Reklama

Siły zbrojne

Sprawdzian systemu dowodzenia Wojsk Specjalnych? "Odpowiedź DGRSZ miała wprowadzić w błąd"

 • Fot. D.Geffroy/armée de Terre
  Fot. D.Geffroy/armée de Terre
 • Rakiety nośne Vega C i Ariane 6, ilustracja: ESA – David Ducros,Jacky Huart 2016
  Rakiety nośne Vega C i Ariane 6, ilustracja: ESA – David Ducros,Jacky Huart 2016
 • Haubica Krab kalibru 155 mm, Fot. Jerzy Reszczyński
  Haubica Krab kalibru 155 mm, Fot. Jerzy Reszczyński

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przesłało do redakcji Wirtualnej Polski i Defence24.pl sprostowanie, w którym zarzucono dziennikarzowi portalu przekazanie nieprawdziwej informacji w artykule o nowej reformie systemu dowodzenia Wojsk Specjalnych. Naszym zdaniem miało ono wprowadzić czytelników w błąd.

W całej tej sprawie chodzi o zarzut stawiany od trzech miesięcy na łamach Defence24.pl i opublikowany na Wirtualnej Polsce, że nie odbyło się ćwiczenie „Model 2014”. Miało ono ocenić funkcjonowanie nowo powołanego Dowództwa Generalnego RSZ i mogłoby wykazać, że Wojska Specjalne nie mogą być efektywnie dowodzone z pomocą tylko Inspektoratu Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym (bez wsparcia rozwiązanego 10 stycznia 2014 r. Dowództwa Sił Specjalnych).

Po artykule Tomasza Bednarzaka na wp.pl „Reforma systemu dowodzenia Wojskami Specjalnymi do kosza? MON wciąż się waha” z 10 marca 2015 r. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych natychmiast przesłało sprostowanie. Już w pierwszym zdaniu MON sugerował podanie przez autorów publikacji nieprawdziwej informacji, ponieważ: „…trening sztabowy Model-14 odbył się jesienią 2014 r.”, a w kilkudniowym przedsięwzięciu wzięło udział kilkuset żołnierzy i pracowników.

Prawdą jest jedynie, że jakieś szkolenie się odbyło. Nie był to jednak na pewno ten trening, o którym pisali autorzy, i który był promowany w zeszłym roku przez generała Lecha Majewskiego – Dowódcę Generalnego RSZ. 

Obietnice Ministerstwa Obrony Narodowej

Trzykrotne zmiany w strukturze dowodzenia Wojskami Specjalnymi po reformie systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi z 1 stycznia 2014 r. nie byłyby potrzebne, gdyby od razu sprawdzono skutki wprowadzenia tej reformy przeprowadzając odpowiednią symulację. Ocena obecnie istniejących struktur miała zostać jednak dopiero dokonana pod koniec 2014 r. - w czasie ćwiczenia sprawdzającego funkcjonowanie nowego systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi pod kryptonimem „Model 2014”.

Potwierdził to Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Lech Majewski, który w czasie 84. posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej z 5 czerwca 2014 roku, obiecywał posłom: „Ćwiczenie będzie polegało na sprawdzeniu osiągniętego efektu funkcjonowania przez prawie rok Dowództwa Generalnego. Ono będzie wykonane w komputerowym ośrodku dowodzenia Akademii Obrony Narodowej. Jest to ćwiczenie dwustronne, które – rzeczywiście – da nam odpowiedź, jak to Dowództwo funkcjonowało”.

Śledziliśmy komunikaty MON i DG RSZ, ale nie znaleźliśmy tam informacji o szkoleniu, które miałoby kryptonim „Model 2014”. Gen. Majewski wyraźnie wskazywał w Sejmie: „Jest to bardzo ważne ćwiczenie”.

Odpowiedzi MON

7 stycznia 2015 r. zwróciliśmy się do MON z prośbą o informację: „Czy pod koniec 2014 r. przeprowadzono dwuszczeblowy trening sztabowy (Model 2014) w komputerowym ośrodku dowodzenia Akademii Obrony Narodowej sprawdzający funkcjonowanie nowego systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi? Jeżeli go przeprowadzono to jakie są z tego wnioski? Jeżeli go nie przeprowadzono to dlaczego i kiedy on zostanie przeprowadzony?

