Reklama

Siły zbrojne

Moskiewska Parada Zwycięstwa w nowych mundurach

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło nowe mundury dla wszystkich  uczestników Parady Zwycięstwa, jaka odbędzie się 9 maja 2020 roku na Placu Czerwonym w Moskwie. Wiąże się to z dostawą przez zakłady odzieżowe w Sankt Petersburgu ponad miliona oddzielnych elementów umundurowania.

Według rosyjskich mediów kończy się szycie ubiorów dla uczestników parady, która będzie zorganizowana 9 maja 2020 roku w Moskwie na cześć 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zadanie powierzono najstarszym zakładom odzieżowym w Sankt Petersburgu, które są przygotowane zarówno na szycie zupełnie nowego umundurowania jak i mundurów historycznych.

Wszystko to ma się odbywać na najnowocześniejszym sprzęcie szwalniczym, z laserowym pomiarem dokładności. Rosyjskie media podkreślają, że załoga zakładów z dumą przyjęła zlecone jej zadania. Wskazują też na złożoność całego przedsięwzięcia, ponieważ umundurowanie ma składać się z wielu elementów. Przykładowo do uszycia spodni ma być potrzebnych ponad dziesięć kawałków materiałów. Wszystko to odbywa się za pomocą cięcia automatycznego, ponieważ zwiększa to liczbę jednocześnie „wykrajanych” elementów oraz dokładność krawędzi.

Zamówienie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej ma zostać zrealizowane jeszcze w lutym br. Wszystkie zestawy umundurowania paradnego będą następne wysłane do żołnierzy w celu ich dopasowania. Nie wiadomo ile dokładnie mundurów zostanie wyprodukowanych na dzień 9 maja 2020 r. W 2014 roku informowano o przekazaniu nowych uniformów dla 24 tysięcy żołnierzy. Liczba ta dotyczyła jednak jedynie osób prezentujących się w Moskwie. Zamówienia dla żołnierzy defilujących w innych miastach mogły być bowiem realizowane w innych, rosyjskich zakładach odzieżowych. Podobnie może również w 2020 roku.

Komunikat resortu obrony nie jest dokładny, ponieważ nie wiadomo: czy chodzi o nowe mundury, czy o nowy wzór munduru? Oba rozwiązania są bowiem w Rosji możliwe, o czym świadczy 2017 rok, gdy dla kobiet – studentek maszerujących w kolumnie Wojskowej Akademii Łączności i Wojskowej Akademii Kosmicznej uszyto zupełnie nowy mundur - niebieską kurtkę, białą spódnicę i buty.

Ludzie obserwujący Paradę Zwycięstwa w Moskwie muszą więc mieć świadomość, że chodzi o bardzo dobrze wyreżyserowaną uroczystość, na którą Rosjanie nadal nie żałują pieniędzy i która niewiele ma wspólnego z normalną sytuacją rosyjskich żołnierzy.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Ubawiony głupotą

  Ciekawe, czy wzorem Piotra I, każą przyszyć guziki w mankietach nie od spodu lecz na wierzchu. Batiuszka car nie mógł patrzeć na zasmarkane mankiety u swoich gwardzistów.

 2. fan_club_Daviena

  Auto chyba bardzo zazdrości rosyjskim żołnierzom .... jak nawet mundury im wytyka .... to jest trochę żałosne ...

  1. Rhotax

   Każdy postępowy pisarz zazdrości Najwspanialszemu krajowi świata jaki ma 2 razy większy budżet niż Polska i jest tylko 54 razy większy . Krajowi jaki w standardach demokracji walczy o palmę pierwszeństwa z KRLD .

 3. onuca wz.2020ME

  kupują źle, nie kupują źle... ;)))

  1. laki

   Ciekawe co pokażą nowego w sprzęcie ciężkiego uzbrojenia ?

 4. Antex

  Na Paradzie Zwycięstwa powinny być podwójne zegarki ... jak na Reichstagu w 1945.

 5. krawiec

  Kapelusze w stylu amerykańskim. Nie wysilili się

 6. mat Eusz

  A my, w 30 lat po PRL-u i komunizmie, dalej kicamy w peerelowskich mundurach na uroczystościach... także i antypeerelowskich.

