Reklama

Siły zbrojne

Święto rosyjskich rakietowych sił strategicznych

Mobilny kompleks rakietowy Topol-M był w 2012 roku wprowadzany przede wszystkim w Obwodzie Iwanowskim - fot. warcyb.org.ru
Mobilny kompleks rakietowy Topol-M był w 2012 roku wprowadzany przede wszystkim w Obwodzie Iwanowskim - fot. warcyb.org.ru

Jak co roku, 17 grudnia br. miały swoje święto rosyjskie strategiczne wojska rakietowe (RWSN), główny komponent strategicznych sił atomowych Rosji. Z tej okazji w podmoskiewskim Własihie odbył się briefing dowódcy RWSN generała pułkownika Siergieja Karakajewa na temat procesu modernizacji podległych mu sił.



Sukcesem było dla niego zakończeniu we wrześniu toczącego się od 2006 roku przezbrojenie zgrupowania Tiejkowskiego (w Obwodzie Iwanowskim) na rakiety Topol-M i Jars. Jest to obecnie pierwsze zgrupowanie w Rosji w pełni wyposażone w rakietowe zestawy 5 generacji. Pod koniec grudnia tego roku ma zostać zakończone przezbrojenie w stacjonarną wersję rakiet Topol-M szóstego z kolei pułku zgrupowania Tatiszewskiego (w Obwodzie Saratowskim. W sumie do końca 2012 roku na uzbrojeniu zgrupowania uderzeniowego będzie około 100 stanowisk startowych kompleksów rakietowych Topol-M i Jars, co podniosło poziom wyposażenia RWSN w najnowsze systemy rakietowe do 30%.

Procent ten ulegnie dalszemu zwiększeniu, ponieważ w 2012 roku rozpoczęła się prace nad wprowadzeniem kompleksu Jars do zgrupowań Nowosybirskiego i Kazielskiego (w Obwodzie Kałużskim) – w tym ostatnim w wersji stacjonarnej. Natomiast w 2013 roku ma się zacząć przezbrojenie w pierwszym pułku zgrupowania Tagilskiego, a przygotowanie do tego procesu - w rakietowych dywizjach: irkuckiej i jasieńskiej.

Karakajew podkreślał, że wdrażanie nowych rakiet to jedno, ale równie ważne są plany modernizacji infrastruktury pułków rakietowych, w tym centrów kierowania, systemów łączności i systemów ochrony. Ponadto nadal jednym z priorytetów RWSN są prace nad przedłużeniem resursów eksploatacyjnych starszych kompleksów rakietowych. Według Karakajewa szczególnie ważne są takie działania w odniesieniu do systemów stacjonarnych, w tym tych, z najsilniejszymi rakietami RS-20W kompleksu Wojewoda. Obecnie ich resurs półtora raza przewyższył okres gwarantowany i część z nich pozostaje w dyżurze od 24 lat. Zwiększenie tego okresu do 30 lat pozwoli wykorzystywać ten kompleks do 2022 roku.

O wiele dalej idące plany są w odniesieniu do rakiet międzykontynentalnych RS-18, które są już w bojowym dyżurze 33 lata (przewyższając więcej niż trzy razy okres gwarantowany). Planuje się przedłużeniu ich resursu do 35 lat, co pozwoli je wykorzystywać do 2019 roku. Rozpoczęto również prace nad zwiększeniem do 25 lat okresu eksploatacji mobilnych zestawów rakietowych Topol, tak by można je było używać do 2019 roku, kiedy zostaną ostatecznie zastąpione wyrzutniami Jars (resurs stacjonarnych i mobilnych rakiet Topol-M i Jars ma być większy niż 20 lat).

Głównodowodzący RWSN cieszył się z prowadzonych w 2012 roku prac nad nową rakietą balistyczną przygotowywaną dla zestawów mobilnych (mają się one zakończyć w 2018 roku. Pomóc ma w tym zaplanowane w 2013 roku ćwiczebne wystrzelenie aż 11 rakiet balistycznych, co jest dużym postępem w odniesieniu do pięciu testów w tym roku.

A my chcemy budować tarczę antyrakietową.

Maksymilian Dura
Reklama
Reklama

Komentarze