Nie otrzymując przez kilkanaście dni żadnej informacji ponownie zwróciliśmy się o nią 19 stycznia 2015 r. Poproszono wtedy o trochę cierpliwości i dzień później dostarczona została następująca odpowiedź: „Trening sztabowy odbył się w październiku 2014 roku. Dotyczył funkcjonowania wojennego systemu dowodzenia i miał charakter niejawny. Wnioski z niego są wdrażane w celu udoskonalenia procedur działania DGRSZ w sytuacjach kryzysowych i wojny.”

Wydawało się, że mogło to zamknąć sprawę. Jednakże, tego samego dnia 20 stycznia 2015 r. poprosiliśmy MON o uściślenie odpowiedzi: „Czy „Trening sztabowy”, który zgodnie z Pana informacją odbył się w październiku 2014 roku, to był ten zapowiadany „dwuszczeblowy trening sztabowy (Model 2014) w komputerowym ośrodku dowodzenia Akademii Obrony Narodowej sprawdzający funkcjonowanie nowego systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi?”.

6 lutego 2015 r. dostarczona została odpowiedź: „Tak, to ten trening, ale nie odbył się w CSiKGW w AON, tylko w obiektach DGRSZ”. Potwierdziło to również Dowództwo Generalne RSZ w swoim sprostowaniu z 11 marca 2014 r. „trening sztabowy Model-14 odbył się jesienią 2014 r.”.

CSiKGW
fot. csikgw.aon.edu.pl

Czy „Model 2014” to „Model 14”

Zarówno MON jak i DG RSZ próbuje ukryć fakt, że w rzeczywistości nie zrobiono tego, co zaplanowano. Wyraźnie to zresztą zaznaczyliśmy w wp.pl wskazując, że nie odbyło się ćwiczenie „Model 2014”, które Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Lech Majewski zapowiadał w czerwcu ubiegłego roku i które miało się odbyć „pod koniec roku w komputerowym ośrodku dowodzenia Akademii Obrony Narodowej”. Nie można więc w żadnym wypadku zarzucać podawania nieprawdy.

Co więcej nie osiągnięto celu ćwiczenia. W odpowiedzi MON z 6 lutego 2015 r. wyraźnie zaznaczono, że wnioski z ćwiczenia „Model 14” są „…wdrażane w celu udoskonalenia procedur działania DGRSZ w sytuacjach kryzysowych i wojny…”. Tymczasem celem ćwiczenia Model 2014 miało być sprawdzenie "funkcjonowania nowego systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi”, a więc w domyśle  - również w czasie pokoju. Mówił o tym wyraźnie generał Majewski w Sejmie: :…Jest to ćwiczenie dwustronne, które – rzeczywiście – da nam odpowiedź, jak to Dowództwo funkcjonowało”. Chodziło więc o sprawdzenie jak te struktury działały przez rok po wprowadzeniu reformy, a nie jak będą działały w przyszłości.

CSiKGW AON
Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych - fot. csikgw.aon.edu.pl

Ponadto tylko ćwiczenie z wykorzystaniem CSiKGW (Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych) Akademii Obrony Narodowej gwarantowało bezstronność wyników. Mamy wątpliwości, czy Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych samo przyznałoby, że struktury nie funkcjonują prawidłowo - tym bardziej po ćwiczeniu zaplanowanym i realizowanym przez DG RSZ, w budynkach dowództwa i zatwierdzanym przez Dowódcę Generalnego (który objął stanowisko po reformie systemu dowodzenia i kierowania).

CSiKGW
Sprawdzając skutki reformy systemu dowodzenia i kierowania Sił Zbrojnych zrezygnowano z pomocy Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych - fot. csikgw.aon.edu.pl

Można mieć teraz tylko nadzieję, że parlamentarzyści zechcą sprawdzić, dlaczego nie wykonano działań, zapowiedzianych w czerwcu 2014 r. Bo oni już wiedzą, że to co im obiecywano nie jest tym, co w rzeczywistości zrobiono.