 7. fan Daviena

  A USA potrafi szyć mundury, czy zamawia w Chinach?

  1. FR technologiczne imperium

   A Rosja potrafi produkować smartphony ? Czy kupuje w Chinach i USA?

  2. Miszczu

   Amerykanie tez produkują w Chinach

 8. zyg

  Ostatnio najwyższy przywódca Kremla sporo mówił o "prawdzie historycznej" czyli zakładam że mundury historyczne będą szyte z amerykańskiego drelichu dla bojców a kanadyjskiej/australijskiej gabardyny dla gienierałów i jednostek NKWD; guziki tłoczone w USA; buty: podkute ammo boots z Kanady lub trofiejne niemieckie ewentualnie zarekwirowane ludności cywilnej w "wyzwalanych" krajach Europy; pojawią się rowery zabezpieczone na potrzeby zwycięstwa od Lwowa i Krakowa po Berlin i Wiedeń; bojcom wydane zostaną dodatkowe zegarki (ilość proporcjonalna do stopnia) a na czerwonym sztandarze z sierpem i młotem dumny okrzyk bojowy Niezwyciężonej Armii Czerwonej "DAWAJ CZASY!". W workach które ACz używała zamiast plecaków: amerykańska tuszonka i alkohol niewiadomego pochodzenia (wg danych rosyjskich na obecnych terenach Polski w latach 1944-46, ponad 30 tys zgonów sowieckich żołnierzy na wskutek spożycia takowego - najprawdopodobniej ta liczba wliczona w rzekome "600 tys którzy oddali życie za wolność Polski" jak twierdzi Moskwa)

 9. Kałboj

  Jeszvze trzeba trawę pomalować, rozpadające się budynki przykryć brezentem... z malunkiem jakiegoś ładnego budynku i rozrzucić asfalt po ulicy;)))

  1. Amikus26

   Zapraszam do Zabrza,rozpadające się budynki pokryte brezentem z malunkiem ładnego budynku zobaczysz na własne oczy.Pozdrawiam.

 10. czereśniak

  Mundur z uśmiechem wzór 2020.

 11. zdegustowany poziomiem

  "Ludzie obserwujący Paradę Zwycięstwa w Moskwie muszą więc mieć świadomość, że chodzi o bardzo dobrze wyreżyserowaną uroczystość, na którą Rosjanie nadal nie żałują pieniędzy i która niewiele ma wspólnego z normalną sytuacją rosyjskich żołnierzy." --- ale jak sie oglada obecne mundury rosyjskich żołnierzy to niestety trzeba przyznać, że ich mundury bija nasze na głowę .... wystarczy tylko przykład hełmów ...

  1. Sędzia Dred

   nowe czapki rosyjskich oficerów wzorowane są na te z ROA

 12. robo

  na zdjęciu bardzo twarzowe wdzianka a la KRLD, taki azjatycki szyk. No i buty wysokie cholewy bardzo popularne dawniej na polskiej wsi do robót polowych z rozwożeniem nawozu włącznie, poszukiwany łup sowieckich "żołnierzy-wyzwolicieli".

 13. 7plmb

  Czyli ZSRR bis tylko niech nie zapomną pomalować trawy na zielono..

 14. Miszczu

  Jaka to jest "normalna sytuacja rosyjskich żołnierzy"? Bo jeżeli to, że na co dzień nie biegają w paradnych mundurach to rozumiem. Czy tez może autor chciał coś innego dać do zrozumienia?

 15. Mesko Man

  Nasze zakłady tez z dumą przyjęły zlecenia na 120mln pln 4 szwalnie w Częstochowie na stand by

 16. ksotek

  Tam to jest opiero megalomania, a na naszych narzekacie, że paradują raz w roku 100 pojazdów i 200 żołnierzy.

 17. Olo

  Pan Komandor przetlumaczyl to slowo w slowo z jakiejs moskiewskiej prop-agitki? "Rosyjskie media podkreślają, że załoga zakładów z dumą przyjęła zlecone jej zadania." PRzypomina to miniony raj na ziemi.

Reklama