Siły zbrojne

Syria: rebelianci przy wsparciu Turcji walczą z Kurdami

Fot. www.tsk.tr via Flickr
Fot. www.tsk.tr via Flickr

Rebelianci wspierani przez Turcję starli się na północy Syrii z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), w skład których wchodzi kurdyjska milicja YPG. Rzecznik Kurdów poinformował o tym w sobotę. 

Także różne ugrupowania rebeliantów syryjskich informują o walkach w pobliżu miejscowości al-Amarna koło Dżarabulusu położonego na zachodnim brzegu Eufratu. Według kurdyjskich władz w północno-wschodniej Syrii sojusz SDF walczy z tureckimi czołgami zmierzającymi do al-Amarna. Napływają sprzeczne doniesienia dotyczące udziału sił kurdyjskich w tych walkach.

Wcześniej w sobotę tureckie lotnictwo zbombardowało pozycje kurdyjskich rebeliantów oraz domy cywilów w al-Amarna. O nalotach poinformowała Rada Wojskowa Dżarabulusu - kurdyjskie siły wchodzące w skład wspieranego przez Stany Zjednoczone sojuszu SDF. Doniesienia potwierdziło Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Czytaj też: Turcja zbombardowała Kurdów w Syrii. Ofiary wśród cywilków.

Według Rady, która nazwała atak "zagrożeniem dla losu regionu", są ofiary wśród cywilów.

Władze Turcji dotychczas nie skomentowały tych doniesień.

W środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił początek operacji wojskowej w północnej Syrii, wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie i wchodzącą w skład SDF kurdyjską milicję Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), aby położyć kres częstym atakom na pograniczu turecko-syryjskim. Zdaniem obserwatorów jednym z celów ofensywy Turcji w Syrii jest powstrzymanie Kurdów z YPG przed zajęciem strategicznie położonego Dżarabulusu.

YPG uważane są przez władze w Ankarze za organizację terrorystyczną, ale Stany Zjednoczone udzielają im poparcia, widząc w nich poważną siłę zwalczającą dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

PAP - mini

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.