Trening sztabowy Model odbył się W związku z nieprawdziwą informacją, zawartą w artykule dotyczącym systemu dowodzenia Wojskami Specjalnymi, opublikowanym na portalu wp.pl , w dniu 11 marca br., informuję, że trening sztabowy Model-14 odbył się jesienią 2014 r. Kilkudniowe przedsięwzięcie, z udziałem kilkuset żołnierzy i pracowników, zostało przeprowadzone przez Dowódcę Generalnego RSZ w obiektach Dowództwa Generalnego. W niejawnym treningu sztabowym, z uwagi na jego cel, tj. sprawdzenie nowych rozwiązań wojennego systemu dowodzenia, wzięli udział żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym Wojsk Specjalnych. Jednocześnie informuję, że w Dowództwie Generalnym RSZ wspólne działanie żołnierzy różnych rodzajów sił zbrojnych odbywa się na podstawie decyzji wypracowywanych w jednej strukturze. Upraszcza to proces decyzyjny i przyczynia do upowszechniania najlepszych doświadczeń, zgodnie z potrzebami operacji połączonych.

Ppłk Artur Goławski Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Reklama

Komentarze (5)

 1. say69mat

  Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że zanim bezwzględna rzeczywistość zweryfikuje koncepcje reformy dowodzenia Wojsk Specjalnych. Będzie można dokonać jej weryfikacji na drodze symulacji modeli komputerowych. Bo jeżeli tego typu modyfikację wprowadzono bez przeprowadzenia testów. To wydaje raczej kiepskie świadectwo instytucjom odpowiedzialnym za kontrolę poczynań armii.

  1. Janusz

   Dokładnie, u nas to dopiero prowizorka,

  2. Zmechol

   To super, że wiesz co piszesz...Tylko widzisz, takie problemy to nie problemy biorąc pod uwagę to co sie u nas dzieje. Wyluzuj, wiec z pisaniem, że są w opłakanym stanie, bo mówiąc o nas zabraknie Ci skali.

  3. Xdx

   Wybierz się do polskiego wojska to zdziwisz się na jak wysokim poziomie jest Holandia .

 2. krzyhoo1

  Pomyśleć, że dekadę plus temu SGWP i AON z obrzydzeniem odrzucały przyjęcie celu sił zbrojnych NATO pt. "CSKiGW" :)) Aczkoliwek, pogląd, że CSKiGW może bezstronnie dokonać oceny struktury dowodzenia jest tak samo uprawniony jak założenie, że sworzeń ogniwa gąsienicy czołgowej da się wyciągnąć pensetą kosmetyczną

 3. pacodegen

  Krótko: 1. Dowódca jest człowiekiem starszym, liczącym aż 63 lat i powinien być na emeryturze! W tym wieku nie chwyta się zbyt wielu spraw, nie ta zdolność pojmowania. Pod tych ludzi, personalnie zmieniono przepisy - skandal! 2. Reforma SZ jest do niczego! Efekty działań na to wskazują, mamy niezwykłe pomieszanie kompetencji i brak odpowiedzialności! 3. Mamy dzisiaj SG WP, DGRSZ i DORSZ - a dowodzi BBN, który taką reformę spłodził, gratuluję! Reasumując: jest jak na Ukrainie, armia tam liczyła 120 tys żołnierzy, z których jedynie 6 tys było gotowych do walki!

 4. awrgd

  Treningi sztabowe służą zgraniu sztabów i dowództw w celu usprawnienia ich funkcjonowania. Wystarczy zerknąć do literatury. Treningi ni służą ocenie działania sztabów.

 5. xyz

  A ktoś może powiedzieć, czy w końcu Polska uzyskała status państwa ramowego NATO jeśli chodzi o wojska specjalne? Bo było niby wiele sprawdzianów, ćwiczeń z których WS dostawały oceny celujące, obietnice, pochwały sojuszników, ale z tego co pamiętam to żadnych konkretów w tej sprawie od dawna nie było. Nie zdziwiłbym się, gdyby to Amerykanie naciskali na powrót do starych struktur dowodzenia WS.

  1. pp

   tak Polska uzyskała status państwa ramowego w zakresie wojsk spec.

Reklama