Siły zbrojne

Syria: Awaryjne lądowanie rosyjskiego Mi-28

Rosyjski Mi-28N podczas operacji w Syrii. Fot. Witold Repetowicz
Rosyjski Mi-28N podczas operacji w Syrii. Fot. Witold Repetowicz

Rosyjskie ministerstwo obrony zdementowało informacje o zestrzeleniu przez Daesh w Syrii śmigłowca uderzeniowego Mi-28N. Moskwa informuje, że maszyna uległa awarii i musiała lądować awaryjnie.

Komunikat o awaryjnym lądowaniu pojawił się w piątek 6 października, w kika godzin po tym, jak Państwo Islamskie poinformowało o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca w rejonie miasta Sheikh Halal w prowincji Hama. Oświadczenie wywołało zdecydowane dementi Rosji.

Zgodnie z rosyjskim komunikatem śmigłowiec Mi-28N, który eskortował maszynę Mi-8 podczas lotu w prowincji Hama, musiał lądować awaryjnie w wyniku niesprecyzowanej awarii. Obaj piloci zostali ewakuowani na macierzyste lotnisko. Nie odnieśli poważnych obrażeń podczas awaryjnego lądowania. W komunikacie ministerstwa obrony Rosji szczególnie podkreślono, że na śmigłowcu nie znaleziono żadnych śladów ostrzału i awaryjne lądowanie było spowodowane przez defekt techniczny. 

Komentarze (6)

 1. halny

  Na dwa lata zaanagażowania Rosji w Syrii, tysiące misji bojowych, stracony jeden Mi28 w wyniku błędu pilota i teraz jedno awaryjne lądowanie bez strat w ludziach - porażająca skuteczność i jakość rosyjskiego sprzętu.

  1. bender

   Nie przesadzałbym z tymi tysiącami misji bojowych bo... no właśnie, ile dokładnie tych Mi28 w Syrii lata czy latało? Czy ktoś może pamięta?

  2. gregor

   Plus 2 Mi-8 i 6 Mi-35, akurat straty w śmigłowcach są znaczne jak na ich ograniczone wykorzystanie. Gros nalotu zrobiły samoloty latające przeważnie poza zasięgiem ognia małokalibrowego i wyrzutni naramiennych (z których zresztą bojownicy się wyprztykali jeszcze przez przybyciem Rosjan). Natomiast walenie bombami niekierowanymi z kilku km w kwartały budynków faktycznie jest "porażająco" skuteczne. Jak za drugiej światowej.

  3. bender

   Czyli korzystając z informacji uzyskanych od innych użytkowników forum (bardzo wszystkim dziękuję) z sześciu Mi28 spadły dwa. To chyba nie jest mało. Nie mówię, że mają tam łatwe warunki, ale opinia kolegi halnego wydaje się co najmniej nieuzasadniona.

 2. zyg

  Skoro "oświadczenie wywołało zdecydowane dementi Rosji" pozostaje jedynie pytanie czym i z jakiej wysokości ich zestrzelono?

  1. Davien

   Dementi pojawiło się dopiero po oswiadczeniu ISIS więc istotnie to mogła byc awaria. Ciekawe jest że w trakcie ewakuacji załogi zdąrzyli jednoczesnie obejrzec cały wrak i stwierdzic brak jakichkolwiek przestrzelin, to ile trwała ta ewakuacja?

 3. Anty C-cal przed 500+

  ... a dlaczego tak usilnie rozdzielili silniki? Po obu stronach jak widzimy? (jak i w ...Merlinach/-101 wbrew bredniom o wycofaniu w W.Brytanii - cecha rzuca sie w oczy nawet w SAR w akcji w Yorku w tym tyg. np) a nie skupione z przodu nad pilotami jak w H225M oferowanym nam?

  1. CB

   Te Twoje "argumenty" są coraz bardziej z sufitu. A my powinniśmy natychmiast zezłomować wszystkie nasze Sokoły czy Mi-2/8/14/17/24 bo przecież też mają inaczej silniki zamontowane... A AW101 ma na środku trzeci silnik, więc wszystkie i tak są de facto koło siebie...

 4. Heheszek

  Rosyjska maszyna uległa awarii? Nie może być :)))

  1. fakt

   Miesiąc temu Rosjanie podali, że w Syrii wykonali 96000 lotów bojowych. Od tego czasu przybyło. Jak na taką ilość lotów to straty mają mniejsze niż na swoich ćwiczeniach...

 5. obr

  Nie zmienia to faktu, że jednego mniej w powietrzu co niezbyt dobrze świadczy o jakości floty powietrznej Rosji. Oczywiście nam, nawet do takiego poziomu bardzo, bardzo daleko.

  1. tak tylko ... uzupełniam

   @OBR @Heheszek Nie dawniej jak w ubiegłym tygodniu to forum informowało o awarii "Osprey"-a, troszeczke wcześniej F-16, wcześniej "apacz", A-10 Thunderbolt, Mig-31, "blekhołk" itd, itd. Niestety czasami samoloty ulegają awariom.

  2. pilot

   do obr-------------niezbyt dobrze? to popatrz ile to zachodnich rozbilo sie juz w tym roku a w Rosji jeden mniej czy wiecej zadna roznica - wyprodukuja sobie nowy w przeciwienstwie do nas gdzie mozemy jedynie pochwalic sie zdolnosciami do produkcji europalet z drewnaianego plotu i krasnali ogrodowych

 6. Czapłygin

  Moskwa zazwyczaj w podobnych sytuacjach kłamie .