupełnie nowego umundurowania jak i mundurów historycznych.

Wszystko to ma się odbywać na najnowocześniejszym sprzęcie szwalniczym, z laserowym pomiarem dokładności. Rosyjskie media podkreślają, że załoga zakładów z dumą przyjęła zlecone jej zadania. Wskazują też na złożoność całego przedsięwzięcia, ponieważ umundurowanie ma składać się z wielu elementów. Przykładowo do uszycia spodni ma być potrzebnych ponad dziesięć kawałków materiałów. Wszystko to odbywa się za pomocą cięcia automatycznego, ponieważ zwiększa to liczbę jednocześnie „wykrajanych” elementów oraz dokładność krawędzi.

Zamówienie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej ma zostać zrealizowane jeszcze w lutym br. Wszystkie zestawy umundurowania paradnego będą następne wysłane do żołnierzy w celu ich dopasowania. Nie wiadomo ile dokładnie mundurów zostanie wyprodukowanych na dzień 9 maja 2020 r. W 2014 roku informowano o przekazaniu nowych uniformów dla 24 tysięcy żołnierzy. Liczba ta dotyczyła jednak jedynie osób prezentujących się w Moskwie. Zamówienia dla żołnierzy defilujących w innych miastach mogły być bowiem realizowane w innych, rosyjskich zakładach odzieżowych. Podobnie może również w 2020 roku.

Komunikat resortu obrony nie jest dokładny, ponieważ nie wiadomo: czy chodzi o nowe mundury, czy o nowy wzór munduru? Oba rozwiązania są bowiem w Rosji możliwe, o czym świadczy 2017 rok, gdy dla kobiet – studentek maszerujących w kolumnie Wojskowej Akademii Łączności i Wojskowej Akademii Kosmicznej uszyto zupełnie nowy mundur - niebieską kurtkę, białą spódnicę i buty.

Ludzie obserwujący Paradę Zwycięstwa w Moskwie muszą więc mieć świadomość, że chodzi o bardzo dobrze wyreżyserowaną uroczystość, na którą Rosjanie nadal nie żałują pieniędzy i która niewiele ma wspólnego z normalną sytuacją rosyjskich żołnierzy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.